کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

12
چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟
چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟ آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترهای جوان حادثه ای مهم و نشانه ی ورود آنها به دوران زنانگی است. اگر والدین موضوع عادت ماهانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کنند و به همه ی سوالات او در این باره پاسخ بدهند و ترس های او را از آن برطرف کنند دخترشان با آسودگی با این کارکرد طبیعی و ماهانه ی بدن خود رو به رو خواهد شد. چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟

چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم ؟
کودک آنلاین : آغاز عادت ماهانه در زندگی دخترهای جوان حادثه ای مهم و نشانه ی ورود آنها به دوران زنانگی است. اگر والدین موضوع عادت ماهانه را به موقع و به طور مکرر با دختر خود مطرح کنند و به همه ی سوالات او در این باره پاسخ بدهند و ترس های او را از آن برطرف کنند دخترشان با آسودگی با این کارکرد طبیعی و ماهانه ی بدن خود رو به رو خواهد شد.
قبل از اینکه درباره ی عادت ماهانه به دخترتان توضیح بدهید او باید با مفاهیم زیر آشنایی داشته باشد :
•    تفاوت بین اعضای خصوصی بدن مرد و زن
•    رشد بچه در رحم مادر
•    نقش داشتن زن و مرد در پیدایش بچه
•    چگونگی شکل گرفتن و خارج شدن بچه از بدن زن
•    مفهوم آمیزش جنسی
•    مفهومی روشن از ارزش های خانوادگی شما
اگر دخترتان هشت یا نه ساله شده است و هنوز در این باره با او صحبت نکرده اید سعی کنید از یک موقعیت آموزشی برای مرور مفاهیم اولیه ی تولید مثل استفاده کنید. شما میتوانید با یک توضیح ساده درباره ی عادت ماهانه شروع کنید و مثلا بگویید:
•    زن ها ممکن است بخواهند بچه دار شوند. بدن با عادت ماهانه یا پریود شدن برای حاملگی های احتمالی خود تمرین میکند.
•    همه ی دخترها در دوران بلوغ خود عادت ماهانه می شوند.
•    عادت ماهانه بخشی کاملا طبیعی و به هنجار از بلوغ و بزرگ شدن است.
با در نظر گرفتن واکنش اولیه ی فرزندتان و راحتی خودتان شاید بخواهدی اطلاعات بیشتری هم به او بدهید. اگر شما به عنوان پدر و مادر نسبت به طرح مسأله عادت ماهانه راحت نیستید سعی کنید پیشاپیش درباره ی آن مطالعه کنید و روش های مختلف برخورد با موضوع را با والدین دیگری که فرزندی هم سن و سال دختر شما دارند مرور کنید.
در بسیار از جوامع کلاس هایی درباره ی بلوغ و عادت ماهانه برگزار میشود. بدنیست برای گشودن باب ارتباط با دخترتان در یکی از این کلاس ها شرکت کنید.
چه چیز  و در چه زمان عادت ماهانه برای دخترها علامت مشخصه ی بلوغ است. نخستین عادت یا دوره ی ماهانه میتواند از نه تا شانزده سالگی اتفاق بیفتد.((پریود شدن )) عبارت دیگری برای عادت ماهانه است و آن را به این دلیل با این واژه می نامند که در ((پریود)) یا (( دوره)) هایی با فاصله زمانی مشخص اتفاق می افتد.
بیشتر دخترها وقتی برای اولین بار با آنها درباره ی دوره ی عادت ماهانه صحبت میکنید تا حدودی از خود ناراحتی نشان میدهند یا در فکر فرو می روند. پس اطلاعات خود را حتما با حالتی مثبت و حمایت آمیز در اختیار آنها قرار بدهید و به آنها تفهیم کنید که عادت ماهانه بخشی از کارکرد داخلی بدن یک زن است.
نخستین رویارویی دختران با موضوع عادت ماهانه میتواند بر دیدگاهی که در آینده نسبت به بدن خود پیدا میکنند تاثیری ماندگار بگذارد. آغاز عادت ماهانه در دخترهای مختلف تفاوت زیادی دارد. در اکثر دخترها اولین عادت ماهانه بعد از رشد پستان ها و پیدایش موی شرمگاهی رخ می دهد و جهش رشد نیز قبل یا در حین این تغییرات دیده می شود. هیچکس نمیتواند زمان دقیق شروع دوره های ماهانه ی دخترها را پیش بینی کند.توضیح
دخترها هنگام عادت ماهانه برای جذب ترشحاتی که از بدن خارج میشود از نوار بهداشتی استفاده میکنند. این نوارها در انواع و اقسام شکل و مدل و جنس وجود دارد و یکی از مهم ترین موارد مصرفی دختران را تشکیل می دهد.
در یک سوی این نوار ها ماده ای جاذب قرار دارد و سوی دیگر آن به کمک چسبی که دارد محکم و به راحتی در خشتک شورت جای میگیرد. نوار بهداشتی را باید تقریبا هر چهار ساعت یک بار عوض کرد که البته این به میزان ترشحات نیز بستگی دارد.
عادت ماهانه ، پرسش رایج تمام دختران
-آیا پریود شدن دردناک است؟
*بیشتر دخترها در دفعات آغازین عادت ماهانه ی خود چندان احساس ناراحتی نمیکنند که شاید علت آن آغاز نشدن تخمک گذاری باشد. تخمک گذاری در واقع خارج شدن تخمک رشد یافته از تخمدان دخترهاست و از آنجا که دوره ی ماهانه بدن تخمک گذاری نیز میتواند ادامه یابد دختران پریود میشوند اما بعدها که ساختار بدن دختر نظم بیشتری یافت تخمک گذاری انجام می شود که گاهی پریود را با کمی ناراحتی همراه می سازد.
رحم ماهیچه ای است که برای دفع لایه ی ساخته شده در درون خود منقبض میشود. احساس گرفتگی در روزهای اول و دوم پریود به علت همین گرفتگی هاست که خوشبختانه با اِعمال روش هایی ساده میتوان این انقباضات را کاهش داد :
•    فعالیت خود را حفظ کنید. ورزش ملایم شما را سرحال میکند و بخشی از گرفتگی را برطرف می سازد.
•    استفاده از دوش یا کیسه ی آب گرم میتواند ماهیچه های شما را آرامش بخشد.
•    مصرف بعضس از داروها مانند ایبوپروفن و آسپرین میتواند در کاهش درد موثر باشد.
•    با خودتان مهربان باشید و فراموش نکنید که پریود شدن نشانه این است که بدن شا صحیح و سالم است و سرگرم انجام کاری است که باید به آن عمل کند.
•    اگر هیچ یک از این روش ها کمکی نکرد میتوان از پزشک کمک گرفت.
-چه چیزهایی بر عادت ماهانه ی من تاثیر میگذارد؟
*خیلی از اوقات مثلا وقتی دختری دچار بیماری طولانی مدت میشود ورزش های خیلی سخت می دهد و یا به انجام حرکات موزون می پردازد عادت ماهانه ی او قطع میشود اما با پایان یافتن آن دوباره فعالیت بدن تنظیم و عادت ماهانه آغاز میشود. اگر عادت ماهانه قطع شد و نگرانی ایجاد کرد میتوان با پزشک مشورت کرد.
-عادت ماهانه چه موقع قطع می شود؟
*دوره ی ماهانه تا وقتی که در تخمدان ها تخمک وجود دارد ادامه می یابد اما بعد از تمام شدن تخمک ها و هم زمان با تغییرات هورمونی در بدن زن دوره های ماهانه قطع می شود.این اتفاق که در اغلب زنان از چهل و پنج تا پنجاه و پنج سالگی رخ می دهد دوره ی یائسگی نام دارد. هنگام حاملگی نیز دوره های ماهانه قطع میشود زیرا حفظ پوشش رحم برای تغذیه جنین لازم است.
منبع : کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
چگونه عادت ماهانه را به دختران بیاموزیم؟
قاعدگی دختران – بخش اولقاعدگی دختران – بخش اول

قاعدگی دختران موقعی که اولین قاعدگی دختر خانمی شروع میشود ، برای مادر و برای خود نوجوان ، جالب و فراموش نشدنی خواهد بود. مادر فکر می‌کند دختر او دیگر دختر کوچکی نیست و نوجوان هم فکر می‌کند حالا او یک خانم بالغ شده است. قاعدگی دختران


بلوغ زودرس جنسی در دخترانبلوغ زودرس جنسی در دختران

بلوغ زودرس جنسی در دختران کودک آنلاین: در اکثر اوقات بلوغ زودرس جنسی یک خصیصۀ فامیلی است که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بعضی مواقع نیز در اثر یک بیماری شدید عضوی، مثل ضایعات و تومورهای هیپوتالاموس، مننژیت و انسفالیت ایجاد می‌شود. بلوغ زودرس جنسی در دختران


بلوغ در دختران و پسرانبلوغ در دختران و پسران

بلوغ در دختران و پسران بلوغ زمانی است که بدن کودک شروع به تغییر کرده ، توانایی تولید مثل پیدا میکند. بلوغ ، فرآیندی طبیعی و هنجار است که در تمام انسان ها رخ می دهد. تغییرات چشمگیری چون بلوغ در هیچ دوره ی دیگری از زندگی ، بجز کودکی ، رخ نمی دهد. والدین در این دوره متوجه رشد جسمی ، تغییر شکل بدن و رشد استقلال عاطفی فرزندان خود میشوند. بلوغ در دختران و پسران


بلوغ زودرس و دیررس در دخترانبلوغ زودرس و دیررس در دختران

بلوغ زودرس و دیررس در دختران کودک آنلاین: هرچند که بلوغ زودرس یا معمولی برای پسران امتیازی محسوب می شود، ولی این تفاوت ها در میان دختران شدت کمتری دارد و متنوع تر است. دختران زودرس، در مقایسه با دختران دیررس، کمتر از بدن خود تصویر ذهنی رضایت آمیزی دارند،

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران