کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش دوم
اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش دوم اگر کودک، تمایل زیادی به خوردن ترشی جات مثل قره قروت، لواشک، ترشی جات خانگی و ... دارد آنها را کاهش دهید. اینگونه خوراکی ها تحرک را افزایش می دهند. اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش دوم

اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش دوم
کودک آنلاین: در قسمت قبلی به بررسی توصیه های روانشناس در مورد اصلاح رفتار کودکان بیش فعال پرداختیم، پیرو قسمت قبلی:
- کیسۀ بوکسی نصب کنید تا علیرضا به آن مشتی بزند. این کیسۀ بوکس را می توانید با پر کردن یک کیسۀ پارچه ای از ریزه پارچه های خیاطی درست کنید.
- اگر می خواهید او را تشویق کنید سعی کنید دادن جوایز براساس اصول علمی داده شوند، یعنی اول)
 کلی صحبت نکنید که اگر پسر یا دختر خوبی باشی، اگر با ادب بودی و ... آنگاه فلان جایزه را برایت می خرم. این خوب بودن و با ادب بودن باید ترجمه و معنی شود، یعنی دقیقاً از او بخواهید که چه کاری باید انجام دهد مثلاً روی مبل ها راه نرود، در خانه اقوام خیلی بدوبدو نکند، بچه های کوچکتر را اذیت نکند و ... .
دوم)
به هر کار خوب او یک جایزه ندهید بلکه جدولی نصب کنید و به هر کار خوبش یک ستاره یا برچسب بدهید. وقتی ستاره هایش مثلاً ده تا شدند آنگاه جایزه ای برایش تهیه کنید.
سوم)
اگر در این مدت، کار اشتباهی انجام دهد به رویش نیاورید و آن را نادیده بگیرید و فقط به کارهای خوبش امتیاز دهید. به یاد داشته باشید به خاطر اشتباهش از امتیازات او کم نکنید زیرا بسیار او را عصبانی خواهید کرد.
برای تهیۀ جایزه ای که در انتها می خواهد دریافت کند بهتر است نظر او را هم جویا شوید البته این بدان معنا نخواهد بود که اگر خواسته اش غیرمنطقی بود یعنی جایزه ای خواست که خرید آن خارج از توان شماست یا وسیله ای خواست که تهیۀ آن را به صلاح او نمی دانید تسلیم شوید. در این مواقع می توانید دو جایزه که مورد تایید شماست و او هم آنها را می پذیرد پیشنهاد کنید تا یکی را انتخاب نماید.
- اگر در مکانی خدمات بازی درمانی به صورت علمی ارائه می شود کودک بیش فعال را به آن ارجاع دهید.
- برای کاهش رفتارهای عجولانه در کودکان بیش فعال می توان از روش فرمان دادن نیز استفاده کرد. یعنی به او می گوییم خوب گوش کن. تو اول باید این مداد را از دست راست من بگیری بعداً آن را روی صندلی بگذاری سپس آن را با دست چپ خودت برداری و در آخر آن را در دست چپ من بگذاری. تعداد فرمان ها به تدریج افزایش می یابند.
- اگر کودک، تمایل زیادی به خوردن ترشی جات مثل قره قروت، لواشک، ترشی جات خانگی و ... دارد آنها را کاهش دهید. اینگونه خوراکی ها تحرک را افزایش می دهند.- اگر در غذاهایتان ادویه به ویژه فلفل، زیاد استفاده می کنید آن را کاهش دهید زیرا ادویه جات تحرک را در کودکان افزایش می دهند.
- در گذشته برای افزایش تمرکز و کاهش تحرک، از نظام کافئینی به ویژه قهوه اصل استفاده می کردند شما هم می توانید آن را در مورد کودکان بیش قعال تان استفاده کنید. مثلاً هر روز یک قاشق قهوۀ پودر شده را در آب جوش حل کرده و میل نماید.
- اخیراً نوروفیدبک نیز جهت افزایش دقت و تمرکز و کاهش رفتارهای پر تحرک استفاده می شود که معایب و مزایای آن نیازمند پژوهش های متعدد است.
ضمن اینکه این روش از نظر هزینه خیلی مقرون به صرفه نیست، اما اگر توسط متخصص و بعد از انجام مصاحبه ها و بررسی های لازم استفاده شود می تواند در مورد برخی از کودکان بیش فعال مؤثر واقع شود.
- ارتباط با اقوام و دوستانی که کودک در حضور آنها خیلی شلوغ می کند را کم کرده، یا حذف نمایید.
- از نگاه سیستمی، تک تک اعضای خانواده در بروز یا تشدید رفتارهای بیش فعالی در کودکان، حائز اهمیت است. پس لازم است نظام تربیتی و انضباطی خانواده توسط یک مشاور یا روان شناس، بررسی و تغییرات لازم اعمال گردد. مثلاً اینکه والدین در برابر خواسته های غیرمنطقی کودک تسلیم نشوند، با او بازی کنند، برایش وقت بگذارند، الگوهای منفی را به حداقل برسانند، با هم هماهنگ عمل نمایند و ... .
- برخی از کودکان تحرک زیادی ندارند و به اصطلاح بیش فعال نیستند ولی دقت و تمرکز پایینی دارند که نیازمند دریافت تمرینات خاصی توسط متخصص آموزش های ویژه هستند این تمرینات معمولاً در مراکز مشاوره و یا در مراکز اختلالات خاص یادگیری ارائه می شوند.
- برخی از متخصصان اعتقاد دارند افرادی که در مناطق پر ترافیک که آلودگی هوا بیشتر است زندگی می کنند و یا مصرف سیگار، قلیان و ... دارند، احتمال بیش فعالی در کودکشان بیشتر است.
- البته نقش وراثت و ژنتیک را به هیچ عنوان نمی توان در بروز این اختلال نادیده گرفت.
- علل بیش فعالی می تواند مربوط به عوامل قبل از تولد مثل ژنتیک، استرس مادر و ... یا عوامل حین تولد مثل استفاده از فورسپس یا قاشقک، کبود یا چروک بودن نوزاد، گریه نکردن نوزاد و ... و یا عوامل بعد از تولد مثل تشنج، عمل و بیهوشی و مهم تر از همه سیستم غلط تربیتی خانواده باشد.
البته گاهی بهرۀ هوشی بالا نیز می تواند علایم بیش فعالی را به همراه داشته باشد که با انجام آزمون های لازم توسط روان سنج یا روانشناس، می توان درست یا نادرست بودن این ادعا را بررسی نمود.
منبع: کودک خط خطی (اصلاح رفتار کودکان زیر 7 سال)
اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش دوم
اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش اولاصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش اول

اصلاح رفتار کودکان (کودکان بیش فعال) – بخش اول علیرضا که شش سال دارد مدام در حال حرکت است. انگار موتوری او را به تحرک وا می دارد، به تذکرات و خواسته های والدین و مربیان توجه نمی کند، سریعاً حواسش پرت می شود و در خانواده او را با عبارات شلوغ، زلزله، آتشفشان و ... صدا می زنند. به عقیدۀ اطرافیان، او از دیوار راست بالا می رود.


منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی  (ADHD)منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)

منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD) کودک آنلاین: یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که امروزه گریبان گیر بسیاری از خانواده‌ها شده است ، اختلال بیش فعالی در کودکان است. این موضوع را باید در سریع‌ترین زمان حل کرد و یکی از راه‌های مقابله با آن ، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)


علل و درمان بیش فعالی در کودکانعلل و درمان بیش فعالی در کودکان

علل و درمان بیش فعالی در کودکان :عوامل زیادی در زمینه ابتلای کودکان به بیش‌فعالی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به عوامل ارثی و ژنتیک اشاره کرد همچنین بین دو نیمکره مغز موادی وجود دارد که جریان و سیناپس‌های بین دو نیم‌کره را برقرار می‌کند و میزان این مواد در افراد بیش‌فعال کمتر است. البته ازجمله عوامل دیگر می‌توان به آلودگی هوا ، مشکلات قبل از بارداری و حین بارداری ، استنشاق هوای آلوده و اختلالات پس از تولد نیز اشاره کرد. علل و درمان بیش فعالی در کودکان


کودک بیش فعالکودک بیش فعال

کودک بیش فعال میزان انرژی در افراد مختلف ، متفاوت است ، اما کودکانی هستند که فعالیت هایشان بیش از حد زیاد است و همین امر نگرانی والدین را در پی دارد . کودک بیش فعال

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران