کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

3
ادب کودکان – بخش اول
ادب کودکان (( چه بچه ی مهربونیه !)) این جمله ای است ، که پدر و مادر دوست دارند درباره ی کودکشان بشوند. ویژگی مهربانی از کجا می آید ؟ اگرچه ویژگی های خوشایند شخصیتی در ژنتیک انسان ریشه دارد ، مهربانی و ادب در خانواده یاد گرفته می شود. ادب کودکان

ادب کودکان
(( چه بچه ی مهربونیه !)) این جمله ای است ، که پدر و مادر دوست دارند درباره ی کودکشان بشوند. ویژگی مهربانی از کجا می آید ؟ اگرچه ویژگی های خوشایند شخصیتی در ژنتیک انسان ریشه دارد ، مهربانی و ادب در خانواده یاد گرفته می شود.
آیا شما فرزند شانزده ساله تان را بدون آموزش قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی می گذارید پشت فرمان ماشین بنشیند ؛ و رانندگی کند؟ ادب ، احترام و مهربانی قانون های جاده ی زندگی هستند ، و با آموزش آنها به فرزندمان میتوانیم مطمئن شویم سفر لذت بخش و ایمنی را ، هم برای خودش ، هم برای نزدیکانش در زندگی فراهم خواهند کرد.
شما میخواهید ادب برای کودک عادت شود ؛ و بخشی از وجودش. همگان کودکانی را که مهربان ، ملاحظه کار و با ادب هستند ، بیشتر می پذیرند.
روزی در مدرسه راه می رفتم که دختر هشت ساله ای عقب عقب آمد ؛ و پای مرا لگد کرد. همان موقع رو به من برگشت و گفت : (( ببخشید!)) او به چشمان من نگاه کرد. نگرانی در نگاهش پیدا بود. چیزی که نظر مرا جلب کرد ، واکنش مودبانه او بود ، که بی درنگ رخ داد.
گویا الگویی را – که در دوران نخستین کودکی به دست آورده ؛ و بارها و بارها تکرار کرده بود – به آسانی به اجرا درآورد . ادب بخش طبیعی واکنش او بود . آن گونه که نیازی نداشت پیش از هر کاری به آن بیندیشد. او کودکی با ادب بود.
ده روش برای آموزش مهربانی و ادب به کودکان :
1 . ادب را از همان آغاز به کودک یاد بدهید ؛
از چه موقع ؟ از دوران نوزادی؟ از لحظه ای که کودک به دنیا می آید ، میتوانید شیوه ی رفتار را با دیگران به او آموزش دهید. وقتی نوزاد شش ماهه تان هنگام کشف کارهایی که میتواند با دستانش انجام دهد ، موهایتان را می گیرد و می کشد ، فریاد نکشید ، بلکه مچ کوچکش را باز کنید ؛ و به او بگویید : (( مهربون باش!)) و او مهربان بودن را از این رویداد یاد می گیرد ؛ پیش از این که معنای واژه را بفهمد.
ریشه ی ادب ، محترم دانستن دیگران است ؛ و ریشه احترام به دیگران حساسیت و توجه به آنان است . از نشانه های پرورش دلبستگی پاسخگویی حساس نسبت به نیازهای کودک است. حساسیت واگیر دارد ؛ و اگر با حسایت کودک را پرورش دهید ، انسان دلسوز و همدلی میشود ، که به عواطف و هیجانات دیگران توجه میکند.
حتی کودک دوساله نیز میتواند یاد بگیرد ؛ بگوید : (( خواهش می کنم )) یا (( ممنون .)) با این که هنوز معنای دقیق این واژگان را نمی فهمد ، به سرعت به این نتیجه می رسد واژه ی (( لطفا )) را برای درخواست چیزی از کسی به کار می بریم ؛ و از واژه ی (( ممنون )) در پایان هر همنشینی و تعاملی استفاده می کنیم.

ادب کودکان


ادب کودکان

هرچه کودک بیشتر این دست واژگان یا عبارت ها را بشنود ، بیشتر برای آنها ارزش قائل خواهد بود ؛ و زودتر آن را یاد می گیرد. اگر از کودک نوپایتان می خواهید ، چیزی به شما بدهد ، با واژه ی (( لطفا )) آن را آغاز کنید ؛ و با واژه ی (( ممنون )) به آن پایان دهید.
بدین ترتیب ، کودک یاد می گیرد این واژگان مهم هستند ؛ زیرا مادر و پدر آنها را بسیار به کار می برند ؛ و هنگام بیان آنها چهره ی مهربان و گشاده ای دارند. کودک نوپا بسیار پیش از این که معانی آنها را دریابد ، آن را تقلید می کند.
کودکان از سه سالگی کم کم توجه شان از خود به نزدیکان جلب می شود. دیگر می فهمند وقتی اسباب بازی را از کودکی می گیرند ، او گریه می کند. کم کم به روابط علت و معلولی پی می برند ، که مسئول ناراحتی کودک دیگر هستند.
آنان می فهمند اگر چهره شان را خنده دار کنند ، میتوانند نوزاد را بخندانند ؛ پس مسئول خنده و لذت نوزاد هستند. همچنین به این نتیجه می رسند ، که مهربان بودن با دیگران به آنان حس گرمی و شادکامی می دهد.
حال خوش آیندی که برایشان به منظور مهربان بودن انگیزه ای فراهم می کند. از سوی دیگر ، می فهمند با گفتن واژگان (( لطفا )) و (( ممنون )) قدردانی خود را به دیگران نشان می دهند ؛ و این واژگان دیگران را شاد می کند.
2 . برای رفتار مودبانه الگو باشید ؛
دو تا چهار سالگی زمان مهم الگو بودن رفتار مودبانه ی پدر و مادر برای کودک است. در طی این زمان ، هر چه کودک بشنود ، می گوید . پس بگذارید کودکان واژه های (( لطفا)) ، (( ممنون )) ، (( خوش اومدین )) ، (( ببخشید (( را در سراسر روز زیاد بشنوند. با کودک همین رفتار مودبانه را نیز داشته باشید ؛ زیرا او آنچه می بیند ، یاد می گیرد .
پس کودکی که پدر و مادر مودبی دارد ، به احتمال بیشتری با ادب می شود. روزی در تاکسی بودیم ، که فهمیدم چقدر راننده ی تاکسی مودبانه حرف می زند. از او پرسیدم ، که از کجا یاد گرفته است این چنین مودبانه حرف بزند. او پاسخ داد : (( مادر و پدرم آموزگار بودند.))
بکوشید برای کودک الگوی خوب و دلپذیری باشید. کودک شیوه ی رفتار شما را با همسایه ، فروشنده ، هنگام رانندگی با راننده های دیگر می بیند و یاد می گیرد.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
ادب کودکان
ادب کودکان
ادب کودکان
ادب کودکان – بخش دومادب کودکان – بخش دوم

ادب کودکان بسیار خوب است هر از گاهی به یاد کودک بیاورید ، وقتی درخواستی دارد ، واژه ی لطفا را به کار ببرد ؛ اما زیاد گفتن آن نیز باعث می شود پیش از شناخت ، از این گونه واژگان مودبانه خسته شود. ادب مهارتی است ، که باید از آن لذت برد ؛ نه این که آن را تحمیل کرد. ادب کودکان


ادب کودکان – بخش سوم ادب کودکان – بخش سوم

ادب کودکان باید در دوران پیش دبستانی به کودک رفتار و سخن گفتن مودبانه را با الگو بودن برای او آموزش دهید. روزی کودک به مدرسه می رود ؛ و با رفتارهای گوناگونی رو به رو می شود. ممکن است از برخی ها تقلید کند ، که برای شما خوشایند نباشد. ادب کودکان


ادب کودکان – بخش چهارم ادب کودکان – بخش چهارم

ادب کودکان معذرت خواهی به‌کودک کمک می‌کند ، که مسئولیت کارهایش‌را بپذیرد ؛ و برای اصلاح آنها بکوشد. معذرت خواهی و طلب بخشش روابط شکسته‌را به‌هم پیوند می‌دهد. آگاهی‌از زمان درست معذرت خواهی به‌کودک برای موفقیت در زندگی کمک می‌کند .‌از روش های زیر بهره ببرید : ادب کودکان


ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اولادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول

ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول همه والدین علاقه دارند کودکشان درست رفتار کند اما بسیاری از آنان مایل به استفاده از اصطلاح ادب کردن نیستند. برای این گروه از والدین ، ادب کردن یعنی نشانه رفتن انگشت بزرگسال عصبانی به طرف کودکی که از شدت ترس ، قوز کرده و در خود فرو رفته است. برای این دسته از والدین تادیب فقط به معنی تنبیه کردن است. ادب و تربیت کردن کودک یکساله – بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران