کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
آموزش احترام به کودکان
آموزش احترام به کودکان اینطور به نظر می آید که اگر بخواهیم کودکان رفتاری محترمانه داشته باشند والدین باید کشمکش زیادی را تحمل کنند.آنها وقتی که فرزندشان به مرحله ی پیش دبستانی میرسد به این موضوع اهمیت میدهند و در طی سالهای دبستان هم در این مورد کوشش میکنند و وقتی بچه ها به دوره ی راهنمایی میرسند هنوز هم این موضوع به آنها یادآوری میشود. آموزش احترام به کودکان

آموزش احترام به کودکان
اینطور به نظر می آید که اگر بخواهیم کودکان رفتاری محترمانه داشته باشند والدین باید کشمکش زیادی را تحمل کنند.آنها وقتی که فرزندشان به مرحله ی پیش دبستانی میرسد به این موضوع اهمیت میدهند و در طی سالهای دبستان هم در این مورد کوشش میکنند و وقتی بچه ها به دوره ی راهنمایی میرسند هنوز هم این موضوع به آنها یادآوری میشود.
کودکان ده تا سیزده ساله با وجود این که به سن بلوغ رسیده اند باید به آنها گفته شود که با خواهر و برادر ، پدر ، مادر ، معلم و مربیان و همسالان خود چطور رفتار کنند.
کودکان در این سن مسلما درک میکنند که چرا باید با دیگران رفتاری دوستانه و محترمانه داشته باشند.آنها میتوانند در این سن خودشان را به جای فرد دیگری تصور کنند  ، میفهمند اذیت و ناراحتی یعنی چی؟ و درباره ی اثر رفتارشان بردیگران فکر میکنند.
با همه ی این تفاضیل آنها به دلایلی نمیتوانند نشان دهند که رفتار محترمانه را درک کرده اند.اکثر کودکان به دلیل نوع رفتاری که از والدین دیده اند برخورد مودبانه ای با دیگران ندارند و عکس العملی شدید همراه با خشم و عصبانیت بروز میدهند.
کودکان معمولا از رفتار والدین خود الگو میگیرند و اگر رفتار ، احساسات و عقایدش مورد تمسخر قرار بگیرد او هم از افراد دیگر انتقاد میکند و به دیگران بی توجه خواهد بود.
مادری میخواست به کودکش تذکر دهد که بی ادب نباشد به او میگفت:(خفه شو ، دهنت را ببند و مرا تنها بگذار.) مادر دیگری مرتب اشتباهات کودکش را به او گوشزد میکرد : (چرا اینقدر تبل هستی؟) (چرا اینقدر بی نظم هستی؟) کودکان از شنیدن این جمله ها و رفتارهای والدین الگوبرداری میکنند.فضای مدرسه هم محیط دیگری برای یادگیری این بی ادبیها است.
اکثر کودکان به این دلیل که والدینشان برای رفتار نامناسب آنها محدودیت ایجاد نکرده اند غیرمحترمانه رفتار میکنند.شاید والدین فکر کنند که در این سن همه بچه ها بی ادب هستند و معمولا وقتی کودکانشان هم کلاسی خود را اذیت میکنند یا روی آنها اسم و صفت بدی میگذارند ، او را میبخشند و میگوید (بچه ها بی رحم هستند آنها همیشه با یکدیگر دعوا و کتک کاری میکنند.)
اغلب کودکانی که به والدین خود بی احترامی میکنند در بیرون از خانه در برخورد با والدین دوستانشان و زمانی که با معلمان و مربیان خود صحبت میکنند محترمانه رفتار میکنند.کودکان نیز مانند بزرگسالان مایل هستند ناراحتی های خود را سر کسی که با او راحت ترند خالی کنند.نکاتی در رابطه با آموزش احترام به کودکان :
•    تا وقتی که کودکان بیرون از خانه با ادب هستند والدینشان میتوانند مطمئین باشند که او درس مهم (تفاهم با دیگران) را یادگرفته است.
•    اگر میخواهید که کودکان رفتاری محترمانه داشته باشند محدودیت هایی را در موارد مختلف در نظر بگیرید و مرتب به او تذکر دهید قاطع و صریح به او بگویید از او چه رفتاری انتظار دارید.
•    به فرزندتان تفاوت بین رفتار توهین آمیز و زبان محترمانه را نشان دهید.
•    هرگاه با فرزندتان در یک محیط عمومی هستید و او بی ادبانه رفتار میکند از نصیحت کردن او در آنجا خودداری کنید چون او به حرفهایتان گوش نرده و فقط از خودش دفاع میکند و یا اینکه عکس العمل بدی نسبت به شما نشان خواهد داد.
•    باید با ملایمت و آرامش به کودکتان رفتار بدش را متذکر شوید یا اخطار دهید.
آموختن رفتار توأم با احترام و مودبانه به کودکتان به وقت ، صبوری و توجه بیشتری نیاز دارد.همینطور باید خودتان هم برای کودکتان الگوی خوبی باشید.در نتیجه محبت های شما اثر بهتری خواهد گذاشت و کودکتان یاد میگیرد بدون اینکه شما به او تذکر دهید رفتاری توأم با احترام و مودبانه با دیگران داشته باشد.
منبع:کتاب راهنمای کامل والدین از ده تا سیزده سالگی
آموزش احترام به کودکان
هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکانهفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکان

هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکان کودک آنلاین: یکی از بهترین راه‌ها برای آنکه مطمئن شویم کودکانمان مؤدب بار می‌آیند، این است که با احترام با آن‌ها رفتار کنیم. هفت تمرین تربیتی برای تقویت احترام و عشق در کودکان


سه روش آموزش معنای احترام به کودکانسه روش آموزش معنای احترام به کودکان

سه روش آموزش معنای احترام به کودکان کودک آنلاین: راهکارهای زیر به کودکتان کمک می‌کنند تا معنای احترام را درک کند زیرا کسب این نیک‌خویی مهم است. این راهکارها ساده هستند و اگر دست‌کم به مدت سه هفته مداوم با فرزندتان تمرین کنید، او می‌تواند این نیک‌خویی را واقعاً در زندگی روزانه‌اش بگنجاند. سه روش آموزش معنای احترام به کودکان


عوامل بحران بی احترامی در کودکانعوامل بحران بی احترامی در کودکان

عوامل بحران بی احترامی در کودکان کودک آنلاین: احترام به معنای ارزش قائل شدن برای اشخاص و چیزها است. این ویژگی ما را وادار می کند تا با توجه با دیگران رفتار کنیم و زندگی انسان ها را با ارزش بدانیم. عوامل بحران بی احترامی در کودکان


آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگرانآموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران

آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران کودک آنلاین: معمولاً کودکان از دو روش یاد می گیرند که چگونه باید به دیگران احترام بگذارند. آنها یا از طریق والدین شان و شنیدن حرف های آنها یاد می گیرند به دیگران احترام بگذارند و یا از والدین شان الگو می گیرند و رفتارهای آنها را تقلید می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران