کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت دوم
کنترل‌پذیر شدن کودکان : به‌این توجه کنید که چه زمانی کودکتان احتیاج دارد ناراحتی و آشفتگی‌اش را تخلیه کند و احساسش را به‌شما نشان دهد. به‌احساسات او اهمیت دهید (تو الآن واقعاً ناراحت هستی) و راه‌های امنی برای تخلیۀ احساساتش در اختیار او قرار دهید.

کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت دوم
لازمه خودآرام سازی این است که کودک بتواند حالت برانگیختگی ناشی از آشفتگی را کاهش دهد. کودکی که انطباق‌پذیر و سازگار است یاد می‌گیرد تا حالت درونی آشفتگی و برانگیختگی بیش از حد خودش را شناسایی کند و سپس با استفاده از راهبردهایی مانند بستن چشم‌ها، روشهایی برای جلوگیری از تحریک پیدا کند.
مثلاً ممکن‌است که یک شیرخوار در واکنش به‌عمل شستن صورت به‌جای گریه کردن، صورتش را برگرداند. یا وقتی که به‌یک کودک نوپا گفته می‌شود که به‌شیء شکستنی دست نزند، او دستهایش را روی هم یا توی جیبش می‌گذارد و به‌یک شیوۀ سازگارانه جلوی خودش را می‌گیرد.
یا بزرگسالی که سعی می‌کند یک تکلیف دشوتر را انجام دهد ممکن‌است هر از چند گاهی به‌خودش استراحت دهد تا از لحاظ جسمی و ذهنی اجدید قوا کند و با این کار از اوقات تلخی خودش، پیشگیری کند.
نکته: به‌این توجه کنید که چه زمانی کودکتان احتیاج دارد ناراحتی و آشفتگی‌اش را تخلیه کند و احساسش را به‌شما نشان دهد. به‌احساسات او اهمیت دهید (تو الآن واقعاً ناراحت هستی) و راه‌های امنی برای تخلیۀ احساساتش در اختیار او قرار دهید. فرصت‌هایی برای احساس امنیت، آرامش خاطر و تسکین یافتن، فراهم کنید تا به‌آرام شدن او کمک کند.
یک روش مهم دیگر برای تنظیم هیجانات، این است که اهداف سنجیده‌ای برای خود تعیین کنیم و آنها را دنبال کنیم. اهدافی که در ذهن داریم به‌ما کمک می‌کند تا میزان موفقیت‌مان را در دست‌یابی به‌این اهداف ارزیابی کنیم و این موضوع باعث انگیزه گرفتن ما برای فعالیت می‌شود.
اهداف درونی ممکن‌است ماهیتی اضطراری داشته باشند و به‌امنیت و نیازهای اساسی جسمی مرتبط باشند. مثلاً فردی که گرسنه است با یافتن وعده غذایی برای خوردن، مشغولیت ذهنی دارد.
یک هدف درونی دیگر ارتباط داشتن با دیگران است. مثلاً کودک ممکن‌است یک اسباب بازی را برای پدرش بیاورد به‌این امید که با او بازی کند.کودکی را در نظر بگیرید که در حال یادگیری خزیدن یا راه رفتن است و این مهارت را بارها و بارها تمرین می‌کند. اما اگر بر سر راه کاری که بسیار دشوار است مانع یا سدی وجود داشته باشد، مثلاً نرده‌ای جلوی راه‌پله‌ها قرار داشته باشد، کودک آشفته و عصبانی می‌شود.
بعد از مدتی، اگر کودک نتواند بر مانع غلبه کند یا بزرگسال به‌آشفتگی توجهی نکند، ممکن‌است کودک احساس شکست و ناراحتی کند و در نهایت از آن موقعیت کناره‌گیری کند.
ظرفیت خودتنظیمی، در بستر تعامل هم‌زمان، متقابل و هماهنگ بین والد و فرزند گسترش می‌یابد. کودک باید بتواند آن مقدار تحریکی را که در تعامل با پدر و مادر حس می‌کند، تحمل نماید. کودکی که در جریان تعاملات خود با تحریک زیادی روبه‌رو می‌شود، از این تعاملات کناره‌گیری می‌کند و در خود فرو می‌رود.
برای اینکه کودک از بازی کردن و تعامل با والدینش لذت ببرد، باید روشهایی برای جلوگیری از تحریک مفرط پیدا کند. کودک باید سطح بهینه‌ای از تحریک درونی را در خود ایجاد و حفظ کند تا بتواند به‌تعاملش با دیگری ادامه دهد.
والدین از طریق زمان‌بندی پاسخ‌های کودک، خندیدن در زمان مناسب، نوازش کردن دوره‌ای کودک، تشویق کردن و انجام دیگر رفتارهایی که کودک را درگیر می‌کند، می‌توانند به‌تنظیم سطح تحریک کودک، کمک کنند.
نکته: هرچه کمتر بهتر! تحریکات را کاهش دهید، آرام بمانید و به‌اندازه کافی صبر کنید تا راخبرد خودآرام‌سازی تاثیر خود را بگذارد.
چنانچه والدی بسیار فعال باشد و بیش از ظرفیت پردازش کودک، او را درگیر فعالیت و تعامل کند، کودک با عقب‌نشینی یا آشفتگی واکنش نشان میدهد. پژوهش‌ها نشان میدهد زمانی که والد و کودک با یکدیگر همگام و منطبق نیستند، کودکان می‌آموزند که خود را از تعامل تحریک کننده کنار بکشند تا احساس آرامش کنند. این شرایط میتواند به‌یک الگوی قطع رابطه منجر شود که دلبستگی ناایمن را به‌وجود می‌آورد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
کنترل‌پذیر شدن کودکان
کنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت اولکنترل‌پذیر شدن کودکان – قسمت اول

کنترل‌پذیر شدن کودکان : هر کودکی باید یاد بگیرد که در کنترل آشفتگی خودش، به‌صورت مستقل عمل کند. در ابتدا والدین باید خودشان کودک را آرام کنند. بعد از اینکه آنها قلق‌های کودک‌شان را پیدا کردند و فهمیدند چه‌چیزی برای آرام کردن او مناسب‌تر است، مجموعه‌ای از راهبردهای آرام‌‌سازی مؤثر برای کودک را می‌سازند.


پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دومپیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دوم

ناآرامی کودکان : کسب احساس خودمختاری و ظرفیت تحمل جدایی از والد، به‌کودک کمک می‌کند که تغییرات را تحمل کند. از این رو، لازم است اشیایی فراهم شود که به‌کودک کمک می‌کند خودش را سازماندهی کند و از فعالیتی به‌فعالیت دیگر برود، اما در عین حال ارتباط بین شما و کودکتان را نیز نشان دهد.


آموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اولآموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اول

خود آرام‌سازی کودکان کودک شما دوست دارد چه نوع فعالیت آرام‌بخشی انجام دهد؟ این فعالیتها میتواند شامل بازی با قطعات ساختمان سازی یا عروسک‌ها، خواندن داستان، بازی ویدئویی و سایر فعالیتها باشد


کنترل رفتار کودک - بخش دومکنترل رفتار کودک - بخش دوم

کنترل رفتار کودک ضربۀ ملایم بدنی می‌تواند کودک را به‌آرامی در مسیر صحیح هدایت کند. این دومین راه مثبت برای کنترل رفتار کودک است و خصوصاً در مورد کودکان خردسال مؤثر است که اغلب کارهایی انجام می‌دهند که الزاماً اشتباه نیست ولی باب میل شما هم نیست.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران