کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
فواید ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان
فواید ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان یکی از اثرات تعریف و تمجید والدین از فرزند خود القای این تصور در فرزند است که واجد خصوصیتی منحصر به فرد است از این رو تحلیل مثبتی از خود ارائه خواهد داد. فواید ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان

فواید ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان
یکی از اثرات تعریف و تمجید والدین از فرزند خود القای این تصور در فرزند است که واجد خصوصیتی منحصر به فرد است از این رو تحلیل مثبتی از خود ارائه خواهد داد.
همان طور که توجه مثبت والدین اعتماد به نفس فرزندشان را تقویت می کند تعریف و تمجید نیز نوع تحلیل را که کودک از خود دارد تعیین خواهد کرد. کودک رفتار و واکنش والدین نسبت به خود را چون آینه ای می انگارد که خصوصیات فردی او را بازتاب می دهد بنابراین والدین باید نسبت به اظهار نظر خود درباره ی فرزندشان دقت بسیار کنند.
((کارت را عالی انجام دادی !)) ، (( فوق العاده هستی!)) ،(( تو قادر به انجام هر کاری هستی !)).
کودک با شنیدن این جملات جنبه های تشویقی و مبالغه آمیز آن را در نمی یابد. والدین که به دلیل علاقه ی زیاد به فرزند خود ساده ترین رفتار او را نیز خیره کننده جلوه می دهند موجب می شوند تا کودک به تحلیلی ذهنی و نادرست از خود دست یابد.
والدینی که فرزند دیگری ندارند تا رفتار کودکان را با هم مقایسه کنند به دشواری قادرند از مبالغه و تمجیدهای افراطی خودداری کنند. آنان به سختی می پذیرند که فرزند آنها تنها یک کودک معمولی است. در مقابل فرزند آنها نیز گمان می کند که کودکی فوق العاده است.
داشتن نگرش مثبت از خود نه تنها برای کودکان تک فرزند بلکه برای تمامی کودکان بسیار اهمیت دارد. والدینی که به تلاش و تقلای فرزند خود بی توجه بوده و هیچگاه از او ابراز خشنودی نمیکنند ( آنها معتقدند که انتقاد از کودک او را وادار به تغییر میکند) سبب می شوند تا فرزندشان نیز از خود رضایت نداشته باشد و احساس ناتوانی کند.
این کودکان به سرعت از تلاش کردن ناامید شده و تجربه ی شکست های مکرر نگرش منفی به خود را در آنها افزایش می دهد.
از سوی دیگر والدینی که از تلاش فرزند خود تمجید میکنند ( صرف نظر از این که موفق شوند  یا خیر ) و معتقدند که تلاش ، رمز پیروزی است این تصور را در فرزند خود به وجود می آورند که فردی کوشا و پیگیر است و بیش از شکست یا پیروزی به تلاش و پشتکار اهمیت می دهد.چگونگی تلقی والدین از فرزندشان به ککودک منتقل شده تاثیری تعیین کننده در موفقیت یا شکست او خواهد داشت. نگرش مثبت والدین نسبت به فرزند خود عزت نفس کودک را تقویت می کند و در مقابل سبب می شود که او :
•    احساس کند با تلاش و پشتکار توانایی انجام هرکاری را دارد و با اعتماد به نفس هدف هایی بزرگ را دنبال کند.
•    خود را باهوش بداند و به راحتی عقایدش را ابراز کرده و از آنها دفاع کند.
•    خود را ارزشمند بداند و انتظار داشته باشد که دیگران با او خوش رفتاری کنند.
واکنش توضیحی یا قضاوتی
اگر والدین بخواهند فرزندشان نگرشی مثبت به خود داشته باشد باید در مقابل رفتار او واکنشی توصیفی و نه قضاوتی و کلی ، واقع بینانه و نه خیال پردازانه داشته باشند. در واکنش قضاوتی والدین با شدت خوشحالی یا ستایش خود را از فرزندشان نشان می دهند.
آنها از این طریق احساسات خود را به فرزندشان منتقل می کنند: (( ما به تو افتخار می کنیم!)) ولی برای فرزند خود توضیح نمی دهند که بروز چه رفتاری در او موجب چنین تحسینی شده است.
در این واکنش کودک احساس خوشحالی والدین خود را درک می کند ولی دانش او درباره ی نحوه ی رفتاری که دارد افزایش نمی یابد. اما در واکنش توضیحی والدین برای فرزند خود توصیف می کنند که چه رفتاری را از او مشاهده کرده اند که آنها را خوشحال کرده است.
(( از این که می بینم شوخی هایت موجب خنده ی دوستانت می شوی لذت می برم.)) کودک با مشاهده ی این واکنش توصیفی اطلاعاتش را در مورد ویژگی های شخصیتی خود افزایش می دهد.
واکنش واقع بینانه یا خیال پردازانه
اگر والدین در تعریف و تمجید از فرزندشان زیاده روی کنند و بگویند : (( هیچ کسی به خوبی تو نقاشی نمیکند به کارت ادامه بده تا یک روز نقاش معروفی شوی.))  موجب می شوند تا کودک خود را فردی استثنایی تصور کند و انتظاراتی غیر واقعی از خود داشته باشد حال آن که ستایش نسبی ( نه مطلق ) از کودک موجب می شود تا انتظار او از خود واقعی شود : (( تو هم مثل بیشتر دوستانت خوب بازی می کنی ، آفرین )) ، (( نمره ی خوبی که در این درس گرفتی نشان می دهد که تو از 80 درصد دانش آموزان زرنگ تر هستی و موفقیت بیشتری در انتظار توست.))
کودکی که شناختی نسبی و واقع بینانه از خود دارد قادر به رقابت مثبت و برقراری ارتباط متقابل با دوستانش خواهد بود.
منبع : کتاب کلیدهای تربیتی برای والدین تک فرزند
فواید ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان
فواید ناشی از آرزوهای بلند پروازانه در تک فرزندانفواید ناشی از آرزوهای بلند پروازانه در تک فرزندان

فواید ناشی از آرزوهای بلند پروازانه در تک فرزندان از میان سه دسته از انتظارات ( پیش بینی ، آرزوها و شرایط ) آرزوها بیشترین اثر را در پیچیده کردن روابط والدین و تک فرزندها دارند. آرزوها پرسش های مشکل آفرین ایجاد میکنند: فواید ناشی از آرزوهای بلند پروازانه در تک فرزندان


مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندانمشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان

مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان (( ورود به مهد کودک سخت ترین دوران زندگی ام را تشکیل می داد. قبل از آن هیچ رقیبی در خانه نداشتم و کسی نبود تا خودم را با او مقایسه کنم . همیشه حق با من بود و هیچکسی را بهتر از خودم نمی دانستم ولی ناگهان در کنار 20 کودک دیگر قرار گرفتم که من نیز فقط یکی از آنها بودم و نه بهترینِ آنها حتی احساس می کردم با آن تصوری که از خودم داشتم بسیار فاصله دارم چه احساس دردناکی!!)) مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان


فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگرانفواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران

فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران والدین با ابراز عباراتی چون (( آفرین )) ، (( تبریک می گویم)) و (( کارت را خوب انجام دادی )) رضایت خود را از فرزندشان آشکار می کنند. از آنجا که کودکان با شنیدن چنین جملاتی خوشحال می شوند تصور می کنند که والدین به آنها علاقه مندند : (( وقتی که من کارهایم را خوب انجام می دهم آنها مرا بیشتر دوست دارند)). فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران


مشکلات ناشی از آرزوهای بلند پروازانه تک فرزندانمشکلات ناشی از آرزوهای بلند پروازانه تک فرزندان

مشکلات ناشی از آرزوهای بلند پروازانه تک فرزندان آرزوهای بلند همواره دام هایی بر سر راه والدین و کودکان تک فرزند می گسترد. دام های والدین : مشکلات ناشی از آرزوهای بلند پروازانه تک فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران