کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول در هر جامعه ای چه کودکان و چه بالغین دارای یک سری حق و حقوق اولیۀ انسانی هستند و پدر و مادر بایستی در بطن زندگی، آنها را به فرزندان خود منتقل کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول
برای پرورش و تقویت چنین ویژگی رعایت نکات زیر کمک کننده خواهد بود.
•    او را با حقوقش اشنا کنید.
در هر جامعه ای چه کودکان و چه بالغین دارای یک سری حق و حقوق اولیۀ انسانی هستند و پدر و مادر بایستی در بطن زندگی، آنها را به فرزندان خود منتقل کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:
- با احترام و حرمت با او برخورد شود. هیچ کس حق ندارد دیگری را مورد تحقیر، سرکوفت و تمسخر قرار دهد و به او بی احترامی کند و یا در او احساس گناه، حماقت و نادیده گرفته شدن بکند.
- هر انسانی حق دارد که اشتباه کند ولی بایستی نتایج و پیامدهای آن را نیز بپذیرد و مسئولیت آن را خود به عهده بگیرد.
- حق دارد خواستۀ خود را ابراز کند و در نظر دارد که طرف مقابل حق دارد جواب رد بدهد.
- بدون اینکه احساس بدی بکند، اگر موضوعی را متوجه نمی شود، آن را ابراز کند و درخواست توضیح و اطلاعات بیشتر کند.
- شنیده شود و جدی گرفته شود.
- در زندگی خصوصی خود، فقط در برابر تعداد محدودی از افراد می تواند پاسخگو باشد و نه هیچ کس دیگری.
•    به او بیاموزید که قرار نیست همه او را دوست داشته باشند.
بایستی کودک متوجه این موضوع شود که قرار نیست با همه دوست باشد و همه او را دوست داشته باشند و یا همه را از خود راضی نگه دارد. همین که با دیگران دوستانه و محترمانه رفتار کند کافی است و داشتن چند دوست خوب و نزدیک و صمیمی کافی است.
•    قرار نیست کامل و بی عیب و نقص باشد.
کودک بایستی دریابد که هیچ انسانی کامل نیست و هر کسی دارای توانایی ها و ضعف هایی است و در زندگی همین که تلاش کنند بهترین خود باشند کافی است و اشتباه و شکست آخر دنیا نیست و ما از طریق اشتباهات خود به کمال و موفقیت می رسیم.•    مسائل و حوادث را شخصی نکند.
برخی از کودکان خصوصاً کودکان خجالتی، هر نوع اشکال و خراب شدن کارها و وقایع ناخوشایند را به خود گرفته و خود را مقصر می پندارند (مثلاً جدا شدن پدر و مادر، تصادف رانندگی، خراب شدن غذا و ...).
بایستی به کودک توضیح داده شود که ما بر روی بسیاری از چیزها کنترل و اثری نداریم و بایستی بدون مقصر خواندن کسی واقعیت را همانطور که هست پذیرفت و اگر کاری از دستمان برمی آید و مسئولیت و وظیفۀ ما نیز هست، تلاش خود را نماییم و بیش از توان خود هم توقع و انتظار نداشته باشیم.
•    چگونه از پیام های من استفاده کنید.
بایستی از طریق تمرین (خصوصاً بازی های نمایشی) در شرایط و موقعیت های نامناسب با دیگران به کودک آموزش داد تا نظر و احساس خود و علت چرایی آن را از طریق به کار بردن جملات اول شخص با حفظ آرامش و با جدیت و صلابت ابراز کند. چند مورد از این موقعیت ها و ابراز خود به قرار زیر هستند:
- کودک مورد بی محلی دوستش قرار می گیرد: من دلم می گیره (احساس) وقتی نمی خوای با من صحبت کنی (عامل). چون فکر می کردم با هم دوست هستیم (چرایی).
- به کودک گفته می شود که بایستی شکلاتش یا مدادش را بدهد در غیر این صورت مورد اذیت قرار خواهد گرفت: من از اینکه تهدید می کنی عصبانی هستم و کسی حق نداره به زور از کسی چیزی بخواد.
- دوست کودک با سر به سر گذاشتن یا خواسته های نابجا موجب اختلال در کار او می شود: من احساس درماندگی می کنم چون رفتارت باعث حواس پرتی من میشه و نمی تونم کارم رو انجام بدم.
- کودک مورد تمسخر و ریشخند قرار می گیرد: من احساس شرم و خجالت می کنم وقتی به من می خندی و خندیدن به دیگران کار درستی نیست.
- دوست او اعتیاد پدرش را به دیگران بیان می کند: من احساس تاسف و یاس می کنم که اتیاد پدرم رو به دیگران میگی. چون فکر می کردم میشه به تو اعتماد کرد.

منبع: کمرویی، خجالت، جسارت و ابراز وجود در کودکان، نوجوانان و بالغین
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دومآموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم از کودک خواسته می شود که از بازی خارج شود یا اجازۀ بازی با هم داده نمی شود: من خیلی ناراحت می شم نمی خوای با من بازی کنی. چون وقتی تو می خوای بازی کنی من قبول می کنم. من می خوام باهات بازی کنم.


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اولتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول همۀ کودکان نیاز به محبت و جلب توجه دارند. نیاز به توجه و محبت برای کودکان مثل نیاز به غذا است. اگر شما گرسنه باشید و به جز یک نان بیات، برای خوردن چیزی نداشته باشید، همان نان بیات را خواهید خورد و حتی برای شما بسیار خوشمزه خواهد بود.


نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دومنحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم حرمت نفس در بستر و به موازات احساس امنیت و اعتماد و الفت شکل می گیرد و بایستی علاوه بر رعایت نکات گفته شده در بخش اول، موارد زیر را نیز مدنظر قرار داد: - فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید و توقع و انتظار بی مورد و بیش از حد نداشته باشید.


کودک خجالتیکودک خجالتی

کودک خجالتی کودک آنلاین: معمولاً خجالتی بودن یک مشکل رفتاری است. بسیاری از افراد فکر می کنند که خجالتی بودن نشان دهندۀ اعتماد به نفس پایین افراد است. ولی ما می دانیم که این مسئله آن قدر هم که دیگران فکر می کنند مشکل ساز نیست. کودک خجالتی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران