کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم از کودک خواسته می شود که از بازی خارج شود یا اجازۀ بازی با هم داده نمی شود: من خیلی ناراحت می شم نمی خوای با من بازی کنی. چون وقتی تو می خوای بازی کنی من قبول می کنم. من می خوام باهات بازی کنم.

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم
•    خواستۀ خود را بیان کند.
به تدریج بایستی به کودک آموزش داد که علاوه بر ابراز احساس و علت و چرایی آن، خواستۀ خود را نیز بیان کند. نظیر:
- از کودک خواسته می شود که از بازی خارج شود یا اجازۀ بازی با هم داده نمی شود: من خیلی ناراحت می شم نمی خوای با من بازی کنی. چون وقتی تو می خوای بازی کنی من قبول می کنم. من می خوام باهات بازی کنم.
- به کودک ناسزا و حرف زشت زده می شود: من خیلی عصبانی می شم وقتی فحش میدی. چون من به تو یا کسی دیگه حرف زشت نمی زنم. ازت می خوام که این کارت رو متوقف کنی.
- دیگری وسیلۀ امانت داده شده را پس نمی دهد: من ناراحت هستم که چیزی که به تو امانت دادم، پس نمیدی. من الان خودم اونو نیاز دارم (یا هدیۀ تولدم هستش، ...) و ازت می خوام که اونو پس بدی.
- کودک مثلاً به دلیل نمره پایین گرفتن مورد تمسخر یا دست انداختن می شود: وقتی منو دست میندازی یا مسخره ام می کنی دلسرد و غمگین می شوم. چون من بیشترین تلاشم رو می کنم (یا مریض بودم) و می خوام که دست از مسخره کردن برداری.
به تدریج به کودک آموزش دهید که حتی در ابراز احساسات خوب و مثبت خود نیز از این گونه پیام ها استفاده کند (مثلاً از اینکه بعد از مدرسه می خوای با هم بازی کنیم خیلی هیجان زده و خوشحال هستم. چون میدونم بهمون خیلی خوش میگذره).•    الگوی خوبی برای او باشید.
کودکان ضبط صوت های بسیار قوی و حساسی هستند و آنچه را که می بینند و می شنوند (خصوصاً از والدین خود) درون ذهن و حافظۀ خود ضبط می کنند و از آنها به عنوان الگو استفاده می کنند.
در خانواده ای که اصول تربیتی مستبد و دیکتاتوری حاکم است معمولاً کودک یا فردی ضعیف و توسری خور بار خواهد آمد و یا پرخاشگر و مهاجم. بایستی آن روز را که فرزندمان شروع به نه گفتن به ما می کند و در برابر حق و حقوق خود می ایستد جشن بگیریم و نه اینکه فکر کنیم فرزندمان خیره سر و یاغی شده است.
اگر تصمیم و رفتار کودک برخلاف میل و اشتیاق ما است ولی برخلاف قواعد و اصول مهم نیست آن را باید به فال نیک گرفت و فقط با ذکر نظر و عقیدۀ خود، به نظر و تصمیم او احترام گذاشت.
مثلاً زمانی که کودک اشتها  ندارد و یا به غذایی یا انجام کاری غیر ضروری علاقه ای ندارد نبایستی به او اصرار کرد. اما بایستی در برابر آن دسته از قواعد و مقررات مهم خانواده با ثبات و سرسخت بود.
کودک از طریق مقررات و قوانین با ثبات و در عین حال درست، منطقی و منصفانه با حق و حقوق خود آشنا شده و در مطالبۀ آنها استوار و صبور خواهد شد. بایستی هر اقدام و رفتار جسورانه و نه پرخاشگرانۀ کودکف مورد تایید، تشویق و تحسین قرار گیرد.
توجه:
با آموزش نحوۀ ابراز وجود و نظر خود، اعتماد به نفس کودک افزایش یافته و جسورتر می شود و جلوی بسیاری از زورگویی های همسالان خود به خود گرفته می شود.
نکته:
اگر فرزندتان بیشتر دور و بر کودکان ریاست طلب و سلطه جو است، فرصت هایی به وجود آورید که با دوستان و همبازی هایی که کمتر چنین ویژگی را دارند باشد تا این توانایی در او تقویت شود و بتواند خودش باشد. برای کودکان خجالتی و کمرو بهتر است در هر نوبت بیش از یک همبازی یا دوست برای بازی دعوت نشود.

منبع: کمرویی، خجالت، جسارت و ابراز وجود در کودکان، نوجوانان و بالغین
آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش دوم

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اولآموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول

آموزش ابراز وجود و جسارت به کودک – بخش اول در هر جامعه ای چه کودکان و چه بالغین دارای یک سری حق و حقوق اولیۀ انسانی هستند و پدر و مادر بایستی در بطن زندگی، آنها را به فرزندان خود منتقل کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:


نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اولنحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول اساس درمان کمرویی و گوشه گیری، شناسایی و درمان علت به وجود آورندۀ احتمالی آن است. علاوه بر درمان اختلال به وجود آورنده آن (اگر وجود داشته باشد) با به کار بستن یک سری اصول می توان در اکثر موارد آن را اصلاح نمود.


کمک کردن به کودک خجالتیکمک کردن به کودک خجالتی

کمک کردن به کودک خجالتی کودک آنلاین: اگرچه احتمالاً این موضوع حقیقت دارد که بعضی کودکان از بدو تولد خجالتی هستند، همۀ کودکان می‌توانند یاد بگیرند که به نحو مناسبی با این مشکل روبه‌رو شوند. قدم اول شما به‌عنوان پدر و مادر آن است که کلمۀ خجالتی را از همۀ صحبت‌های خود، چه در حضور کودک و چه پشت سر و دربارۀ او حذف کنید. کمک کردن به کودک خجالتی


استفاده کودک از کلمات مؤدبانه برای مطرح کردن خواسته هایشاستفاده کودک از کلمات مؤدبانه برای مطرح کردن خواسته هایش

استفاده کودک از کلمات مؤدبانه برای مطرح کردن خواسته هایش کودک آنلاین: معمولاً والدین به فرزندانشان یاد می دهند که چگونه مؤدبانه خواسته هایشان را مطرح کنند و هنگام درخواستِ چیزی از کلمۀ لطفاً استفاده کنند و یا از دیگران به خاطر کاری که برایشان انجام داده اند تشکر کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران