کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
بلوغ زودرس و دیررس در پسران
بلوغ زودرس و دیررس در پسران کودک آنلاین: جوانان در سنین مختلفی بالغ می شوند. پسری در پانزده سالگی ممکن است جثۀ کوچکی داشته باشد و علائم جسمانی بلوغ مثل اندام های تولید مثل یا موهای زهاری هنوز در او رشد کامل نکرده باشد.

بلوغ زودرس و دیررس در پسران
کودک آنلاین: جوانان در سنین مختلفی بالغ می شوند. پسری در پانزده سالگی ممکن است جثۀ کوچکی داشته باشد و علائم جسمانی بلوغ مثل اندام های تولید مثل یا موهای زهاری هنوز در او رشد کامل نکرده باشد.
پسر دیگری در همان سن مثل مردان بزرگسال شانه های پهن، عضلات قوی و آلت تناسلی مردانه و صدای مردانه داشته باشد.
هرچند چنین گوناگونی هایی کاملاً بهنجار است هیچ تاثیر مثبت یا منفی در رشد فیزیکی و رشد جنسی نمی گذارد، ولی ممکن است در دیدی که نوجوان نسبت به خود پیدا می کند و نگاهی که دیگران به او می کنند تاثیر بگذارد.
به طور کلی تاثیرات روانی بلوغ دیررس و بلوغ زودرس در پسرها بیشتر است تا در دخترها و درک آن هم ساده تر است. بزرگسالان و سایر نوجوانان وقتی که با نوجوان 14 یا 15 ساله ای رو به رو می شوند که به نظر 17 یا 18 می رسد در ذهن خود هم او را 17 یا 18 ساله فرض می کنند و از چنین پسری بیش از هم سن او که جثۀ کوچکتری دارد انتظار دارند.
از آنجا که پسر زودرس و دختر هم سن او از لحاظ قد چندان فرقی ندارند (چون جهش نموی دختران زودتر است) این پسر می تواند با دختران همسن خود ارتباط داشته باشد، بی آنکه احساس عدم اعتماد به نفس کند.
علاوه بر این، پسری که از لحاظ جسمانی پیشرفته تر است در بسیاری از فعالیت ها به خصوص ورزش توانایی بیشتری دارد. هرچند پسری که در مقایسه با همسالانش زودتر بالغ می شود ممکن است احساس متفاوتی در مورد خود داشته باشد ولی این احساس با احساس ناامنی توام نیست.
و بالاخره اینکه وقتی که می بیند از لحاظ جسمانی و جنسی توانایی های به دست آورده، اطمینان می یابد که تغییرات او در جهت انتظارات و تاییدات جامعه است.
ولی با پسران دیررس برخلاف پسران زودرس طوری رفتار می شود که گویی بچه هستند. چنین پسری به سختی می تواند در ورزش و سایر فعالیت ها بر دیگران برتری یابد و در این فکر است که آیا هرگز به بلوغ جسمانی و جنسی خواهد رسید.
طبعاً همۀ اینها، به طور متوسط در تفاوت های شخصیتی بین پسران زودرس و دیررس تاثیر می گذارد. مطالعات طولی و فشرده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است که پسران دیررس در مقایسه با پسران زودرس کمتر متعادل اند، مضطرب و پر حرف اند، خجالتی تر و ساده اند و طبیعی رفتار نمی کنند.
آنان در عین حال بی قرارترند، تکانشی اند، رفتاری تحکم کننده دارند و توجه طلب اند. براساس این مطالعه پسران دیررس در میان همسالان خود محبوبیت کمتری داشتند و تعداد کمی از آنان رهبر بودند هرچند که طبعاً استثنائاتی نیز وجود دارد.
از طرف دیگر، پسران زودرس خوددارتر بودند، اعتماد به نفس بیشتر و رفتار اجتماعی مناسب تری  داشتند. در ضمن این دسته از پسران به راحتی می توانستند به خودشان بخندند. مطالعات بعدی هم همین نتایج را نشان داد.
براساس این تحقیقات به نظر می رسد پسرانی که زودتر بالغ می شوند در مقایسه با پسرانی که دیرتر بالغ می شوند به طور کلی وضعیت بهتری دارند ولی چنین نیست.وقتی پسران زودرس و دیررس را در زمان بلوغ یا بعد از آن (ولی نه قبل از آن) با هم مقایسه کرده اند معلوم شد که پسران دیررس از لحاظ ذهنی کنجکاوتر و اهل کاووش و بیشتر آغازگر روابط اجتماعی اند.
ولی پسران زودرس از موقعیت های تازه و حل مسئله اجتناب می کنند مگر آنکه مجبور شوند. پسران در برخورد با تکالیف شناختی خیلی محتاط ترند و ترجیح می دهند مطابق قواعد عمل کنند و از دیگران تقلید می کنند.
مطالعه ای پیگیر در مورد افرادی که در دانشگاه کالیفرنیا مورد مطالعه قرار گرفته بودند در 38 سالگی آنان انجام شد و معلوم شد که تفاوت های بین پسران زودرس و دیررس – مثبت یا منفی – تا دوران بزرگسالی هم ادامه می یابد.
مردانی که بلوغ زودرسی داشتند بیشتر احساس مسئولیت می کردند، همکاری بیشتری داشتند، اجتماعی تر بودند و بیشتر به خود متکی بودند ولی در عین حال خصوصیاتی از این قبیل داشتند: سنتی همرنگ جماعت، اخلاقی و کمتر شوخ طبع بودند و مدام مراقب بودند که در دیگران تاثیر مطلوبی بگذارند.
از سوی دیگر پسران دیررس، پسران دیررس کمتر بر خود مسلط بودند، کمتر احساس مسئولیت می کردند. تکانشی تر بودند و پر جرات تر و در عین حال بینش بازتری داشتند، خلاق تر بودند و می توانستند با ابهام در موقعیت های تازه کنار بیایند.
والدین و معلمان برای به حداقل رساندن تاثیرات بلوغ دیررس بسیاری می توانند انجام دهند. آنان می توانند آگاهانه بکوشند تا با پسر دیررس رفتاری مطابق با سنش داشته باشند.
می توانند به او کمک کنند تا تشخیص دهد که بلوغ کُند او کاملاً طبیعی است و به او بگویند که بزرگ می شود و از لحاظ جسمانی و جنسی به همان اندازۀ همسالانش رشدی طبیعی خواهد داشت، در ضمن می توانند به چنین پسری کمک کنند تا بتواند در فعالیت هایی که جثه و توانایی او مانعی برایش ایجاد نمی کند موفق شود.
در عین حال والدین یا دیگران می توانند به پسر زودرس یادآوری کنند که صرفاً به خاطر ظاهر جسمانی خود انتظاراتی بیش از سنش از خود نداشته باشد. در ضمن می توانند پسران زودرس و همان طور که خواهیم دید دختران زودرس را تشویق کنند که عجله ای برای وارد شدن به دنیای بزرگسالان نداشته باشند و بگذارند از لحاظ جسمانی و روانی آمادگی لازم را پیدا کنند.

منبع: رشد و شخصیت کودک
بلوغ زودرس و دیررس در پسران

هیجانات دوران بلوغ و نوجوانیهیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی بلوغ و نوجوانی پدیده ایست دو بعدی که : درونی و بیرونی. نوجوان بر اثر هیجانات ناشی از شور و شوق نوجوانی و گذر از دوران کودکی دوم و قدم به دوران سازندگی و خودشناسی مایل است که قدم های بعدی را بر قبلی رجحان داده و از تضاد و برخورد آنها هیجانات خاصی را به گونه ای متفاوت از خود بروز دهد. هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی


بلوغ در دختران و پسرانبلوغ در دختران و پسران

بلوغ در دختران و پسران بلوغ زمانی است که بدن کودک شروع به تغییر کرده ، توانایی تولید مثل پیدا میکند. بلوغ ، فرآیندی طبیعی و هنجار است که در تمام انسان ها رخ می دهد. تغییرات چشمگیری چون بلوغ در هیچ دوره ی دیگری از زندگی ، بجز کودکی ، رخ نمی دهد. والدین در این دوره متوجه رشد جسمی ، تغییر شکل بدن و رشد استقلال عاطفی فرزندان خود میشوند. بلوغ در دختران و پسران


بلوغ دیررس خطر ناشی از تک فرزندیبلوغ دیررس خطر ناشی از تک فرزندی

بلوغ دیررس خطر ناشی از تک فرزندی یکی از معایب تک فرزندی بودن تاثیر آن بر مراحل رشد کودک است. این کودکان کسی را ندارند تا با او رقابت کرده یا بازی و دعوا کنند. آنها دوست و همدمی در منزل ندارند لذا برخی از احساسات را تجربه نکرده و فرصتی برای عاقلانه کردن و کنترل و مدیریت آنها نخواهند داشت. بلوغ دیررس خطر ناشی از تک فرزندی


بلوغ زودرس در کودکانبلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس در کودکان کمتر دیده می شود و میتوان گفت که وقوع آن همیشه ناشی از غیرطبیعی بودن یک یا چند غده ی اصلی ست که ترشح کننده هورمون بدن هستند و باعث رشد و بلوغ به ویژه در دستگاه تناسلی می شوند و معمولا این نوع بلوغ زودرس در آخر دوران کودکی رخ می دهد و لازم است که علت آن به طور دقیق مشخص و درمان شود. بلوغ زودرس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران