کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
شکستگی استخوان کودکان
شکستگی استخوان کودکان استخوان های کودکان به سادگی استخوان های سخت تر بزرگسالان نمی شکنند. شایع ترین شکستگی در کودکان ، شکستگی ترکه ای است که در آن به جای اینکه استخوان بشکند ، خم میشود و در آن صدمه ی جزئی به بافت اطراف وارد میشود. شکستگی استخوان کودکان

شکستگی استخوان کودکان
استخوان های کودکان به سادگی استخوان های سخت تر بزرگسالان نمی شکنند. شایع ترین شکستگی در کودکان ، شکستگی ترکه ای است که در آن به جای اینکه استخوان بشکند ، خم میشود و در آن صدمه ی جزئی به بافت اطراف وارد میشود.
در شکستگی ساده ، استخوان ها در یک محل می شکنند و پوست را پاره نمی کنند. در شکستگی باز ، پایانه های استخوان از طریق پوست بیرون می زنند و ممکن است به عروق خونی و عضلات آسیب برسانند.
آیا خطرناک است ؟
هر نوع شکستگی استخوان به دلایل متعدد ، باید به سرعت توسط پزشک معاینه و درمان شود . استخوان باید کاملا صحیح جا انداخته شود و هرگونه صدمه به اعضا و بافت های اطراف را باید ترمیم کرد. همچنین در صورتی که شکستگی از نوع باز باشد و استخوان در معرض هوا قرار گیرد ، خطر عفونت نیز وجود دارد.
علائم احتمالی :
* تورم و کبودی اطراف محل آسیب دیده .
* بدشکل شدن احتمالی ناحیه ی مبتلا شده .
* عدم توانایی در حرکت دادن معمول ناحیه ی مبتلا شده.
* درد.
اولین کاری که باید انجام دهم چیست؟
1 . اگر به پا یا آرنج کودک صدمه وارد شده است ، با واحد اورژانس یک بیمارستان تماس بگیرید . در غیر این صورت ، خودتان کودک را به بیمارستان ببرید.
2 . اگر به نظر می رسد اندام مزبور خم شده یا انحنا پیدا کرده است ، سعی نکنید آن را راست کنید. کودک را حرکت ندهید ، مگر اینکه مجبور شوید. اگر استخوانِ شکسته از پوست بیرون آمده است یا اگر زخمی وجود دارد که در عمق آن یک استخوان شکسته قرار دارد ، یک پانسمان استریل روی آن قرار دهید. سعی نکنید زخم را تمیز کنید و به آن دست نزنید.
3 . اگر استخوان از پوست بیرون نزده است و کودک نمیتواند ناحیه ی مبتلا را بدون اینکه درد داشته باشد ، حرکت دهد ، بالا و پایین شکستگی را بی حرکت و ثابت کنید.
برای مثال دست را به گردن آویزان کنید یا اگر ساق پا ، زانوها و یا مچ پاها آسیب دیده ، آنها را به هم ببندید. کودک را به نزدیک ترین بیمارستان ببرید. اگر شکستگی در ساق پا یا آرنج کودک ایجاد شده است ، با واحد اورژانس بیمارستانی تماس بگیرید ؛ زیرا به برانکارد نیاز است.
4 . در مواردی که شکستگی به جراحی نیاز دارد ، برای خوردن و آشامیدن چیزی به کودک ندهید.
5 . تا زمانی که از کمک پزشک بهره بگیرید ، کودک را گرم و آرام نگه دارید . سعی کنید پس از بی حرکت نگه داشتن عضو مبتلا ، آن را بالا نگه دارید.

شکستگی استخوان کودکان


شکستگی استخوان کودکان

آیا باید با پزشک مشورت کنم ؟
* اگر استخوان کج شده یا انحنا پیدا کرده است یا اگر از پوست بیرون زده است یا ساق پا یا آرنج شکسته شده است ، با اورژانس بیمارستان تماس بگیرید.
* اگر حدس می زنید که استخوانی از بدن کودک شکسته است ، او را به نزدیک ترین واحد اورژانس برسانید.
پزشک چه کاری انجام می دهد؟
* پزشک بیمارستان از کودک شما عکسبرداری می کند تا میزان صدمه را مشخص کند. استخوانی را که کاملا مشخص است شکستگی پیدا کرده است ، با استفاده از بانداژ سفت یا آتل می بندد تا بی حرکت و ثابت بماند.
* اگر شکستگی از نوع باز است ، قبل از بی حرکت کردن استخوان ها ، تحت بی هوشی عمومی ، آنها را جا می اندازد.
* اگر همراه شکستگی ، زخم باز هم وجود دارد ، آنتی بیوتیک تجویز می کند.
* اگر شکستگی ساق پای کودک ناجور باشد ، ممکن است کودک را در بیمارستان تحت کشش نگه دارد.
من چه کمکی میتوانم بکنم؟
اگر کودک یک آتل گچی دارد ، اطمینان حاصل کنید که خشک می ماند . بیشتر شکستگی های استخوانی در کودکان ، طی 10-6 هفته ( بسته به شدت شکستگی ) بهبود می یابند.
منبع : کتاب بهداشت کودک
شکستگی استخوان کودکان
شکستگی استخوان کودکان
شکستگی و دررفتگی کودکانشکستگی و دررفتگی کودکان

شکستگی و دررفتگی کودکان کودک آنلاین: شکستگی استخوان در کودکان معمولاً در دست‌وپا و استخوان ترقوه رخ می‌دهد. دررفتگی وقتی رخ می‌دهد که رباط‌های نگه‌دارندۀ مفصل کشیده یا پاره شوند، و استخوان‌ها از جای خود خارج شوند. شایع‌ترین دررفتگی در کودکان در مفصل آرنج رخ می‌دهد. شکستگی و دررفتگی کودکان


مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکانمشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان تغییر شکل زانو و ساق پاها این نوع انحراف پا در نوزادان، شایع و طبیعی است و با رشد کودک بهبود می یابد و تصویربرداری ضرورت ندارد. پدر و مادر باید بدانند اگر ساق پای نوزاد آنها به شکل پرانتز است، مهم نیست و زمان لازم است تا بهبود یابد. مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان


اشکالات جزئی استخوانی کودکاناشکالات جزئی استخوانی کودکان

اشکالات جزئی استخوانی کودکان وقتی کودکی برای نخستین بار شروع به ایستادن و راه رفتن میکند والدین افلت نگران اند که وضعیت پاهای او شاید غیرعادی باشد. شایع ترین علل نگرانی بیش از حد متوجه بودن شست پاها به داخل یا خارج بیش از حد متوجه بودن زانوها به داخل یا خارج و مسطح بودن کف پا می باشد. اشکالات جزئی استخوانی کودکان


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران