کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
تیک‌های عصبی کودکان
تیک‌های عصبی کودکان کودک آنلاین: حرکات غیرارادی، اجباري، تکراري و کلیشه‌ای را در اصطلاح تيک می‌نامند. اين حرکات شبيه حرکات باهدف است چون هماهنگ بوده و در عضلاتي ديده می‌شود که رابطه طبيعي هماهنگ باهم دارند. تیک‌های عصبی کودکان

تیک‌های عصبی کودکان
کودک آنلاین: حرکات غیرارادی، اجباري، تکراري و کلیشه‌ای را در اصطلاح تيک می‌نامند. اين حرکات شبيه حرکات باهدف است چون هماهنگ بوده و در عضلاتي ديده می‌شود که رابطه طبيعي هماهنگ باهم دارند. تیک‌های عصبی یکی از عادت‌های عصبی ناراحت‌کننده است که معمولاً در سر یا شانه‌ها پدید می‌آید. نمونه‌های مشخص تیک‌های عصبی عبارت‌اند از: بالا کشیدن بینی، پلک زدن، فین کردن، تکان دادن شانه‌ها، مالیدن گونه، چین انداختن به پیشانی.
غالب تیک‌های عصبی در ابتدای امر برای منظور خاصی به‌کاربرده شده و ژست به خصوصی بوده‌اند. مثلاً کودک برای آنکه موهایش را از پیشانی‌اش عقب بزند، سرش را به عقب می‌برده است ولی بعد از کوتاه کردن موها نیز این اخلاق را نتوانسته ترک کند.
کودک دیگر ممکن است به علت آنکه خجالت می‌کشد هنگام صحبت کردن با افراد بینی خود را بخاراند و این مسئله درست مثل حالت شخصی است که برای اولین بار جلوی دوربین تلویزیون قرارگرفته و حرکات عصبی و اضافی از خود نشان می‌دهد.
هرچقدر هم تیک عصبی شما را ناراحت کند، نباید از کودک بخواهید که آن را متوقف سازد. کودک نمی‌تواند بنا به دستور شما جلوی تیک عصبی را بگیرد، ولی محرک آن را درصورتی‌که سعی نماید، می‌تواند کنترل کند.
گناه تیک عصبی به گردن کودک نیست و در زمان خودش محو خواهد شد ولی عادت ناراحت‌کننده دیگری جای آن را خواهد گرفت. تیک‌های عصبی صدمه‌ای به کسی نمی‌زند ولی بهتر است دقت نمایید که چه عاملی موجب دلواپسی و نگرانی فرزند شما شده است. اشاره کردن به موضوع یا حرکت عصبی فقط کودک را عصبی‌تر کرده و هرچه سعی بیشتری در کنترل حرکات خود بنماید، کمتر موفق خواهد شد.
انواع تیک:
تیک‌های گذرا
تیک‌های حرکتی معمول که اغلب در حدود سه و نیم سالگی شروع می‌شوند به کودکان کمک می‌کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. هفتادوپنج درصد از کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پست سر می‌گذارند. اگر کودک شما گرفتار تیک شد، بهترین راه ، نادیده گرفتن آن است. هیچ‌گاه او را سرزنش نکرده و یا تنبیه نکنید.تیک‌های مزمن
اگر تیک بیش از دوازده ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می‌شود. تیک‌های مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آن‌ها بیش‌ازحد و بسیار شدید است. این تیک‌ها مشخصاً به‌صورت حمله‌های دوره‌ای صورت می‌گیرند و غالباً شدت آن‌ها ماه‌به‌ماه، روزبه‌روز یا حتی ساعت‌به‌ساعت تغییر می‌کند. در حقیقت رفتار تیکی ممکن است برای هفته‌ها یا ماه‌ها کاملاً محو شود اما دوباره ظاهر گردد.
تصور اکثر افراد اين است که تیک‌ها نشانه‌ای از اضطراب و ناراحتي عصبي کودک هستند و بروز تیک‌ها را به وجود ناملايمات و ناراحتی‌هایی در درون خانواده يا مدرسه و محيط کودک نسبت می‌دهند. اما واقعيت اين است که علی‌رغم این‌که تیک‌ها ممکن است در موقعیت‌های اضطراب‌آور و پراسترس تشديد شوند، براي آن‌ها بيشتر علل زیست‌شناختی مطرح است.
دخالت عوامل ژنتيک و وجود بار وراثتي در اين اختلالات مشاهده‌شده است. همچنين واسطه‌های شيميايي مختلفي به‌عنوان عوامل دخيل در بروز تیک‌ها شناسایی‌شده‌اند. حتي مشاهده‌شده است که برخي از انواع تیک‌ها به دنبال عفونت‌های خاصي ظاهر می‌شوند، که دليلي براي دخالت سيستم ايمني بدن در بروز تیک‌ها است.
به‌هرحال آنچه مشخص است اين است که هرچند عوامل روان‌شناختی در تشديد تیک‌ها مؤثرند، اين عوامل زیست‌شناختی هستند که نقش مهم‌تری در پيدايش اين اختلال دارند و شواهدي از این‌که استرس يا اضطراب باعث به وجود آمدن تیک‌ها شوند، وجود ندارد. شدت تیک‌ها در طول زمان ممکن است ثابت باشد، يا به‌طور متناوب نوسان داشته باشد.
درمان تيک:
1- تیک‌های زودگذر نيازي به درمان ندارند.
2- تیک‌های مزمن که ممکن است علامت نشانگان تورت (TOURETTE SYNDROME) باشد، بايد تحت نظر پزشک درمان گردد.
3- درمان دارويي شامل آرام‌بخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، آنتي سايکوتيک ها و بلوک کننده‌های دوپامين می‌باشند. (CLONAZEPAM-CLONIDINE-FLUXETINE-PIMOZIDE-RISPERIDONE-Haloperidol)
4- هیچ‌گاه کودک را به خاطر تیک‌هایش مورد سرزنش قرار ندهید و به وي اطمينان خاطر دهيد که وي نبايد به‌واسطه آن دچار خجالت‌زدگی شود.
5- سعي کنيد مشکلات و استرس‌های زندگي کودک خود را به حداقل برسانيد.
6- خواب کافي از خستگي کودک کاسته و شدت و تناوب تيک را کاهش می‌دهد.
درمان غذایی تیک :
کمبود غذایی باعث بروز تیک در کودکان دچار سندرم توره می‌گردد. سبزی‌های سبزرنگ، آجیل، لوبیا، موز و غذاهای دریایی از منیزیم غنی می‌باشند.
– کربوهیدرات، شکر ،کافیین و دیگر محصولات مصنوعی کم‌مصرف شود.
– سبوس گندم و آووکادو را در رژیم کودک بگنجانید، این غذاها دارای ویتامین B3 می‌باشند که در جلوگیری از تیک مؤثر است.
- نوشیدن دم‌کرده‌ی گل بابونه، دم‌کرده‌ی گل ساعتی، دم‌کرده‌ی گل ارکیده باعث راحتی اعصاب می‌شود.
تیک‌های عصبی کودکان
انقباض های ماهیچه ای و تیک کودکانانقباض های ماهیچه ای و تیک کودکان

انقباض های ماهیچه ای و تیک کودکان انقباض های کوچک یا تیک ها – حرکت های تکرار شونده و غیرارادی و نامنظم- عادت های عصبی هستند که بیشتر در بین کودکان به ویژه پسرهای شش تا دوازده سال مشاهده می شوند. آنها شامل چشمک ، تکان شانه ها ، صدا در آوردن با زبان ، دهن کجی یا ادا در آوردن و تکان سر هستند و انواع گوناگونی دارند. انقباض های ماهیچه ای و تیک کودکان


اختلال تیک کودکاناختلال تیک کودکان

اختلال تیک کودکان تیک عبارت است از حرکات یا صداهای غیرارادی ، سریع ، ناگهانی ، ناموزون ، تکراری و کلیشه ای که فرد مبتلا تقریبا در مقابل آن نمیتواند مقاومت کند اما با اراده میتواند آنها را برای مدتی کنترل کند. اختلال تیک کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران