کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت دوم
عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت دوم گال گونه‌ای بیماری انگلی است که به‌وسیلۀ حشره‌ای کوچک به نام سارکوپتس اسکابی ایجاد می‌شود. این بیماری که بیشتر در مدرسه‌ها شیوع دارد، بدون ارتباط با سطح درآمد و رعایت بهداشت می‌تواند در هر خانواده و طبقه‌ای مشاهده شود. عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت دوم

عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت دوم
•    گال
گال گونه‌ای بیماری انگلی است که به‌وسیلۀ حشره‌ای کوچک به نام سارکوپتس اسکابی ایجاد می‌شود. این بیماری که بیشتر در مدرسه‌ها شیوع دارد، بدون ارتباط با سطح درآمد و رعایت بهداشت می‌تواند در هر خانواده و طبقه‌ای مشاهده شود.
کودک شما ممکن است از طریق تماس مستقیم با پوست شخص بیمار، گرفتار آلودگی شود. حشرۀ عامل این بیماری، به‌سرعت عمل کرده و به زیرپوست رخنه می‌کند، تا اینکه پس از دو تا چهار هفته، یک تاول کوچک که خارش شدیدی دارد در زیرپوست پدید می‌آید. این جراحات که به‌طورمعمول درروی بندانگشتان، مچ دست، آرنج یا شکم ایجاد می‌شود، درواقع واکنش حساسیت بدن نسبت به وجود حشره و تخم آن در زیرپوست است. اطلاع از این‌که حشره‌ای در ناحیۀ زیرین پوست کودک شما وجود دارد، ممکن است نگران‌کننده باشد اما شما نباید ناراحت شوید زیرا درمان بیماری به‌محض تشخیص آن آسان خواهد بود.
اگر کودک شما به‌طور دائم خود را می‌خاراند به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت مشکوک بودن به گال، از جراحت نمونه‌برداری کرده و آن را در زیر میکروسکوپ معاینه می‌کند و یا نمونه‌ها را برای تشخیص به آزمایشگاه می‌فرستد. نمونه‌گیری را می‌توان با یک خراش کوچک انجام داد و به‌هیچ‌وجه نباید نگران ناراحتی کودک بود، زیرا این کار دردناک نیست و به‌راحتی صورت می‌پذیرد.
در صورت تشخیص گال، باید از دارودرمانی برای تمام بدن استفاده نمود. با توجه به اینکه این بیماری واگیردار است، پزشکان توصیه می‌کنند تمام اعضای خانواده بر اساس دستور پزشک، از داروی تجویزشده استفاده نمایند. کودک بیمار را باید تا 24 ساعت پس از آغاز درمان از تماس با دیگران بازداشت. چنانچه پس از چند هفته بار دیگر بیماری بازگشت، درمان را تکرار کنید.
•    زگیل
تقریباً تمامی زگیل‌ها توسط ویروسی به نام پاپیلوماویروس انسانی ایجاد می‌شوند. زگیل‌ها به شکل‌های گوناگون، در نقاط مختلف بدن پدید می‌آیند. اگر فرزند شما بیش از دو سال داشته باشد ممکن است دچار زگیل‌هایی در ناحیۀ دست‌وپا و یا صورت شود.
زگیل که اندازۀ آن از سرسوزن تا یک‌دانۀ لوبیا متفاوت است، به دو صورت زبر و صاف ایجاد می‌شود و به‌هیچ‌وجه عارضه‌ای دردناک نیست و هرچند با خارش همراه نیست، اما ممکن است کودک به دلیل برجسته بودنش، سعی کند آن را بکند.
اگر زگیل بازشده و مایع حاوی ویروس درون آن با سایر نقاط بدن تماس یابد، باعث پدید آمدن زگیل‌های تازه می‌شود. زگیل‌هایی که در کف پا هستند، اغلب دردناک‌اند.
زگیل می‌تواند از طریق تماس پوستی از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. به‌هرحال اگر درمانی صورت نگیرد، در عرض چند ماه یا ک سال بهبود می‌یابد. اگر مایل هستید به‌سرعت زگیل را درمان کنید، به پزشک مراجعه نمایید تا با تجویز داروی موردنیاز و یا سایر روش‌های درمانی به کمک شما بیاید. زگیل ممکن است مدتی پس از درمان، بار دیگر ظاهر شود.
هیچ‌گاه از تماس فرزندتان با کودکی که دارای زگیل است جلوگیری نکنید زیرا به‌طورمعمول با رشد کودکان، پادتن زگیل در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود و آن‌ها نسبت به ویروس این بیماری مصونیت پیدا می‌کنند.

والدین چه کمکی می‌توانند بکنند.
- اگر فرزندتان دارای خارش و جراحت پوست (غیر از نیش پشه) بود و این ناراحتی بیش از دو روز به طول انجامید، او را نزد پزشک ببرید و همواره از مصرف دارو بدون نسخۀ پزشک خودداری کنید زیرا شکل زخم را تغییر داده و تشخیص آن را دشوار می‌سازد.
- اصول بهداشت شخصی را رعایت کنید. دستان خود را به‌طور مرتب بشویید و برای هر عضو خانواده، حولۀ جداگانه‌ای در نظر بگیرید و هیچ‌گاه از شانه، ظرف، لیوان و ... به‌طور مشترک استفاده نکنید.
- اگر فرزندتان دارای زرد زخم است او را از تماس با سایر کودکان دورنگه دارید تا زخم او بهبود یابد. این دوره برابر با حداقل دو روز مصرف آنتی بیوتیک می‌باشد. چنانچه فرزندتان به گری مبتلا شده است، از رفتن او به استخر و تماس نزدیک با سایر کودکان جلوگیری کنید و نسخۀ پزشک را به مدرسۀ او نشان دهید.
- اگر فرزندتان به گال مبتلا شده است 24 ساعت پس از آغاز درمان می‌تواند به مدرسه بازگردد.
- چنانچه کودکتان دارای زگیل است، به او اطمینان دهید که این ناراحتی به‌زودی بهبودیافته و دائمی نخواهد بود. در صورت دردناک بودن زگیل در کف پاها، برای درمان آن با پزشک تماس بگیرید. وجود این ناراحتی نمی‌تواند برای دور نگه‌داشتن فرزندتان از سایر کودکان دلیل مناسبی باشد.
- اگر حیوانات خانگی دارید، موی آن‌ها را بازرسی کنید و در صورت مشاهدۀ هرگونه گری و ریزش مو، آن را برای تشخیص علت بیماری به نزد دامپزشک ببرید. زیرا گری واگیردار است.
پزشک چه کمکی می‌تواند بکند.
 - آموزش نحوۀ تمیز کردن زخم‌های پوستی به والدین
- تجویز پماد آنتی‌بیوتیک برای درمان زخم‌های پوستی
- تجویز آنتی‌بیوتیک خوراکی در صورت شدید و وسیع بودن زخم‌های پوستی
- تجویز داروی خوراکی ضد قارچ برای درمان گری
- تجویز آنتی‌هیستامین برای کاهش خارش در بیماری‌های گری و گال
- درمان زگیل با استفاده از دارو، منجمد کردن یا سوزاندن آن
- راهنمایی والدین در خصوص زمانی که کودک می‌تواند دوباره به مدرسه و فعالیت‌های عادی روزانه‌اش بازگردد.
منبع: کلیدهایی برای بیماری‌های کودکان
عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت دوم
عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت اولعفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت اول

عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت اول کودک آنلاین: پوست بدن مانند سدی است که مانع از نفوذ آسیب‌ها به درون بدن انسان می‌شود، بنابراین مراقبت صحیح از پوست کودک اقدامی اساسی و مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها است. عفونت‌های پوستی در کودکان – قسمت اول


حساسیت یا آلژری پوست کودکانحساسیت یا آلژری پوست کودکان

حساسیت یا آلژری پوست کودکان کهیر عبارت است از لکه های برجسته ی صورتی رنگ با حدود مشخص که ممکن است در بعضی از نقاط بدن به صورت موضعی یا در تمام سطح بدن به اندازه ها و اشکال مختلف ظاهر شود. حساسیت یا آلژری پوست کودکان


ناراحتی های پوستی عادی در نوزاد – قسمت اولناراحتی های پوستی عادی در نوزاد – قسمت اول

ناراحتی های پوستی عادی در نوزاد – قسمت اول پوست لطیف و حساس نوزاد در معرض ابتلا به بعضی از ناراحتی های پوستی قرار دارد. بیشتر این ناراحتی ها به سادگی قابل درمان هستند. ناراحتی های پوستی عادی در نوزاد – قسمت اول


برخی از مشکلات پوستی در کودکان برخی از مشکلات پوستی در کودکان

برخی از مشکلات پوستی در کودکان اگر کودک پوشک خیس یا کثیف را زیاد به پا داشته باشد ، ممکن است پوست او تحریک شود . همه ی کودکان به جوش پوشک مبتلا می شوند ، اما بیماری و اسهال احتمال ابتلا به آن را بیشتر می کند. بعضی از کودکان بیش از دیگران به جوش پوشک مبتلا میشوند . برخی از مشکلات پوستی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران