کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان
پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان کودک آنلاین: بسیاری از کودکان به پیک‌نیک و گردش در پارک یا مناطق سرسبز علاقه دارند. در این‌گونه موارد والدین باید کاملاً هوشیار باشند زیرا این مناطق ممکن است دارای گیاهانی سمی باشند که تماس آن‌ها با بدن کودک موجب خارش‌های شدید شود. این گیاهان زیان‌آور شامل پیچک سمی، سماق سمی و بلوط سمی هستند. پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان

پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان
کودک آنلاین: بسیاری از کودکان به پیک‌نیک و گردش در پارک یا مناطق سرسبز علاقه دارند. در این‌گونه موارد والدین باید کاملاً هوشیار باشند زیرا این مناطق ممکن است دارای گیاهانی سمی باشند که تماس آن‌ها با بدن کودک موجب خارش‌های شدید شود. این گیاهان زیان‌آور شامل پیچک سمی، سماق سمی و بلوط سمی هستند.
ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که این گیاهان چه شکلی دارند و در کجاها یافت می‌شوند؟ پیچک سمی گیاهی است سبز و سه برگی که مثل علف هرز در هرجایی می‌تواند رشد کند.
سماق سمی دارای هفت تا سیزده جفت برگ سبز بوده و در نواحی گرمسیر یافت می‌شود. بلوط سمی نیز بوته‌ای است که در سواحل معتدل فراوان است.
عارضۀ پوستی ایجادشده براثر تماس با این گیاهان، درماتیت تماسی (التهاب پوست در اثر تماس) خوانده می‌شود. درماتیت تماسی ممکن است در اثر تماس با هرگونه مادۀ حساسیت‌زا نیز ایجاد شود که به این حالت واکنش حساسیتی گویند.
علت بیماری
برگ‌ها، ریشه‌ها و ترشحات گیاهان سمی، اغلب نوعی مواد شیمیایی دارند که موجب تحریک پوست بسیاری از افراد می‌شود. این مواد شیمیایی بسیار قوی و بادوام هستند و با چسبیدن مقدار ناچیزی از آن‌ها به پوست یا لباس یا زیر ناخن‌ها، پخش‌شده و ایجاد حساسیت می‌کنند.
تماس این مواد باپوست بدن موجب خارش و بروز دانه‌هایی روی آن می‌شود که مدت چند روز باقی می‌ماند، اما ترشحات دانه‌های تاولی، آن‌ها را در سایر نواحی بدن منتشر نمی‌کند. این بیماری واگیردار نیست و فقط در تماس مستقیم با گیاهان سمی پدید می‌آید.
مواد شیمیایی یادشده از طریق موی گربه و سگ به درون منزل راه می‌یابد. لمس کردن موی این حیوانات باعث می‌شود تا مواد شیمیایی فوق به پوست بدن بچسبد و عارضه ایجاد کند. تماس با این گیاهان باعث ایجاد حساسیت نیز می‌شود، یعنی در تماس بعدی شدت درماتیت تماسی بیشتر خواهد شد. برخی افراد نسبت به این گیاهان مقاوم هستند ولی نمی‌توانند برای تمام عمر آسوده‌خاطر باشند زیرا ممکن است مصونیت‌های آن‌ها به‌مرورزمان تغییر کند.
نشانه‌های بیماری
دانه زدن پوست، چند ساعت یا چند روز پس از تماس با این گیاهان آغاز می‌شود. در نقاط تماس، تاول‌هایی پدید می‌آید که دارای خارش و سوزش هستند و خاراندن موجب ترکیدن آن‌ها شده و گاهی به عفونت‌های ثانویه منجر می‌شوند. برای تسکین شدت خارش‌ها که در هوای گرم و مرطوب و یا روزهای بارانی افزایش می‌یابد، می‌توان از لوسیون های پوستی و یا داروهای ضد حساسیت (آنتی‌هیستامین و کورتن) استفاده کرد و برای جلوگیری از عفونت‌های ناشی از خارش نیز باید ناخن‌های کودک را کوتاه و تمیز نگهداشت و در حالت‌های شدید، باید برای معاینه پزشک مراجعه کرد.
ابتدا به این عارضه در مرتبۀ نخست، با علائم و نشانه‌های خفیف همراه خواهد بود که پس از چند روز بهبود می‌یابد، ولی در نوبت‌های بعدی شدت علائم بیشتر شده و تا چند هفته به طول خواهد انجامید.
پیشگیری
نخستین گام در پیشگیری از این بیماری، یافتن گیاهان سمی در محل زندگی است که به‌محض مشاهدۀ آن‌ها در حیاط، باید به ریشه‌کنی آن‌ها پرداخت. البته باید از کندن آن‌ها با دست و یا سوزاندن آن‌ها خودداری نمود، زیرا دود، حامل مواد شیمیایی بوده و پس از انتشار در هوا باعث بروز عوارض پوستی می‌گردد.
هنگام قدم زدن کودک در مناطق پر گیاه، به او لباس آستین‌بلند بپوشانید و توصیه کنید که از مسیرهای کم گیاه عبور کند؛ همچنین عکس گیاهان سمی را به کودک خود نشان دهید تا مراقب حضور آن‌ها در محیط باشد و از آن‌ها دوری کند.
اگر دست و پای کودک با گیاهان سمی تماس یافت، به‌سرعت ناحیۀ آلوده را با آب و صابون بشویید. پس از قدم زدن در نواحی گیاهی نیز لباس‌ها را با آب گرم شستشو دهید.
چنانچه در مناطق سرسبز زندگی می‌کنید و کودکتان هرساله در اثر تماس با پیچک‌های سمی به ناراحتی‌های پوستی دچار می‌شود، در بهار هرسال او را برای تزریق و مایه‌کوبی علیه این گیاه نزد پزشک ببرید. این روش میزان حساسیت کودک را کاهش می‌دهد.
سایر درماتیت های تماسی
کودک شما ممکن است به مواد مختلفی حساسیت داشته باشد به‌گونه‌ای که تماس با این مواد موجب بروز ناراحتی‌های پوستی در او شود. بسیاری از عوارض و ناراحتی‌های پوستی از حساسیت ناشی می‌شوند.
برخی خانواده‌ها فرزندانی دارند که سلول‌های پوست آن‌ها به‌طور ارثی نسبت به تماس با مواد مختلف حساس است. صابون‌ها و لوسیون هایی که برای شستشوی پوست بدن کودک خود استفاده می‌کنید، ممکن است باعث پیدایش جوش‌های پوستی شوند برای رهایی از مشکل این مواد حساسیت‌زا، با پزشک خود مشورت کنید.
والدین چه کمکی می‌توانند بکنند
-    برای شناختن گیاهان سمی به کتابخانه مراجعه کنید و تصویر آن‌ها را ببینید.
-    به کودک خود بیاموزید که از تماس با گیاهان اجتناب نماید و در میان آن‌ها قدم نزند.
-    هنگامی‌که کودک شما به‌اندازۀ کافی بزرگ شد، او را با گیاهان سمی آشناسازید تا بتواند از آن‌ها دوری کند.
-    اگر پوست فرزندتان با گیاهان سمی تماس پیدا کرد، بی‌درنگ ناحیۀ تماس را با آب و صابون بشویید. بکوشید این کار را تا مدت یک ساعت پس از تماس انجام دهید. لباس‌های او را نیز بشویید.
پزشک چه کمکی می‌تواند بکند.
-    آموزش چگونگی شناختن گیاهان سمی
-    آموزش اقدامات احتیاطی و پیشگیری‌کننده
-    پرسش در مورد سابقۀ تماس با گیاهان سمی
-    تجویز کمپرس آب سرد و یا پماد کالامین برای تسکین خارش و التهاب در موارد خفیف
-    تجویز کردن کورتن (پماد یا شربت) در موارد شدید
-    تجویز آنتی‌هیستامین برای تسکین ناراحتی
منبع: کلیدهایی برای بیماری‌های کودکان
پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان

حساسیت به حشرات در کودکانحساسیت به حشرات در کودکان

حساسیت به حشرات در کودکان از حشرات نیش داری که از نظر ایجاد حساسیت نگران کننده هستند میتوان زنبور واسپ و زنبور زرد را نام برد. حشراتی مثل مگس و برخی از مورچه ها نیز خطر حساسیت زایی دارند. خطر این حشرات برای افراد مبتلا به حساسیت و افراد سالم یکسان است. محل گزش دچار التهاب و خارش می شود که این التهاب در ناحیه صورت شدیدتر از سایر نقاط بدن خواهد بود. حساسیت به حشرات در کودکان


خارش پوست کودکانخارش پوست کودکان

خارش پوست کودکان به طور تقریبی ، خارش همیشه علامت یک مشکل زمینه ای پوستی است ، مثل اگزما یا قارچ کچلی که در اثر آلودگی انگلی ( گال ، کنه یا کرم ها )، حساسیت به بعضی مواد غذایی یا دارویی ، تماس پوست با ماده محرک ( کهیر ) ، یا در اثر بیماری عفونی مثل آبله مرغان ایجاد میشود. خارش پوست کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران