کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم
چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم هنگام پیاده روی در پارک همراه با کودکتان شروع به جمع کردن برگ ها و گل های خشک و یا شاخه های بسیار ریز و یا دانه های گیاهان کنید. هنگام جمع کردن او را به این کار تشویق کنید و در مورد کاری که می کنید با زبان ساده و روان با او صحبت کنید.

چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم
- هنگام پیاده روی در پارک همراه با کودکتان شروع به جمع کردن برگ ها و گل های خشک و یا شاخه های بسیار ریز و یا دانه های گیاهان کنید. هنگام جمع کردن او را به این کار تشویق کنید و در مورد کاری که می کنید با زبان ساده و روان با او صحبت کنید.
سپس به کمک کودک آنها را در اشکال متعدد و گوناگون روی یک تکه مقوا بچسبانید. می توانید آنها را در اتاق کودک نصب کنید. گاه می توانید یکی از همسالان نزدیک به او را در این بازی وارد کنید.
این بازی نه تنها موجب خواهد شد کودک و شما هر دو وقت لذت بخشی را در کنار یکدیگر بگذرانید، بلکه موجب رشد خلاقیت و توجه در کودک، تقویت قدرت انتخاب، مواجه شدن با گوناگونی و تنوع محرک ها و کاهش حساسیت او در مقابل تغییر خواهد شد.
- همراه با کودک از گل ها و حیوانات مختلف عکس بگیرید و پس از چاپ، آنها را به اتفاق کودک در آلبومی بچسبانید.
- همراه با کودک و دیگر اعضای خانواده و یا برخی از همسالانش، به کمک مقواهای رنگی، اشکال استوانه ای شبیه لیوان درست کنید. برایشان از مقوا دست و یا پا درست کنید و به کمک حبوبات و یا دانه های گیاهی چشم، دهان و دماغ و ابرو بگذارید.
- به کمک کودک از ابزاری مانند سیم، مقوا، قوطی های دور ریختنی، کاغذها و سیب زمینی، آدمک هایی در اندازه های مختلف درست کنید و برای آنها داستان بسازید. همراه با او می توانید حالت های هیجانی گوناگون به این آدمک ها بدهید.- در بعدازظهر یکی از روزها که هوا کاملاً مطلوب و مناسب است به اتفاق کودک به بیرون از منزل رفته و در نقطه ای که بر شهر اشراف داشته باشد قرار بگیرید. با او بازی های مورد علاقه اش را انجام دهید و در ضمن، در مورد اینکه حالا روز است و هوا آفتابی و روشن است و یا ما در روز چه کارهایی می کنیم گفتگو کنید.
به تدریج که به غروب خورشی نزدیک می شوید، در این مورد با او صحبت کنید و توجه او را به سمت غروب جلب کنید. همچنان که هوا تاریک تر می شود، دربارۀ تفاوت دو موقعیت روشنایی و تاریکی به زبان ساده با او گفتگو کنید. توجه او را به خانه های روشن، خیابان ها، چراغ ها و ستاره ها جلب کنید.
- یک عدد مقوای سفید و استامپ را آماده کنید. اشیاء گوناگون چون سکه ها در اندازه های مختلف، درب بطری های نوشابه، قرقره ها و دیگر اشیاء در اشکال گوناگون را به تدریج و به طور جداگانه به استامپ آغشته کرده و اثر آن را بر روی مقوای سفید ایجاد کنید. در مورد تفاوت های آن با کودک صحبت کنید.
- همراه کودک به باغ وحش بروید. ضرورتی وجود ندارد که کودک به یکباره همۀ حیوانات باغ وحش را ببیند. بهتر است کودک به تدریج آنها را ببیند تا فرصت پردازش آنچه دیده است را در ذهن داشته باشد.
- با نخ هایی در اندازه های مختلف، روی کاغذ یا مقوا و به کمک چسب اشکالی را ترسیم کنید و داخل آن را با کودک رنگ آمیزی کرده و یا با اشیاء دیگر آنها را تزئین نمایید.
منبع: کودکان مبتلا به اوتیسم
چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم

مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسممثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم

مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم ابتدا به کودک تصاویر، عکس ها و یافیلمی از بازی با کامیون و تریلی توسط کودک دیگری نشان دهید. او در این عکس ها و یا فیلم ها خواهد دید که کامیون و تریلر را می توان هل داد، با بستن نخ آنها را روی سرامیک کشاند، کامیون و تریلی با هم تصادف می کنند و واژگون می شوند.


فعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسم روتین های داخل منزل کودک را درگیر فعالیت های حمام کردن، آشپزی و پختن کنید. ابتدا در مورد بوهایی مثل بوی صابون، شامپو و مواد غذایی بودار با او صحبت کنید. سپس با چشم های بسته آنها را بو کند و مادۀ مربوط به آن بو را تشخیص دهد.


کودک درخودمانده ( اوتیسم )کودک درخودمانده ( اوتیسم )

کودک درخودمانده ( اوتیسم ) والدین تیزبین قبل از سن 30 ماهگی متوجه نشانه های اوتیسم ( درخودماندگی) می شوند. احتمالا کودک علاقه ای به برداشتن و بغل کردن خود نشان نمی دهد. ممکن است یکی از آن کودکان (( خوبی)) باشد که آرام دراز می کشد و به ندرت گریه می کند و مقدار زیادی هم می خوابد. کودک درخودمانده ( اوتیسم )


ویژگی های بلوغ در کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادیویژگی های بلوغ در کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادی

ویژگی های بلوغ در کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان عادی برای کودکان مبتلا به اوتیسم که قبل از این دوره در برابر تغییرات حتی بسیار اندک و جزئی مقاومت و سرسختی نشان می دادند، انطباق با تغییرات جدی دوره بلوغ بسیار دشوار بوده و ممکن است موجب اضطراب و آشفتگی در آنها شود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران