کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
لنگیدن در کودکان
لنگیدن در کودکان کودکی که می لنگد ممکن است یک صدمه ی جزئی دیده باشد که خود به خود بهبود یابد. اما از سوی دیگر ممکن است کودک دچار اختلالی باشد که نیازمند درمان سریع برای جلوگیری از معلولیت دائمی باشد. بنابراین هرگز نباید لنگیدن کودک را نادیده بگیرید. لنگیدن در کودکان

لنگیدن در کودکان
کودکی که می‌لنگد ممکن است یک صدمه‌ی جزئی دیده باشد که خودبه‌خود بهبود یابد. اما از سوی دیگر ممکن است کودک دچار اختلالی باشد که نیازمند درمان سریع برای جلوگیری از معلولیت دائمی باشد. بنابراین هرگز نباید لنگیدن کودک را نادیده بگیرید.
علت چیست ؟
شایع ترین علت لنگیدن یا اکراه از راه رفتن ، درد است. بعضی از علل درد به شرح زیر است :
علل لنگیدن همراه با درد : اختلالاتی که به یک مفصل ، عضله یا استخوان پیرامون مفصل ران یا پیرامون پا مربوط میشوند ، ممکن است موجب لنگیدن همراه با درد شوند. محل درد ممکن است گمراه کننده باشد ؛ مثلا اختلال در مفصل ران ممکن است موجب درد در ران یا زانو شود.
نابرابر بودن طول دو پا نیز یکی از علل لنگیدن است. یکی از استخوان ها ممکن است از هنگام تولد کوتاه باشد یا در اثر اختلالی در طناب نخاعی یا فلج مغزی که منجر به ضعف عضله ی یک طرف بدن شده است ، نتواند رشد کند.
لنگیدن ممکن است از کوتاه بودن ظاهری یکی از پاها ، در نتیجه ی در رفتگی مادرزادی مفصل ران که دیر متوجه آن شده باشید یا انحنای ستون فقرات  یا کژپشتی نیز ناشی شود.
کودکانی که اختلال عضلانی یا دستگاه عصبی یا هر دو را داشته باشند همچون تحلیل عضلات یا فلج مغزی ممکن است دچار ضعف عضلات یا عدم هماهنگی عضلانی باشند که موجب اشکالاتی در راه رفتن میشود  که شبیه لنگیدن است.
گاهی نیز هر چند ندرتا ، لنگیدن جزئی از اشکالات رفتاری است که در اثر مشکلات عاطفی یا روانی در کودک به وجود می آید.آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر کودک می لنگد یا سن او برای راه رفتن کافی است اما از راه رفتن خودداری می کند و شما نمیتوانید علت آشکاری مانند خاری که پایش فرو رفته است ، برای آن بیابید ، باید او را نزد پزشک ببرید.
اگر کودک تب دارد ، بدنش جوش زده است ، یا مفاصل او داغ و متورم است ، باید فورا با پزشک تماس بگیرید زیرا این علائم ممکن است نشانه ی عفونت استخوان یا مفصل باشد که نیازمند درمان پزشکی فوری است.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
کودک معاینه  خواهد شد و ممکن است آزمایش های خون ، عکسبرداری یا سونوگرافی یا هر دو ، برای کمک به تشخیص علت مشکل انجام شود. کودک ممکن است به یک متخصص اطفال یا جراح ارتوپد ارجاع شود و ممکن است به منظور انجام آزمایش یا مشاهدات در بیمارستان بستری شود. نوع درمان بستگی به علت ناراحتی خواهد داشت.
چشم انداز :
لنگیدن اگر به علت یک صدمه ی جزئی باشد ، قاعدتا ظرف چند روز بهبود خواهد یافت. لنگیدن به علل دیگر قاعدتا باید وقتی که علت مشکل درمان شد ، از بین برود. در موارد اندکی علت را نمیتوان درمان کرد ، مانند نابرابر بودن طول پاها یا ضعف عضلانی . در این موارد اشکال در راه رفتن ممکن است در تمام مدت عمر ادامه یابد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
لنگیدن در کودکان
لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکانلغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان

لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان رشد استخوان های بلند در نزدیکی دو سر استخوان در صفحه های رشد که سر استخوانها را از بدنه ی آنها جدا می کنند ، انجام می شود. لغزش سر استخوان ران اختلالی است که در آن سر فوقانی استخوان ران که بخشی از مفصل ران را تشکیل می دهد می لغزد و در موقعیت غیرطبیعی قرار می گیرد. لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان


اشکالات جزئی استخوانی کودکاناشکالات جزئی استخوانی کودکان

اشکالات جزئی استخوانی کودکان وقتی کودکی برای نخستین بار شروع به ایستادن و راه رفتن میکند والدین افلت نگران اند که وضعیت پاهای او شاید غیرعادی باشد. شایع ترین علل نگرانی بیش از حد متوجه بودن شست پاها به داخل یا خارج بیش از حد متوجه بودن زانوها به داخل یا خارج و مسطح بودن کف پا می باشد. اشکالات جزئی استخوانی کودکان


مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکانمشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان تغییر شکل زانو و ساق پاها این نوع انحراف پا در نوزادان، شایع و طبیعی است و با رشد کودک بهبود می یابد و تصویربرداری ضرورت ندارد. پدر و مادر باید بدانند اگر ساق پای نوزاد آنها به شکل پرانتز است، مهم نیست و زمان لازم است تا بهبود یابد. مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان


رشد استخوانی کودک – بخش اولرشد استخوانی کودک – بخش اول

رشد استخوانی کودک هنگام تولد ، بیشتر اسکلت کودک از استخوان تشکیل می شود ، اما بعضی از قسمت ها ، از جمله دو سر استخوان های بازو ، پا ، کف دست و کف پا از غضروف تشکیل میشوند و تا اواخر دوران بلوغ استخوانی نمیشوند. رشد استخوانی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران