کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
یبوست کودکان
یبوست کودکان کودکی که به یبوست مبتلا باشد دفعات اجابت مزاج او کم به صورت سفت و خشک می شود. کم بودن دفعات اجابت مزاج به تنهایی نشانه ی یبوست نیست زیرا کودکان در عادات روده ای با هم تفاوت دارند. تعداد طبیعی اجابت مزاج از چهار بار در روز تا هر چهار روز یک بار متغیر است. یبوست معمولا کوتاه مدت است اما گاهی نیز دوام می یابد. یبوست کودکان

یبوست کودکان
کودکی که به یبوست مبتلا باشد دفعات اجابت مزاج او کم  به صورت سفت و خشک می شود. کم بودن دفعات اجابت مزاج به تنهایی نشانه ی یبوست نیست زیرا کودکان در عادات روده ای با هم تفاوت دارند. تعداد طبیعی اجابت مزاج از چهار بار در روز تا هر چهار روز یک بار متغیر است. یبوست معمولا کوتاه مدت است اما گاهی نیز دوام می یابد.
علت چیست؟
یبوست موقت معمولا از آب زدایی بدن در اثر بیماریهای منجر به استفراغ و تب ناشی میشود.بعضی از داروها نیز اثر آب زدایی بر بدن دارند.از 1 تا 2 سالگی تغییرات در رژیم غذایی کودک ( مثلا از شیرخشک یا شیر مادر به شیر گاو) ممکن است موجب یبوست شود. یبوست در کودکان سنین بالاتر بیشتر در اثر کافی نبودن مایعات یا الیاف در رژیم غذایی ایجاد میشود.
اگر در اثر سفتی مدفوع ، شقاق مقعدی دردناک در کودک ایجاد شود، ممکن است یبوست کودک مزمن شود. همچنین در صورتی که کودکی عمدا در دوران آموزش استفاده از توالت ، مدفوع خود را نگه دارد ( که اگر این آموزش بیش از حد زود شروع شود احتمال آن زیاد است) یا به دلیل مشکلات عاطفی این کار را انجام دهد نیز احتمال ایجاد یبوست مزمن وجود خواهد داشت.
علائم
علائم یبوست شامل موارد زیر میشود:
•    کم بودن تعداد نوبت های اجابت مزاج
•    درد هنگام اجابت مزاج
•    سفت و خشک بودن مدفوع
یبوست مزمن علائم احتمالی زیر را دارد:
•    ریختن مدفوع مایع از مقعد که ممکن است لباس های کودک را کثیف کند.
•    درد هنگام سعی در اجابت مزاج
•    بی اشتهایی
•    وجود خون در مدفوع
چه کمکی میتوانم بکنم؟
معمولا با دادن مایعات فراوان و ( اگر کودک 6 ماهه یا بزرگ تر باشد) تامین الیاف ( فیبر) در رژیم غذایی میتوان از یبوست پیشگیری کرد.غلات و نان کامل ، سبزیجات و میوه منابع خوبی برای الیاف هستند. اگر کودک دچار یبوست باشد نباید بیش از نیم لیتر شیر در روز به او بدهید زیرا شیر مشکل یبوست را افزون میکند.
کودکان مدرسه ای باید شیر را بدون چربی یا کم چربی بنوشند. اگر یبوست بیش از یک هفته طول بکشد اجابت مزاج با درد همراه باشد یا اگر مشکوک به یبوست مزمن هستید کودک را نزد پزشک ببرید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک کودک را معاینه و در مورد رژیم غذایی او و بیماری های احتمالی اخیر او سوال میکند. در بیشتر موارد توصیه هایی در مورد تغییر رژیم غذایی کودک کافی خواهد بود.
اگر کودک علائم یبوست مزمن داشته باشد پزشک برای تعییرن مقدار مدفوع باقی مانده در روده های او دستور رادیوگرافی می دهد. برای کودک رژیم غذایی با الیاف زیاد و مایعات فراوان و نیز داروهای مسهل تجویز میشود. از شما خواسته خواهد شد که کودک را در وقت معینی هر روز به توالت ببرید تا عادت منظمی در مورد اجابت مزاج پیدا کند.
پس از حدود سه ماه درمان وقتی که عادت منظمی برای اجابت مزاج برقرار شد از مقدار مسهل به تدریج کاسته میشود.هیچگونه درمان موضعی برای شقاق مقعدی لازم نیست مدفوع نرمتر ناشی از استفاده از مسهل امکان بهبودی خود به خود آن را معمولا ظرف 6 هفته فراهم میسازد.
اگر هیچگونه علت جسمانی برای یبوست پیدا نشود و مسهل نیز آن را بهبود ندهد ممکن است کودک به متخصص اطفال یا روانپزشک معرفی شود. یبوست موقت یا مزمن در کودکی خطر مشکلات روده را در آینده ی زندگی کودک افزایش نمیدهد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
یبوست کودکان
یبوست نوزادان زیر یک سال یبوست نوزادان زیر یک سال

یبوست نوزادان زیر یک سال کودک آنلاین :یبوست نوزادان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. شدت یبوست بستگی به سن و رژیم غذایی دارد.یکی از رایج‌ترین آن‌ها یبوست درزمان معرفی غذای جامد به نوزاد است. در هفته اول نوزاد در هر روز 8 تا10 بار مدفوع شل میکندکه در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش می‌یابد. یبوست نوزادان زیر یک سال


یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آنیبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن

یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن :ممکن است کودک شما در طول مدت زمانی معین و یا در فواصل زمانی از یبوست رنج ببرد. ماساژ ناحیه شکم او می‌تواند راهی موثر باشد هم برای آرام کردن و تسکین دادن به نوزاد و هم برای جلوگیری از یبوست او. یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن


یبوست دوران شیرخوارییبوست دوران شیرخواری

یبوست دوران شیرخواری کودک آنلاین: بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند، ولی ممکن است کودکی هر 36 تا 48 ساعت یک بار عمل دفع را انجام دهد. اگر مدفوع کودک نرم باشد و به راحتی دفع کند، اهمیت ندارد و یبوست نیست. یبوست موقعی است که مدفوع خشک و هنگام دفع موجب ناراحتی و زجر کودک گردد. یبوست دوران شیرخواری


یبوست   باردارییبوست بارداری

یبوست بارداری یبوست یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است. ترشح هورمون پروژسترون باعث اتساع عضله‌های صاف روده می‌شود و حرکت روده بزرگ کم می‌شود و درنتیجه مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا روده مواد غذایی را دفع کند. یبوست بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران