کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

12
بیماری تبخال دهان در کودکان
بیماری تبخال دهان در کودکان تبخال دهان یا دهان درد ( پیدایش تاول بر روی زبان ، سطح داخلی گونه ها و تورم لثه ها) به علت ویروس هرپس ایجاد میشود. سر زدن دندان های کودک و زخم شدن لثه ها ، عامل مساعدی در به وجود آمدن تبخال دهان می باشد. این بیماری معمولا در سنین یک تا سه سالگی بیشتر دیده میشود. بیماری تبخال دهان در کودکان

بیماری تبخال دهان در کودکان
تبخال دهان یا دهان درد ( پیدایش تاول بر روی زبان ، سطح داخلی گونه ها و تورم لثه ها) به علت ویروس هرپس ایجاد میشود. سر زدن دندان های کودک و زخم شدن لثه ها ، عامل مساعدی در به وجود آمدن تبخال دهان می باشد. این بیماری معمولا در سنین یک تا سه سالگی بیشتر دیده میشود.
علائم بیماری معمولا با تب و تحریک پذیری به مدت یک یا دو روز شروع میشود ، سپس کودک احساس درد در دهان می کند و آبریزش زیاد از دهان پیدا میکند و دهان او بدبو میشود. در این زمان تب کودک به 40 تا 40.5 درجه ی سانتیگراد می رسد .
چون خوردن غذا و حتی مایعات برای او دردناک است ، کودک معمولا از خوردن غذا امتناع میکند. اگر به زبان و دهان کودک نگاه کنید ، بر روی زبان تاول های کوچک که معمولا در حدود 10 میلی متر قطر دارند و از لایه ی خاکستری زرد رنگی پوشیده شده اند ، دیده میشود.
موقعی که لایه ی مزبور جدا شود ، زخم های سطحی ایجاد میگردد. محل این زخم ها معمولا بر روی زبان و سطح داخلی گونه است ، ولی ممکن است همه جای دهان وجود داشته باشد. تورم لثه ها زودتر یا هم زمان با زخم های دهان ایجاد میشود .
در بعضی از مواقع لوزه ها نیز متورم میشوند. گاه ممکن است غدد لنفاوی زیر فک کودک بزرگ و متورم گردد.
تب و دردی که در نتیجه ی زخم های دهان ایجاد میشود معمولا 2 تا 4 روز ادامه دارد و سپس از بین می رود ، ولی دوران بیماری و بهبود زخم ها معمولا 7 تا 9 روز طول خواهد کشید.
تبخال دهان معمولا خود به خود بهبود می یابد ، ولی چون یکی از بیماریهایی است که سبب ناراحتی شدید ، بی خوابی ، بی اشتهایی و ناآرامی کودک می گردد ، ممکن است والدین را نگران سازد ، ولی جای نگرانی نیست ، زیرا پس از گذشت دوران بیماری ، کودک بدون هیچ عوارضی بهبود می یابد.
در بعضی از کودکان ممکن است تبخال دهان نیز هم زمان با تبخال لب ها وجود داشته باشد. اگر کودکی که مبتلا به تبخال دهان است ، انگشتان خود را به دهانش ببرد ، ممکن است ویروس تبخال از خراش انگشتان وارد پوست شود و سبب تبخال انگشت گردد.
اگر ویروس تبخال به ناحیه ی تناسلی سرایت کند ، ایجاد ضایعات تبخالی در آن ناحیه میکند. همچنین ممکن است ویروس داخل چشم شود و سبب ابتلای قسمت های مختلف چشم گردد. در چنین مواردی کودک باید هرچه زودتر نزد چشم پزشک برده شود.درمان تبخال دهان :
1 . شستشوی دهان به بهبود زخم های زبان و دهان کمک میکند ، بنابراین اگر کودک به حد کافی بزرگ شده و قادر می باشد ، باید دهان خود را با آب نمک طبی و یا با محلول های ضد عفونی رقیق به دفعات بشوید.
2 . اگر کودک تب شدید دارد ، مادر باید برای پایین آوردن تب ، داروهای تب بر به کودک بدهد.
3 . داروی ضد ویروسی آسیکوویر خوراکی اگر در سه روز اول بیماری به وسیله ی پزشک توصیه شود و به کودک داده شود ، موجب کم شدن تورم لثه ها و کم شدن درد و آبریزش دهان می شود و کودک قادر خواهد بود غذا بخورد. اگر تبخال لب ها نیز وجود دارد ، مالیدن لوسیون کالامین دی موجب خشک شدن و بهبود آن می گردد.
4 . کودک را باید به خوردن مایعات سرد ( شیر ، آبمیوه ، آب کمپوت ) تشویق نمایید. نوشیدن مایعات حتی آب ساده از کم شدن آب بدن جلوگیری میکند و به کاهش تب کمک مینماید. در صورت تمایل کودک میتوانید غذاهای نرم و شل ( حریره ، آش ، سوپ ) به کودک ارائه دهید ، ولی هیچگاه با زور به او غذا نخورانید. کودک مایعات و غذاهای شل را با نی بهتر خواهد خورد.
5 . برای از بین بردن درد ، نباید دهان شویه هایی که دارای مواد بی حس کننده مانند لیدوکائین یا قرص های بی حس کننده است ، به کار ببرید ، زیرا زبان و دهان را بی حس میکند و موجب تخریب پوشش دهان و زبان میگردد.
اگر فقط شب ها یک قاشق شربت دیفن هیدرامین به دهان کودک بمالید و سپس کودک آن را فرو دهد ، به او کمک میکند که راحت تر غذایش را بخورد و همچنین به خواب رفتن او نیز کمک خواهد کرد.
پیشگیری از ابتلا به تبخال دهان :
پیشگیری از انتشار ویروس از کودک مبتلا به کودک سالم با رعایت موازین بهداشتی امکان پذیر است. کودکان سالم را باید از کودکان مبتلا دور نگهداشت ، زیرا ویروس تبخال واگیردار می باشد.
منبع : کتاب من و کودک من
بیماری تبخال دهان در کودکان
تبخال لب ها در کودکانتبخال لب ها در کودکان

تبخال لب ها در کودکان تبخال لب ها یک ضایعه ی ویروسی است که تاول هایی در پوست و مخاط لب ها ایجاد میکند.کودکان به دو نوع تبخال مبتلا میشوند. تبخال لب ها در کودکان


تبخال در کودکانتبخال در کودکان

تبخال در کودکان تبخال که از انواع ویروس های تبخال ساده ناشی می شود ، تاول های کوچکی است که روی لب ها و اطراف آنها تشکیل میشود . تبخال در کودکان


آفت و برفک دهان در کودکانآفت و برفک دهان در کودکان

آفت و برفک دهان در کودکان آفت دهان عبارت است از پیدایش یک یا تعدادی زخم های کوچک و دردناک در سطح داخلی لب ها ، مخاط و سقف دهان و زیر زبان.این زخم ها معمولا تک تک و جدا از هم است. آفت و برفک دهان در کودکان


زخم‌های دهان در کودکانزخم‌های دهان در کودکان

زخم‌های دهان در کودکان زخم‌های سرباز دهان (اولسر) ممکن است روی غشاء داخلی دهان یا کناره‌های زبان شکل بگیرد. زخم‌های آفتی، شایع‌ترین نوع زخم‌های دهان هستند که بی‌هیچ علت معلومی ایجاد می‌شوند و معمولاً پس از بهبودی نیز عود می‌کنند. زخم‌های دهان در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران