کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
بیماری سلیاک در کودکان
بیماری سلیاک در کودکان این بیماری نادر و خطرناک از حساسیت شدید روده ی کودک به پروتئین گلوتن که در غلات گندم ، چاودار و جو موجود است ناشی می شود. نهایتا جداره ی روده ی کوچک آسیب می بیند. در نتیجه جذب غذا مختل می شود که به آن سوء جذب می گویند. بیماری سلیاک در کودکان

بیماری سلیاک در کودکان
این بیماری نادر و خطرناک از حساسیت شدید روده ی کودک به پروتئین گلوتن که در غلات گندم ، چاودار و جو موجود است ناشی می شود. نهایتا جداره ی روده ی کوچک آسیب می بیند. در نتیجه جذب غذا مختل می شود که به آن سوء جذب می گویند.
آسیب به روده ی کوچک
جداره ی روده ی کوچک میلیون ها برجستگی انگشت مانند دارد که به آنها پرزهای روده می گویند و کارشان جذب مواد غذایی است. در بیماری سلیاک این پرزها صاف می شوند و جذب مواد غذایی مختل می شود.
علائم
علائم چند ماه پس از شروع دادن غذاهای جامد به کودک رخ میدهد. این علائم ممکن است شامل موارد ذیل باشد :
•    کاهش وزن یا ثابت ماندن وزن کودک
•    مدفوع سیال و خیلی کم رنگ که بوی ناخوشایندی دارد.
•    رنگ پریدگی پوست ، کم آوردن نفس و ضعف ناشی از کم خونی
غذاهای حاوی گندم ، مانند نان و بیسکوییت بیشترین احتمال ایجاد علائم را دارند.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
علائم معمولا به تدریج بروز میکند بنابراین بعید است کودک به طور ناگهانی ناخوش شود. اما اگر کودک هر یک از علائم فوق را داشت باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد.


بیماری سلیاک


پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک بررسی خواهد کرد که آیا وزن کودک در مقایسه با وزن مورد انتظار برای سن او و وزن هنگام تولد او کمتر است یا خیر. سپس ممکن است آزمایش خون برای کشف کم خونی و پادتنهای گلوتن انجام شود. اگر این آزمایش ها نشان دهد که احتمال بیماری سلیاک وجود دارد ممکن است کودک برای نمونه برداری از جداره ی روده کوچکبه بیمارستان فرستاده شود.
در این نمونه برداری که بیوپسی نیز خوانده می شود نمونه ی خیلی ریزی از بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه برداشته می شود. اگر نمونه ی مذکور تغییر در جداره ی روده را نشان دهد تشخیص بیماری سلیاک تایید می شود.
چه کمکی می توانم بکنم؟
رعایت رژیم غذایی عاری از گلوتن مهمترین عامل در سلامتی کودک مبتلا به بیماری سلیاک است. غذاهای جانشنین بسیاری وجود دارد که مخصوص این نوع افراد تهیه میشود. از جمله : نان ، بیسکوییت ، آرد ، ماکارونی بدون گلوتن.
غذاهای دیگر همچون لبنیات ، تخم مرغ ، گوشت ، ماهی ، سبزیجات ، میوه ، برنج و ذرت را میتوان به طور عادی مصرف کرد. اطمینان حاصل کنید که همه ی افراد مرتبط با مراقبت از کودک می دانند که کودک فقط غذاهای معینی را میتواند بخورد.
همچنانکه کودک شما بزرگتر و مستقل تر می شود باید اطمینان حاصل کنید که او از اهمیت رعایت رژیم غذایی خود آگاه است. واکنش کودکان مختلف نسبت به مصرف مجدد گلوتن متغیر است و شما به راحتی میتوانید دریابید که چه مقدار گلوتن محتمل است موجب واکنش در کودکتان شود و شدت واکنش تا چه حد خواهد بود.
علائم بیماری سلیاک ظرف چند هفته از آغاز رژیم غذایی بدون گلوتن از بین می رود و کودک قاعدتا شروع به افزایش وزن خواهد کرد.
در صورتی که کودک شما رژیم غذایی عاری از گلوتن را حفظ کند سلامتی و رشد مورد انتظار را خواهد داشت. اما باید در سراسر عمر این رژیم غذایی را حفظ کند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
بیماری سلیاک در کودکان
حساسیت به گِلوتن در کودکانحساسیت به گِلوتن در کودکان

حساسیت به گِلوتن در کودکان کودک آنلاین: حساسیت به گلوتن یکی از شایع ترین عارضه هایی است که بیشتر مردم از آن آگاهی ندارند. اگر کودک سردرد یا مشکلات معده – روده ای دارد، در یادگیری مشکل دارد، به اختلال نقص توجه – بیش فعالی یا سایر مشکلات رفتاری مبتلا است و در همۀ آزمایش های پزشکی سالم به نظر می رسد، به احتمال زیاد دچار حساسیت به گلوتن است. حساسیت به گِلوتن در کودکان


حساسیت یا آلرژی در کودکانحساسیت یا آلرژی در کودکان

حساسیت یا آلرژی در کودکان حساسیت یا آلرژی حالتی است که دستگاه ایمنی کودک نسبت به عوامل مختلف (محیط ، غذا، دارو) واکنش غیرمعمول به وجود می آورد.نتیجه ی این واکنش غیرمعمول به وجود آمدن علائم مختف حساسیت میباشد اگر در خانواده ی کودک حساسیت یا آلرژی وجود داشته باشد احتمال اینکه کودک دچار نوعی آلرژی گردد بسیار زیاد است. حساسیت یا آلرژی در کودکان


رینیت حساسیتی در کودکان رینیت حساسیتی در کودکان

رینیت حساسیتی در کودکان التهاب غشای بینی در اثر واکنش حساسیتی ، رینیت حساسیتی نام دارد. رینیت حساسیتی دو نوع دارد : نوع فصلی که تب یونجه نیز نام دارد و فقط در بهار و تابستان رخ می دهد و نوع سالیانه که در تمام سال ممکن است رخ دهد. رینیت حساسیتی اغلب به صورت خانوادگی بروز می کند و در میان کودکانی که حساسیت های دیگر نیز دارند شایع تر است. رینیت حساسیتی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران