کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

11
دارو دادن به کودک بیمار
دارو دادن به کودک بیمار بیشتر بیماری های کودکان بدون دادن دارو به کودک خود به خود بهبود می یابد. اگر پزشک متخصص کودکان تشخیص داد که کودک شما دارویی لازم دارد، برحسب سن و وزن و بیماری کودک، مقدار و فاصلۀ هر نوبت و مدت زمان دادن دارو را به شما توضیح خواهد داد. دارو دادن به کودک بیمار

دارو دادن به کودک بیمار
کودک آنلاین: بیشتر بیماری های کودکان بدون دادن دارو به کودک خود به خود بهبود می یابد. اگر پزشک متخصص کودکان تشخیص داد که کودک شما دارویی لازم دارد، برحسب سن و وزن و بیماری کودک، مقدار و فاصلۀ هر نوبت و مدت زمان دادن دارو را به شما توضیح خواهد داد.
پدر و مادر هیچگاه نباید داروئی را که در منزل دارند به کودک بدهند، زیرا بارها شده است که بدون توجه به بیماری کودک، دادن دارو موجب آسیب کلیه ها و کبد یا ایجاد کم خونی کودک گردیده است. بعضی از پدر مادرها با توصیۀ افراد نا آگاه به مسائل پزشکی، داروهایی مخصوصا داروهای گیاهی به کودک می خورانند که ممکن است نه فقط مؤثر نباشد، بلکه موجب مشکلاتی گردد.
روش دادن دارو به نوزاد و شیرخوار
بارها دیده شده است که مادر، نوزاد یا شیرخوار خود را به پشت می خواباند و دارو را به حلق او می ریزد. در چنین حالتی، دارو معمولا به حلق و لوله های ریۀ کودک می رود و حالت خفگی (سرفه، سیاه شدن لب ها و نفس تنگی) به کودک دست می دهد. در نوزادان و شیرخواران، دارو را باید همراه با شیر یا آب و به تدریج و کم کم به کودک داد. مثلا هنگام شیر خوردن، ابتدا چند قطره از دارو (اگر دارو به شکل قطره است) یا مقدار کمی از دارو را که به شکل شربت یا قرص حل شده است به گوشه ای از دهان کودک بریزید و اجازه دهید که کودک چند مک به پستان مادر یا به شیشۀ شیرخوری محتوی شیر یا آب میوه یا آب شکر بزند و دارو را فرو دهد، سپس مجددا چند قطره یا کمی دیگر از دارو را به دهان کودک بریزید و این عمل را تکرار نمایید.
اگر کودک پس از خوردن دارو مقداری از دارو را استفراغ کرد، باید همان مقدار را دوباره به او بدهید. اگر کودک تمام دارو ی خورده شده را بعد از نیم ساعت استفراغ کرد، باید تمام دارو را دوباره به او بدهید.
روش دادن دارو به کودکان بزرگتر
متاسفانه بیشتر داروهایی که مخصوص کودکان در کشور ما تهیه می شود، بو و مزۀ خوبی ندارد و کودکان به سختی می خورند، ولی در هر حال مادر و پدر باید هنگام دادن دارو به کودکان، توصیه های زیر را عمل کنند تا کودک به خوردن دارو راضی گردد.
-  آب میوه ای که کودک دوست دارد برای او تهیه نمایید تا بعد از خوردن دارو به او بدهید.
- به کودک بگویید که بینی خود را بگیرد و سپس دارو را بخورد، ولی هیچگاه شما بینی او را نگیرید.
- در بعضی از مواقع کودکان 2 تا 3 ساله، خوردن دارو را به نیم ساعت بعد موکول می کنند، بنابراین با او موافقت نکنید . به او هم رشوه ندهید.روش دادن داروهای مایع به کودک
اگر نصف مقدار داروی مایع را که کودک باید بخورد ، در یک قاشق و نصف دیگر را در یک قاشق دیگر بریزید، بهتر است. زیرا امکان ریخته شدن دارو در هنگام دادن به کودک کم خواهد شد. داروی مایع اگر خوش طعم نیست، شما می توانید دارو را با کمی آب شکر، عسل یا شکلات مخلوط کنید. برای دادن دارو به کودک به نکات ذیل توجه فرمایید.
- دارو را به شیشۀ شیرخوری و به شیر اضافه ننمایید. زیرا ممکن است دارو ته نشین شود یا به دیوارۀ بطری بچسبد، بنابراین دارو به حد کافی به بدن کودک نمی رسد.
- در هنگام دادن دارو بینی کودک را نگیرید تا دارو را فرو دهد، زیرا ممکن است کودک از راه دهان نفس بکشد و دارو به داخل ریه او برود.
روش دادن قرص یا کپسول به کودک
خوردن و فرو دادن یک جا و تمامی قرص و یا کپسول مهارت لازم دارد. بعضی از کودکان چنین مهارتی را دارند، بعضی ندارند. پدر و مادر باید به کودک بزرگتر از 5 سال به تدریج یاد دهند که قرص یا کپسول را در عقب دهان خود قرار دهد و سپس توجه و تمرکز به بلعیدن و فرو دادن قرص یا کپسول با نصف لیوان آب یا مایعات نماید تا قرص و کپسول همراه آب بلعیده شود.
کودک نباید کپسول را بجود و شما نباید آن را باز کنید و پودر آن را به کودک بدهید، زیرا داروی کپسول برای باز شدن در معده تهیه شده است نه برای باز شدن در دهان.
اگر پزشک برای کودک شما قرص تجویز کرده است، قرص را باید نرم کنید و به او بدهید. برای این منظور قرص را در کف یک قاشق قرار دهید و با پشت قاشق دیگری آن را بسایید تا به شکل پودر درآید. مطمئن شوید که کاملا نرم شده است، زیرا کودک داروهای درشت را در دهان خود نگه می دارد و بیرون می ریزد. اگر قرص سفت و سخت است و نرم نمی شود، باید یکی دو ساعت زودتر قرص را در کف قاشق قرار دهید و کمی آب به آن اضافه نمایید تا به تدریج حل شود. سپس پودر حل شده را با کمی آب شکر یا عسل یا آب میوه یا مایعات دیگری که کودک دوست دارد مخلوط نمایید و به او بدهید. اگر کودک شیرخوار است، دارو را به همراه شیر و به تدریج و کم کم به او بخورانید.
 منبع: من و کودک من
دارو دادن به کودک بیمار
مقاومت کودکان در برابر مصرف دارومقاومت کودکان در برابر مصرف دارو

مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو مصرف دارو همیشه یک تجربه ی مطبوع نیست اما ضروری است. بسیاری از والدین با مشاهده ی رفتار دفاعی کودکان در برابر دارو ( پرت کردن قرص ها ، بستن دهان ، جیغ کشیدن و...) غمگین و هراسان میشوند. مقاومت کودکان در برابر مصرف دارو


درمان سرماخوردگی  خردسالان بدون دارودرمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو

درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو : با نزدیک شدن به فصل پاییز به شروع و شیوع بیماری‌های ویروسی نیز نزدیک می‌شویم.سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که دارای علائمی مانند آبریزش بینی گلو درد سرفه و عطسه می‌باشد.بیش از200 نوع ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارند و بنابراین علائم آن بسته به نوع ویروس ایجادکننده می‌تواند کاملاً متفاوت باشد . درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو


گرفتگی بینی در نوزادان و کودکان و چکاندن دارو در بینیگرفتگی بینی در نوزادان و کودکان و چکاندن دارو در بینی

گرفتگی بینی در نوزادان و کودکان و چکاندن دارو در بینی :یکی از مشکلات نوزادان و کودکان گرفتگی بینی آن‌هاست، زیرا گرفتگی بینی مانع شیر خوردن و خواب آن‌ها می‌شود. چکاندن قطره بینی داخل بینی کودکان موثر می‌باشد. بیشتر قطره‌های بینی دارای ماده دارویی هستند که بر روی عروق متورم مخاط بینی (لایه‌ای که سطح داخلی بینی را می‌پوشاند) اثر می‌گذارد و سبب جمع شدن و انقباض آن‌ها می‌گردد. گرفتگی بینی در نوزادان و کودکان و چکاندن دارو در بینی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران