کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
علائم و درمان سیاه سرفه کودکان
علائم و درمان سیاه سرفه کودکان سیاه سرفه یکی از بیماری های دوران کودکی است که در اثر آلودگی میکروبی ایجاد می شود. علامت عمده ی آن سرفه های به خصوصی است که به دنبال هر سرفه ، صدای شهیقی همراه با تو کشیدن نفس شنیده می شود. علائم و درمان سیاه سرفه کودکان

علائم و درمان سیاه سرفه کودکان
سیاه سرفه یکی از بیماری های دوران کودکی است که در اثر آلودگی میکروبی ایجاد می شود. علامت عمده ی آن سرفه های به خصوصی است که به دنبال هر سرفه ، صدای شهیقی همراه با تو کشیدن نفس شنیده می شود.
شدیدترین موارد آن در نوزادان زیر 6 ماه دیده میشود. به دلیل برنامه های ایمن سازی ، سیاه سرفه در کشورهای توسعه یافته شایع نیست.
علائم بیماری چیست ؟
علائم بیماری پس از حدود 7 روز نهفتگی ظاهر می شوند. سیاه سرفه در دو مرحله بروز می کند. در 7 تا 10 روز اول ، علائم عمده ی آن عبارت اند از :
•    سرفه های کوتاه و خشک که معمولا هنگام شب رخ می دهد.
•    آب ریزش بینی
•    تب خفیف
در مرحله ی دوم بیماری ، که ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد ، تشخیص علائم آسان تر است :
•    هر بار 10 تا 20 سرفه ی کوتاه و خشک که هم شب و هم روز رخ می دهد.
•    حمله های طولانی سرفه که به دنبال آن نفس به سرعت به درون کشیده می شود و ممکن است صدای خاصی را ایجاد نماید ( در شیرخواران ممکن است این صدا ایجاد نشود) .
•    استفراغ در اثر سرفه
•    گاهی تشنج
ندرتا ، مسدود شدن نایژه ها با خلط غلیظ موجب از کار افتادن بخشی از ریه میشود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد ؟
اگر کودک زیر 6 ماهه سرفه کند ، اگر سرفه کردن موجب استفراغ شود ، یا سرفه ظرف یک هفته خوب نشود ، به پزشک مراجعه کنید . اگر زبان یا لب های کودک در حمله ی سرف آبی شود یا کودک دچار تشنج شود ، فورا با پزشک بگیرید.
برای اطمینان از تشخیص ، پزشک ممکن است از گلوی کودک نمونه بردارد . ممکن است یک دوره ی 10 روزه آنتی بیوتیک برای کودک و اگر خواهر و برادر داشته باشد برای آنها نیز ، تجویز شود.
آنتی بیوتیک میتواند دوره ی سیاه سرفه را کوتاه کند ، اما فقط در صورتی موثر است که در مراحل اولیه ی بیماری داده شود.
در صورت آبی شدن زبان یا لب ها یا تشنج ، ممکن است کودک بستری شود ، خصوصا اگر سن او زیر 6 ماه باشد . اگر حال عمومی کودک خوب نباشد یا سرفه پس از 6 هفته بهبود نیابد ، ممکن است عکس برداری از سینه انجام شود.
چه کمکی میتوانم بکنم؟
به کودک غذای نرم بدهید ( اما از غذاهایی که ممکن است موجب استفراغ شوند اجتناب کنید ) و مایعات فراوان بنوشانید.
با زدن آرام به پشت کودک ممکن است بتوان حمله ی سرفه را متوقف کرد . در صورت لزوم ، پزشک به شما نشان خواهد داد چگونه با اعمال فیزیوتراپی ساده به پاک شدن ریه ی کودک از ترشحات کمک کنید.
برای اجتناب از خستگی مفرط ناشی از بی خوابی در اثر مراقبت از کودک ، دیگر اعضای خانواده میتوانند به نوبت در اتاق او بخوابند.
چشم انداز بیماری چگونه است ؟
سرفه ممکن است چند ماه ادامه یابد. بعضی از کودک ، اگر در سال بعد دچار عفونت ویروسی شوند ، سرفه عود می کند. صدمه ی دائمی به ریه ها فوق العاده نادر است.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
علائم و درمان سیاه سرفه کودکان

بیماری سیاه سرفه کودکانبیماری سیاه سرفه کودکان

بیماری سیاه سرفه کودکان در هفته اول شروع بیماری سیاه سرفه ، هیچ نشانه ای دیده نمی شود که شما را نسبت به آن مشکوک کند. نشانه های اولیه بیماری بسیار شبیه سرماخوردگی هستند. از بینی کودک آب می آید و سرفه های خشکی می کند. بیماری سیاه سرفه کودکان


سیاه‌ سرفه کودکانسیاه‌ سرفه کودکان

سیاه‌ سرفه کودکان کودک آنلاین: سیاه‌سرفه نوعی بیماری واگیردار دستگاه تنفس است. در این بیماری، فرد مبتلا به‌شدت سرفه می‌کند که گاهی ناراحتی او هفته‌ها به طول می‌انجامد. بیمار پس از سرفه‌های پیاپی، یک‌نفس عمیق و ناگهانی می‌کشد که صدایی شبیه گریه تولید می‌کند. سیاه‌ سرفه کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران