کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
چاقی در کودکان
چاقی در کودکان کودک آنلاین: امروزه چاقی در انسان‌ها به دلیل اینکه بی‌تحرک شده‌اند و به فست فودها روی آورده‌اند، رو به افزایش است. از كجا بدانیم كه اضافه شدن وزن كودك، طبیعی یا نگران‌کننده است؟ چاقی در کودکان

چاقی در کودکان
کودک آنلاین: امروزه چاقی در انسان‌ها به دلیل اینکه بی‌تحرک شده‌اند و به فست فودها روی آورده‌اند، رو به افزایش است.
از كجا بدانیم كه اضافه شدن وزن كودك، طبیعی یا نگران‌کننده است؟
كودكان برای رشد نیاز به مواد غذایی و انرژی بیشتر دارند. لذا اگر در حدود نیاز خویش برای فعالیت‌های روزمره، رشد و سوخت‌وساز پایه كالری دریافت كنند، وزنشان در حدود طبیعی افزایش خواهد یافت. ولی كودكانی كه بیشتر از حد نیاز غذاهای پرانرژی مصرف می‌کنند، اضافه‌وزن غیرطبیعی پیدا می‌کنند، كه طبیعی است و خطر چاقی و بروز مشكلاتی در سلامتی كودك را به دنبال خواهد داشت.
یكی از بهترین و مؤثرترین راه‌های مبارزه با چاقی در كودكان بهبود كیفیت و مقدار رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی همه اعضای خانواده است. به‌این‌ترتیب، كمكی نیز به بهبود سلامتی كودكان در حال و آینده خواهد شد.
علت چاقی
چاقی دوران كودكی چندین علت ژنتیك یا هورمونی دارد، ولی بیشتر موارد به‌صرف غذای بسیار و فعالیت جسمی ناچیز مربوط می‌شود. اگر بین کالری که کودکان از دست می‌دهند و کالری‌ای که مصرف می‌کنند تعادل برقرار نشود، یعنی کالری ازدست‌داده کمتر از کالری مصرف‌شده باشد، بر وزن آن‌ها افزوده می‌شود. نقش بیماری‌های ژنتیكی، كه می‌توانند كودك را در معرض خطر چاقی قرار دهند، بسیار كمتر است. این بیماری‌ها مانند سندرم‌های پرادر- ویلی و باردت -بیدل به‌ندرت دیده می‌شوند. در كل، نقش ورزش و عادات غذایی بسیار بیشتر است.
عامل‌های زیر خطر چاقی در کودکان را افزایش می‌دهد.
- رژیم غذایی: مصرف روزمره مواد غذایی پركالری مانند غذاهای آماده و انواع سرخ‌کردنی‌های آماده نقش زیادی در افزایش وزن‌دارند. غذاهای پرچرب، كالری فراوان دارند. مصرف بیش‌ازاندازه نوشابه‌های غیرالكلی و انواع شكلات و دسرها در چاقی نقش دارند. این‌گونه خوراکی‌ها و نوشابه‌ها سرشار از قند و کالری‌اند.
- كم فعالیتی: كودكانی كه فعالیت ندارند، احتمال بالا رفتن وزنشان بیشتر است، زیرا راهی برای سوختن کالری‌های اضافی ندارند. بی‌حرکتی در خارج از مدرسه مانند صرف ساعت‌ها زمان در پای تلویزیون و انجام بازی‌های ویدئویی نیز بر مشكل می‌افزاید.
- ژنتیك: اگر كودك عضو خانواده‌ای است كه كسان دیگری نیز در میان آن‌ها دچار چاقی هستند، بد نیست به ژن‌ها (كه احتمالاً فرد را در محیطی كه خوراکی‌ها فراوان‌اند و انجام فعالیت‌های بدنی تشویق نمی‌شوند، مستعد اضافه شدن وزن می‌سازند) نیز فكر كنیم.
- عوامل روانی: برخی از كودكان در تلاش برای حل مسائل و مشكلات عاطفی خویش مانند استرس یا کسالت‌های روحی به پرخوری روی می‌آورند. ممكن است، در والدین این گروه از كودكان نیز شاهد تمایلات مشابهی باشیم.
- عوامل خانوادگی / اجتماعی: بیشتر كودكان در خرید مایحتاج منزل دخالتی ندارند. درواقع، این والدین هستند كه مسئولیت تهیه مواد غذایی سالم و قرار دادن آن‌ها در دسترس كودكان را بر عهده‌دارند. كودكان گناهی ندارند كه به‌طرف مواد شیرین، شور و چرب جذب می‌شوند. هر چه باشد، طعم و مزه خوبی دارند. ولی ما به‌عنوان والدین، می‌توانیم بر دسترسی آن‌ها به این‌گونه مواد خوراكی، به‌ویژه در منزل، كنترل داشته باشیم. برخی عوامل تقریباً بیرون از حیطه كنترل ما نیز می‌توانند در چاق شدن فرزندانمان نقش ایفا كنند. برای مثال كودكانی كه از گروه‌های اقلیت نژادی یا خانواده‌های کم‌درآمد هستند، بیشتر از دیگران در معرض خطرند. فقر و چاقی اغلب دست در دست یكدیگر دارند، چه پدر و مادرهای کم‌درآمد ممكن است زمان و منابع كافی برای در اولویت قرار دادن خوردوخوراک و فعالیت‌های ورزشی سالم برای اعضای خانواده را در اختیار نداشته باشند.
تمام كودكانی كه وزن بالا دارند، چاق یا دچار اضافه‌وزن به‌حساب نمی‌آیند. چارچوب جسمی برخی از كودكان، درشت‌تر از حد متوسط است و چربی بدن كودكان در مراحل مختلف رشد و تكامل طبیعی آن‌ها متفاوت است. ازاین‌رو صرفاً با مشاهده كودك با قطعیت نمی‌توان درباره وزن وی اظهارنظر كرد. اگر از وزن زیاد کودکتان نگرانید، با پزشك صحبت كنید و از وی نظر بخواهید. پزشك می‌تواند با در نظر گرفتن وضعیت رشد و تكامل كودك درگذشته و حال، وضعیت وزن و قد سایر اعضای خانواده و این‌که وزن كودك در كجای منحنی رشد قرار دارد، بررسی كاملی از وی به عمل آورد. چنین ارزیابی‌هایی كمك خواهند كرد تا دریابیم وزن كودك در محدوده سلامتی است یا خیر.
معمولاً پزشك نمایه توده بدنی (نسبت وزن بدن به كیلوگرم به مربع قد به متر) را در مراقبت منظم از كودكان سالم، محاسبه و جای آن را در منحنی رشد نمایه توده بدنی به نسبت سن مشخص می‌کند. نمایه توده بدنی نشان می‌دهد كه كودكی با سن و قد معین اضافه‌وزن دارد یا خیر. بدین معنا كه وی را با كودكان هم‌جنس و هم‌سنش مقایسه می‌نماید. مثلاً ممكن است به شما بگوید ۸۰ درصد كودكان هم‌جنس و هم سن وی دارای نمایه توده بدنی كمتری از فرزندتان هستند. (اصطلاحاً، فرزند شما در صدك ۸۰ قرار دارد) مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، نقاطی از این منحنی را مشخص کرده‌اند كه به تشخیص اضافه‌وزن كمك می‌کنند:
نمایه توده بدنی بین صدك های ۸۵ و ۹۵ درخطر چاقی.
نمایه توده بدنی بیشتر از صدك ۹۵ چاق.ازآنجاکه نمایه توده بدنی، مواردی چون عضلانی بودن یا چارچوب جسمی درشت‌تر از متوسط را در نظر نمی‌گیرد، و از سوی دیگر الگوهای رشد در كودكان بسیار متفاوت‌اند، پزشك به عواملی چون سرعت رشد و تكامل كودك نیز توجه می‌کند. به‌این‌ترتیب، مشخص می‌شود كه وزن كودك را باید مایه نگرانی تلقی كرد یا خیر.
علاوه بر محاسبه نمایه توده بدنی كودك و مشخص كردن جای آن بر روی منحنی رشد، موارد زیر نیز ارزیابی می‌شوند:
- سابقه چاقی در خانواده و مسائل و مشكلات مربوط به آن، مانند بیماری قند
- عادات غذایی كودك و مقدار كالری كه در طول روزدریافت می‌کند
- میزان فعالیت كودك
- بیماری‌های احتمالی دیگر
كودكان چاق می‌توانند دچار بیماری‌های مهمی چون دیابت و بیماری‌های قلبی شوند. این بیماری‌ها در بزرگ‌سالی نیز چاقی را همراهی می‌کنند. كودكان با وزن بالا، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی چون:
بیماری دیابت نوع ،۲ سندرم متابولیك، فشارخون بالا، آسم و دیگر مشكلات تنفسی، اختلالات خواب، بیماری كبد، بلوغ زودرس در دختران و پسران، اختلالات غذا خوردن،عفونت‌های پوستی قرار دارند. پیامدهای اجتماعی و عاطفی چاقی نیز می‌توانند به كودك آسیب وارد سازند.
چاقی می‌تواند موجب مسائل و مشكلات زیر شود:
اعتمادبه‌نفس پایین و آزار دیدن از كودكان دیگر: كودكان اغلب همسالان چاق خود را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. نتیجه آنكه، این گروه از كودكان از عدم اعتمادبه‌نفس رنج می‌برند و بیشتر دچار افسردگی خواهند شد.
مشكلات رفتاری و یادگیری: كودكان چاق بیشتر از همسالان طبیعی خویش دچار اضطراب می‌شوند، و از مهارت‌های اجتماعی كمتری برخوردارند. این مسائل و مشكلات، از یک‌سو می‌توانند موجب بروز رفتارهای جبرانی و بر هم زدن كلاس درس شوند. و از سوی دیگر، ممكن است كودك را از اجتماع و محیط‌های جمعی دور كنند. استرس و اضطراب مانع یادگیری نیز می‌شود. اضطراب مدرسه می‌تواند حلقه معیوبی را موجب شود، كه هر مورد نگرانی از افت تحصیلی، افت بیشتری را در پی داشته باشد.
افسردگی: انزوای اجتماعی و اعتمادبه‌نفس پایین، احساس تنهایی را نزد برخی از كودكان مبتلا به چاقی به دنبال دارد. زمانی كه كودكان مذكور امید به بهبود اوضاع را از دست دهند، راه به‌سوی افسردگی پیدا می‌کنند. كودك افسرده میل و علاقه‌ای به فعالیت‌های عادی روزمره ندارد، بیشتر از معمول می‌خوابد، یا بسیار می‌گرید. برخی از كودكان دچار افسردگی، اندوه و ناراحتی خویش را پنهان كرده، و ظاهراً بی‌تفاوت به نظر می‌رسند. در هر دو صورت، افسردگی در كودكان، همچون بزرگ‌سالان، معضلی جدی است. اگر فكر می‌کنید، کودکتان افسرده است، با او صحبت كنید، و نگرانی‌هایتان را با پزشك و معلمش در میان گذارید.
كودكان برای رشد و تكامل، نیاز به غذا و انرژی بیشتری نسبت به بزرگ‌سالان دارند. ولی حتی در این صورت نیز وزن همان تعادل بین کالری‌های مصرفی و کالری‌های سوخته شده است. كودكانی كه به‌اندازه نیازهای روزانه خود كالری دریافت می‌کنند، از تناسب‌اندام و وزنی طبیعی برخوردارند، متناسب با قد بر وزنشان افزوده می‌شود. ولی كودكانی كه بیش از نیاز از غذاهای پركالری استفاده می‌کنند، وزنشان از مقدار مناسب سن و سال آن‌ها فراتر می‌رود. در این موارد، نمایه توده بدنی كودك متناسب با سن وی نبوده، خطر چاقی و بروز مشكلات و بیماری‌های مرتبط با وزن افزایش می‌یابد. در مورد كودكان كمتر از ۷ سال، كه مشكلی ازنقطه‌نظر بهداشت و سلامتی ندارند، هدف از درمان احتمالاً بیشتر حفظ وزن كنونی است تا كاهش وزن. به‌این‌ترتیب، بر قد كودك اضافه می‌شود، ولی وزنی اضافه نمی‌کند، تا زمانی كه نمایه مذكور به حدود مناسب‌تری تنزل پیدا كند. لیكن در مورد كودكان، حفظ وزن موجود و انتظار قد كشیدن را داشتن، ممكن است به همان اندازه كاهش وزن در بزرگ‌سالان دشوار باشد. به‌طورمعمول، در كودكان بزرگ‌تر از ۷ سال یا كودكان کوچک‌تری كه دچار مشكلاتی در رابطه با چاقی هستند، كاهش وزن توصیه می‌شود. لیكن باید سرعت این كاهش وزن بسیار آهسته و درعین‌حال ثابت باشد مثلاً چیزی بین حدود نیم كیلوگرم در یك هفته تا نیم كیلوگرم در یك ماه، بسته به وضعیت كودك.
چاقی در کودکان
درمان چاقی در کودکاندرمان چاقی در کودکان

درمان چاقی در کودکان بهترین کمک برای کودک یا نوجوان چاق مشورت با پزشک اطفال یا متخصص تغذیه و رژیم درمانی است. هرگز نباید بدون مشورت با متخصص اطفال یا کارشناس تغذیه کودک را به گرفتن رژیم کاهش وزن وادار کنید. البته والدین به سلامت و سعادت فرزند خود علاقه قلبی دارند ولی از دانش تغذیه و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تکامل وی به خوبی اطلاع ندارند. درمان چاقی در کودکان


اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده سالهاضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله مسلم والدینی که قبول دارند فرزندشان دارای اضافه وزن هستند نگران وضعیت فرزندشان هستند.شاید آها ناامید شوند چون فکر میکنند فرزندشان وضعیت ایده آل و مطلوبی ندارد شاید هم به یاد زحمت های خودشان برای کم کردن وزن بیفتند. اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله


چاقی در کودکانچاقی در کودکان

چاقی در کودکان کودک آنلاین: امروزه چاقی در انسان‌ها به دلیل اینکه بی‌تحرک شده‌اند و به فست فودها روی آورده‌اند، رو به افزایش است. از كجا بدانیم كه اضافه شدن وزن كودك، طبیعی یا نگران‌کننده است؟ چاقی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران