کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
کم خونی سلول داسی شکل در کودک
کم خونی سلول داسی شکل در کودک کم خونی سلول داسی شکل که در نواحی مالاریاخیز شایع است بیماری خونی ارثی خطرناکی است که در آن سلول های قرمز خون تغییر شکل داده و به شکل داس درمی آیند. سلول های ((داسی)) ممکن است رگ های ریز خونی را مسدود کنند. کم خونی سلول داسی شکل در کودک

کم خونی سلول داسی شکل در کودک
کم خونی سلول داسی شکل که در نواحی مالاریاخیز شایع است بیماری خونی ارثی خطرناکی است که در آن سلول های قرمز خون تغییر شکل داده و به شکل داس درمی آیند. سلول های ((داسی)) ممکن است رگ های ریز خونی را مسدود کنند.
همچنین این سلول ها آسانتر از سلول های قرمز طبیعی نابود می شوند که موجب کم خونی می شود.
علت چیست؟
تغییر شکل سلول های قرمز خون به این دلیل رخ می دهد که این سلول ها حاوی نوعی غیرعادی از هموگلوبین ( رنگدانه ی حامل اکسیژن) هستند نکه هموگلوبین S نام دارد.
اگر کودکی ژن غیرعادی را از هر دو والدین خود به ارث ببرد به کم خونی سلول داسی شکل مبتلا می شود اما اگر ژن غیرعادی را از یکی از والدین و ژن هموگلوبین عادی را از دیگری به ارث ببرد به صفت سلول داسی شکل مبتلا می شود. کودک دارای صفت سلول داسی شکل هیچ علائمی ندارد اما میتواند ژن ناهنجار را به فرزندان خود منتقل سازد.
علائم
علائم اصلی عبارتند از :
•    کم توانی و کم نفسی
•    دوره های یرقان ( زردی پوست و تخم چشمها)
•    حمله های درد شدید در استخوان ها ، سینه ، یا شکم که از انسداد رگ های ریز خونی ( که رسیدن اکسیژن به بافت ها را کم می کند) ناشی می شود. آب زدایی بدن ، سرماخوردگی یا عفونت شدید احتمال این حمله ها را بیشتر می کند.
کم خونی سلول داسی شکل احتمال ابتلا به سینه پهلو میکروبی را بالا می برد. گاهی تامین خون برای کلیه ها ، طحال یا مغز کاهش می یابد که منجر به صدمه به این اعضای بدن می شود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
بسیاری از کودکان مبتلا با آزمایش های خون بدو تولد شناسایی میشوند. اگر مطمئین نیستید که کودک شما در معرض خطر قرار دارد یا خیر یا اگر کودک شما هر یک از علائم فوق را دارد به پزشک مراجعه کنید.
با آزمایش خون میتوان از تشخیص مطمئن شد. درمان شامل ترکیبات حاوی اسید فولیک برای کاهش شدت کم خونی ، مصرف منظم پنی سیلین برای پیشگیری از عفونت ، واکسیناسیون در قبال میکروب سینه پهلو و داروهای مسکن برای مواقع لازم می باشد.چه کمکی میتوانم بکنم؟
برای کاهش احتمال حمله های درد سعی کنید کودک مایعات فراوان بنوشد ( برای پیشگیری از آب زدایی بدن) و در معرض سرما قرار نگیرد.
اگر کوک شما به حمله ی درد همراه با تب ، رنگ پریدگی ناگهانی ، استفراغ مداوم یا اسهال شدید ، دشواری تنفس یا تنفس سریع ، خواب آلودگی غیرعادی یا کم توانی دچار شود باید فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک به درد یا دردناکی شدید شکم مبتلا شود باید آمبولانس را خبر کنید.
شاید برای تسکین درد و درمان آب زدایی یا عفونت بستری در بیمارستان لازم باشد.
چگونه میتوان پیشگیری کرد؟
به افرادی که در معرض خطر کم خونی سلول داسی شکل قرار دارند توصیه می شود که آزمایش خون بدهند تا معلوم شود که ژن معیوب را دارند یا خیر. زن و شوهری که هر دو آنها ژن معیوب را داشته باشند باید قبل از تشکیل خانواده تحت مشاوره ی ژنتیکی قرار گیرند.
میتوان در اوایل بارداری آزمایش هایی را انجام داد تا مشخص شود که جنین به کم خونی سلول داسی شکل مبتلا هست یا خیر. اگر مبتلا باشد والدین میتوانند درخواست سقط جنین کنند.
با مراقبت پزشکی مناسب بیشتر کودکان مبتلا ادامه ی حیات می دهند. اگر علائم شدید باشد ممکن است در صورت وجود اهداکننده ی مناسب امکان پیوند مغز استخوان بررسی شود. پیوند مغز استخوان در صورتی که موفقیت آمیز باشد موجب درمان کامل می شود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
کم خونی سلول داسی شکل در کودک
کم خونی در کودکانکم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان منظور از کم خونی (آنمی) کم بودن مقدار هموگلوبین در خون است. هموگلوبین رنگدانه ای در سلولهای قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن حمل میکند. اگر هموگلوبین کم باشد بافتها به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمیکند. کم خونی در کودکان


کم خونی در دوران بارداریکم خونی در دوران بارداری

کم خونی در دوران بارداری :در دوران بـارداری نیاز بدن زن باردار به آهن به میزان زیادی افزایش میابد. آهن به منظور تولید هموگلوبین خون ضروری می‌باشد و دوران بارداری زمانی است که مقدار خون بدن شخص باردار تا ۵۰% حد طبیعی بیشتر می‌شود. برای تولید هموگلوبین به میزان لازم که حجم خون مناسب ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای مصارف جفت و جنین نیاز دارد. کم خونی در دوران بارداری


آزمایش PH خون جنینآزمایش PH خون جنین

آزمایش PH خون جنین کودک آنلاین: یک روش مهم برای تعیین سلامت جنین تعیین میزان اکسیژن در خون وی می باشد؛ همان خونی که توسط جفت در اختیار جنین قرار می گیرد. آزمایش PH خون جنین


سرطان خون در کودکانسرطان خون در کودکان

سرطان خون در کودکان در سرطان خون (لوسمی) مغز استخوان مقدار زیادی سلول های سفید خون غیرعادی و مقدار کمی سلول های سفید عادی ، سلول های قرمز و پلاکت تولید میکند. سلول های غیرعادی کبد ، طحال و عدد لنفاوی را آلوده میکنند. شکل عمده ی سرطان خون در کودکان سرطان خون حاد لنفوبلاستی است. سرطان خون در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران