کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
التهاب گوش میانی در کودکان
التهاب گوش میانی در کودکان التهاب گوش میانی یکی از علل شایع گوش درد در کودکان است. این عارضه که بیشتر تا 8 سالگی در کودکان رخ میدهد از عوارض دردناک عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی همچون سرماخوردگی یا عفونت گلو می باشد. التهاب گوش میانی در کودکان

التهاب گوش میانی در کودکان
التهاب گوش میانی یکی از علل شایع گوش درد در کودکان است. این عارضه که بیشتر تا 8 سالگی در کودکان رخ میدهد از عوارض دردناک عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی همچون سرماخوردگی یا عفونت گلو می باشد.
علت چیست؟
هرگاه عفونت میکروبی یا ویروسی به سمت بالا و به لوله ی استاش ( مجرای باریک متصل کننده ی گوش میانی به عقب حلق) گسترش یابد بافت های پوشاننده ی سطح داخلی گوش میانی ملتهب میشود و مایع و گاهی چرک تولید میکند.این ترشحات تخلیه نمیشود زیرا لوله ی استاش توسط التهاب مذکور یا بزرگ شدن آدنوئیدها مسدود میشود. تجمع ترشحات موجب فشار بر پرده ی گوش و درد و گاهی نیز پاره شدن آن میشود.
علائم
گوش درد علامت اصلی التهاب گوش میانی است. اما در کودکان بسیار خردسال که ممکن است یافتن محل درد مشکل باشد( بخصوص اگر هر دو گوش مبتلا باشد) شاید تب و استفراغ تنها علائم اولیه باشد. در کودکان همه ی سنین التهاب گوش میانی احتمالا باعث بروز علائم زیر میشود:
•    بیدار شدن در شب و گریه کردن
•    بدخلقی
•    دست بردن به سمت یک گوش یا مالیدن آن
•    کم شنوایی
•    ترشح از گوش که موجب تسکین درد میشود اما نشانه ی پاره شدن پرده ی گوش است.
اگر احتمال التهاب گوش میانی را میدهید باید ظرف 24 ساعت کودک را نزد پزشک ببرید.اگر درد شدید است یا کودک شما خیلی خردسال ااست باید فورا با پزشک تماس بگیرید.چه کمکی میتوانم بکنم؟
برای تسکین درد در مدت انتظار برای پزشک قطره یا شربت استامینوفن به کودک بدهید. او را در وضعی قرار دهید که گوشی که درد میکند روی کیسه ی آب گرم پیچیده در حوله قرار گیرد. آب کیسه گرم باشد و نه داغ. تکیه دادن کودک درحالی آن گوش که درد میکند مایل به پایین باشد موجب خروج ترشحات احتمالی میشود.
برای تسکین گوش درد در کودکان خردسال از کیسه ی آب گرم استفاده نکنید زیرا اگر خیلی داغ باشد نمیتواند آن را کنار بزند. زیرا اگر خیلی داغ باشد نمیتواند آن را کنار بزند.به جای اینکار یک پارچه ی نرم را گرم کنید و آن را روی گوش کودک بگذارید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک داخل گوش کودک را معاینه میکند و اگر ممکن باشد نمونه ای از ترشحات گوش را برای شناسایی ارگانیسم های عامل عفونت به آزمایشگاه می فرستد. ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود که قاعدتا ظرف 2روز تب کودک را پایین می آورد و درد را تسکین میدهد.
اگر گوش درد و تب پس از 3 روز فروکش نکرد ممکن است آنتی بیوتیک دیگری تجویز شود. گاهی مایع تا 3 ماه در گوش میانی باقی می ماند طوری که شاید کودک کم شنوا بماند. پارگی پرده ی گوش قاعدتا ظرف 1 هفته خوب میشود.
پزشک احتمالا 3 ماه بعد از التهاب گوش میانی از کودک آزمایش شنوایی به عمل می آورد تا مطمئن شود که شنوایی او به سطح عادی بازگشته است اگر کودک هنوز مشکل شنوایی داشته باشد ممکن است التهاب گوش ترشحی از علل آن باشد.
با بزرگ شدن کودک لوله ی استاش عریض تر میشود و امکان تخلیه ی آسانتر مایعات را فراهم می سازد بنابراین گوش میانی کمتر در معرض عفونت قرار میگیرد. پس از 7 یا 8 سالگی احتمال ابتلا به التهاب گوش میانی ضعیف است.
تسکین گوش درد
خوابیدن در حالت درازکش ممکن است گوش درد را بدتر کند.کودک را در حالت نشسته تکیه دهید و گوشی را که درد میکند روی کیسه ی آب گرم قرار دهید.
منبع : کتاب همه ی کودکان سالم اند اگر...
التهاب گوش میانی در کودکان

التهاب گوش ترشحی و گوش خارجی کودکانالتهاب گوش ترشحی و گوش خارجی کودکان

التهاب گوش ترشحی و گوش خارجی کودکان التهاب گوش ترشحی از تولید بیش‌ازحد مخاط توسط پوشش داخلی گوش میانی ناشی می‌شود، خصوصاً اگر لولۀ استاش (مجرای باریک کنندۀ گوش میانی به عقب حلق) در اثر التهاب مسدود شود. التهاب گوش ترشحی و گوش خارجی کودکانتوصیه دکتر پرل ماتر برای عفونت گوش میانی کودکانتوصیه دکتر پرل ماتر برای عفونت گوش میانی کودکان

توصیه دکتر پرل ماتر برای عفونت گوش میانی کودکان کودک آنلاین: اگر کودک 2 تا 3 سالۀ شما دچار عفونت گوش شد، توصیه می کنم حداقل در 48 تا 72 ساعت اولیه از آنتی بیوتیک استفاده نکنید زیرا عفونت ممکن است ویروسی باشد و آنتی بیوتیک ها معمولاً عفونت گوش میانی را برطرف نمی کنند.حس شنوایی در کودکانحس شنوایی در کودکان

حس شنوایی در کودکان کودک آنلاین: شنوایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کودک از حدود 4، 5 ماهگی و بعد از 8 ، 9 ماهگی کاملاً با دنیای بیرون از طریق صدا ارتباط برقرار می کند و حتی دو تا سه روز صدای مادر را از دیگران تشخیص می دهد. حس شنوایی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران