کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت اول
علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت اول دانستن علل و عوامل گرفتاری ( ADD ) و ( ADHD ) شاید بیشتر ما را متوجه کند که این آسیب مغزی یا سیستم عصبی تا چه اندازه جدی است. علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت اول

علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت اول
دانستن علل و عوامل گرفتاری ( ADD ) و ( ADHD )  شاید بیشتر ما را متوجه کند که این آسیب مغزی یا سیستم عصبی تا چه اندازه جدی است.
دلیل اولی که فرزندان ما گرفتار این مشکل می شوند بدون تردید عامل ارثی است. غالب اوقات پدر و مادر و یا اعضای خانواده ی درجه یک و دوی پدر و مادر گرفتار این مسأله و مشکل بوده و یا هم چنان هستند. زیرا مشکل کمبود توجه و تمرکز مسأله ای است که میتواند تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کند.
دلیل دوم این است که برخی بچه ها هنگام تولد گرفتار مشکلاتی میشوند که غالب اوقات (( نرسیدن اکسیژن کافی به مغز)) است.  
به همین دلیل در کار کلینیکی تقریبا از هر ده مورد بچه ای که با این مسأله و مشکل رو به رو بوده است ، مشاهده شده که بیش از شش یا هفت نفر از آنها متاسفانه تولد بد و سختی را داشته اند و وقتی که به دنیا آمدند کبود بودند ؛ صورت قرمزی داشتند ؛ برای مدتی قلب آنها و یا اکسیژن به اندازه کافی به مغز آنها نرسیده و فعالیت مناسب خودشان را نداشتند. بنابراین متاسفانه مشکل بسیاری از بچه هایی که در دنیای امروز گرفتار ( ADD ) و یا ( ADHD ) هستند تولد نامناسب آنها است.
عامل سوم وقتی است که برای مدتی بیش از 24 ساعت گرفتار تبی سنگین یعنی حدود 40 درجه بوده است و کوشش های ما برای پایین آوردن آن به جایی نرسیده و یا به دلایلی ما به آن اعتنایی نکردیم.
عامل چهارم گوش دردهای عفونی است که برای مدت طولانی در کودکی وجود داشته و از این راه آسیبی به مغز او وارد شده است.
عامل پنجم وقتی است که ضربه ی مغزی در دوران کودکی بر سر فرد وارد می شود  و موجب آسیبی در مغز و یا خونریزی محدودی می شود.
نکته : (( بنابراین این علل و عوامل نشان می دهد مغز کودکی که دچار این بیماری است از سلامت لازم برخوردار نیست و اشکالات و گرفتاری هایی را در این زمینه دارد. اگر کودک بعد از 4 سالگی توسط یک روانشناس یا یک روانپزشک مورد معاینه قرار گرفته و این تشخیص داده شده که گرفتار مشکل ( ADD ) و یا ( ADHD ) هست یعنی کمبود توجه و تمرکز و یا کمبود توجه و تمرکز همراه با فعالیت بیش از حد ( بی فعالیتی ) ، باید برای معالجه ی او اقدام کرد و می دانیم که اگر تا 7 یا حداکثر 8 سالگی در این باره اقدامات لازم را انجام ندهیم بعد از 9 سالگی مشکلات و مسائل کمی درونی شده و آسیب به ویژه در توانایی ها و حرمت و عزت نفس او آن چنان سنگین هست که موجب گرفتاری های بعدی خواهد شد. بنابراین در این زمینه به هیچ وجه نباید فرصت را از دست داد و باید اقدام کرد.))
نکته : در موارد خفیف این بیماری  ، آموزش به فرزندمان برای داشتن توجه و تمرکز ، مواظبت و مراقبت از او ، دادن هشدار و اخطار و تشویق او ، آن زمانی که کار را به درستی انجام می دهد استفاده از برخی از روش ها و متدهای کنترل ضمیر و ذهن و یا درگیر کردن او در برخی از فعالیت ها و مواظبت و مراقبت از تغذیه و خواب او و همراهی و یاری مسئولین امور آموزشی و معلم او ، میتواند این مشکل را کم و یا از میان ببرد.در مواردی کمی شدیدتر استفاده از فرصت هایی که هم اکنون تحت عنوان ( Biofeedback ) یا ( Neurofeedback  ) آن را می شناسیم و این فرصت و این امکان را به او می دهد که از طریق دستگاه ها و وسایلی توان این را پیدا کند تا بتواند کنترل ضمیر و ذهن خودش را بیشتر داشته باشد ، تنفس و ضربان قلب خودش را پایین بیاورد و بنابراین اداره ی بدن و اداره مغزش را در حد ممکن داشته باشد.
این راه و روش ها در بلند مدت اثر خواهد گذاشت و البته معلوم است که تغییرات را در درون فرزند ما به وجود می آورد و میتواند مشکل را کم و یا برای همیشه از میان ببرد.
ولی فقط در موارد خفیف هست که استفاده از این روش ها و متدها میتواند کاربرد داشته باشد. همکاری معلم و پدر و مادر و بقیه ی اطرافیان در این زمینه و تشویق و ترغیب او به آنچه را که او به درستی انجام می دهد ، میتواند این بهبودی را به صورت همیشگی و دائمی دربیاورد.
نکته : اما در موارد شدید این بیماری متاسفانه چاره ای جز استفاده از دارو نیست. داروهایی که این فرصت و امکان را می دهند که نه تنها برای ساعت ها بلکه برای تمام شبانه روز در آرامش و قرار باشند.
این داروها درست مانند استفاده از عینک برای کسی است که امکان خواندن ندارد. اما فردی که نمیتواند بخواند ، سواد و آگاهی ندارد و یا با آن زبان آشنا نیست ؛ در بسیاری از بچه هایی که مشکل ( ADD ) و ( ADHD ) دارند مصرف دارو دقیقا چنین نقشی دارد.
تا آنجایی که ظرف یک یا دو روز به راحتی میتوانید شرایط کاملا تغییر یافته ی فرزندتان را مشاهده کنید و او را از آرامش و قرار و ثباتی برخوردار می بینید که هرگز نداشته و خود او نیز احساس راحتی و آسودگی خواهد کرد.
بنابراین تشخیص درست ( ADD ) و ( ADHD ) مخصوصا آن زمانی تایید می شود که مصرف دو یا سه روز دارو کاملا تغییر و دگرگونی لازم را در او به وجود آورده است .
اما درست مانند مثال عینکی که خدمتتان بیان شد حتی اگر یک روز دارویی را که قبلا مصرف می کرده است مصرف نکند ، تاثیر داروی گذشته باقی نخواهد ماند و گرچه کمی ممکن است به او اعتماد و اطمینانی داده باشد و خود فرزند بتواند تا حدودی شرایط خودش را بهتر کند اما در موارد شدید بعد از یکی دو روز همان حالت قبلی را خواهد داشت.
بنابراین این داروها در مسیر معالجه نیستند بلکه فقط در مسیر کنترل هستند و درست مانند عینک هر زمانی که ما از آن ها استفاده می کنیم تاثیر و نتیجه آن را میتوانیم ببینیم.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت اول
علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت دومعلل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت دوم

علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت دوم اشکال این داروها این است که مخصوصا در مسیر رشد مشکلاتی را به وجود می آورند. تاثیرات جنبی و جانبی دارندکه بیش از همه بر روی اشتها مخصوصا بر روی رشد کودک اثر می گذارد. علل و عوامل ( ADD ) و ( ADHD ) – قسمت دوم


منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی  (ADHD)منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)

منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD) کودک آنلاین: یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که امروزه گریبان گیر بسیاری از خانواده‌ها شده است ، اختلال بیش فعالی در کودکان است. این موضوع را باید در سریع‌ترین زمان حل کرد و یکی از راه‌های مقابله با آن ، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. منوی غذایی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی (ADHD)


کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD) کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD)

کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD) :گرفتاری دیگری که از سال ها قبل شناخته شده است و همچنان مانند گذشته کودکان و فرزندان من و شما را گرفتار می کند بیماری کمبود توجه و تمرکز و دیگری کمبود توجه و تمرکز همراه با فعالیت و جنب و جوش بیش از حد است. کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی ( ADD ,ADHD)


اختلال بیش فعالی اختلال بیش فعالی

اختلال بیش فعالی : این اختلال در5٪ کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده دیده می‌شود. اختلال بیش فعالی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران