کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان
آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان اولین نشانه آبله مرغان معمولا چند جوش است که روی بدن و صورت می زند. این جوش ها مثل جوش های معمولی برجسته هستند ، ولی در نوک آنها تاول ریزی قرار دارد که محتوی آب زرد رنگی است. آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان

آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان
آبله مرغان :
اولین نشانه آبله مرغان معمولا چند جوش است که روی بدن و صورت می زند. این جوش ها مثل جوش های معمولی برجسته هستند ، ولی در نوک آنها تاول ریزی قرار دارد که محتوی آب زرد رنگی است.
این جوش ها و پوست اطراف آنها کاملا قرمز است. این تاول ها در ظرف چند ساعت میترکند و روی آنها دلمه می بندد. پزشک برای تشخیص بیماری ، دنبال جوش هایی می گردند که هنوز تاول آنها نترکیده است. جوش های جدید در ظرف 3 یا 4 روز بیرون می زنند.
بزرگترها یا بچه های بزرگتری که مبتلا به آبله مرغان میشوند، از روز قبل احساس کسالت می کنند و سردرد دارند ، ولی بچه های کوچک به این علائم توجه نمیکنند. تب گاهی در ابتدای بیماری خفیف است ولی در یکی دو روز بعد شدید میشود.
بعضی از بچه ها اصلا احساس بیماری نمی کنند و تبشان هم از 38.5 درجه بالاتر نمیرود. بعضی از بچه ها به شدت تب می کنند و بیمار می شوند . جوش های آبله مرغان معمولا می خارند.
هنگامی که جوش ها و دانه های آبله مرغان با بیماریهایی چون آبله و یا سایر امراض ، اشتباه میشود . هنگامی که جوش ها و دانه های آبله مرغان کاملا بیرون می ریزند ، کودک معمولا در رختخواب بستری میشود.
خارش پوست را میتوان با نشاسته گرم یا حمام جوش شیرین به مدت ده دقیقه ، 2 یا 3 بار در روز ، تسکین داد. برای این کار از نشاسته ای استفاده کنید که راحت در آب حل میشود و یا از جوش شیرین استفاده کنید ( یک فنجان برای وان کوچک ، 2 فنجان برای وان بزرگ ). جوش ها را نمالید یا سر آنها کنده نشود.
تنها عارضه جانبی آبله مرغان ، دمل است که در اثر خاراندن جوش ها و عفونی کردن آنها ایجاد میشود. دستهای بچه را روزی سه بار با صابون ، محتوی هکزاکلروفین بشوئید و ناخن هایش را بسیار کوتاه نگه دارید.
آبله مرغان معمولا 11 تا 19 روز بعد از تماس شخص با بیمار مبتلا ، ظاهر میشود. معمولا یک هفته بعد از بیرون ریختن جوش ها و یا یکی دو روز پس از آن که جوش جدیدی بیرون نریخت ، میشود به کودک اجازه داد که از خانه بیرون برود و یا به مدرسه برگردد.
دلمه های خشک شده آبله مرغان مسری نیستند و نباید به این دلیل ، کودک را در قرنطینه نگه داشت و یا از رفتن او به مدرسه جلوگیری کرد. در هر حال بعضی از مدارس اصرار دارند تا همه جوش ها کاملا نیفتاده اند ، بچه به مدرسه برنگردد.


دیفتری :
دیفتری بیماری جدی و خطرناکی است که کاملا میتوان از آن اجتناب کرد. اگر در دوره کودکی سه بار به کودک واکسن دیفتری و در یک سالگی و پس از آن هر سه سال یک بار واکسن یادآور زده باشید ، احتمال ابتلای او به دیفتری تقریبا صفر است.
دیفتری با ضعف و خستگی عمومی ، گلودرد و تب همراه است. روی لوزه ها را چرک می پوشاند و این احتمال هست که همه گلو را بگیرد.
گاهی اوقات دیفتری از حنجره شروع میشود . علامت این بیماری خشونت و گرفتگی صدا ، سرفه های خشک و تنگی نفس است. هر وقت فرزند شما تب ، گلودرد یا علائم دیفتری را دارد فورا به پزشک مراجعه کنید.
برای درمان هر مورد مشکوک به دیفتری ، همراه با سایر داروها از سرم استفاده کنید . بیماری یک هفته بعد از تماس فرد سالم به افراد مبتلا ، ظاهر می شود.
فلج اطفال ( پولیومی لیت ) :
هر جا از واکسن فلج اطفال استفاده شده ، این بیماری تقریبا ریشه کن شده است. کودکان را باید در اوایل دوره نوزادی با دادن واکسن خوراکی سابین ، علیه سه نوع فلج اطفال واکسینه کرد.
این بیماری هم ، مثل بسیاری از بیماری های عفونی دیگر با بی حالی بدن ، تب و سردرد شروع میشود. ممکن است استفراغ ، یبوست و یا اسهال خفیفی هم به وجود آید.
در بسیاری از موارد ، این علائم ، نشانه فلج اطفال نیستند و بسیاری از آنها کاملا بهبود می یابند. اگر پس از اتمام مرحله شدید عفونت ، فلج اطفال باز هم باقی بماند ، استفاده از دارو و توجهات دقیق پزشکی ، اهمیت حیاتی دارد. انجمن ملی بهداشت آماده است که به خانواده ها در این زمینه کمک کند.
اگر در جامعه شما فلج اطفال پیدا شده است ، عاقلانه ترین کار این است که فرزند خود را از رفتن به جاهای پر جمعیت و سر بسته ای چون مغازه ها و سینماها و استخرهای عمومی ، دور نگه دارید.
از سوی دیگر ، بر اساس اطلاعات فعلی ما ، دور نگهداشتن کودک از دوستان صمیمی اش ضرورتی ندارد.
اگر بخواهید در همه عمرتان مراقب او باشید ، حتی به او اجازه نخواهید داد از این طرف خیابان به آن طرف برود.
پزشکان معتقدند که سرماخوردن و خستگی مفرط ، فرد را نسبت به ابتلای به این بیماری ، مستعدتر می کند ولی بهتر است که همیشه از این عوامل دوری شود.
منبع : کتاب تغذیه و تربیت کودک
آبله مرغان ، دیفتری و فلج اطفال در کودکان
علائم و درمان آبله مرغان در کودکانعلائم و درمان آبله مرغان در کودکان

علائم و درمان آبله مرغان در کودکان :بیماری آبله‌مرغان یکی از بیماری‌های بثوری و مسری است که اگر واکسن آن به کودکان تزریق نگردد کودکان و بزرگ‌سالان به آن مبتلا می‌شوند. بیماری آبله‌مرغان کاملاً مسری است به طوری که اگر کودک سالم در هر سنی با کودک مبتلا به آبله‌مرغان تماس پیدا کند ویروس مستقیماً از راه هوا یا به وسیله ترشحات دهان و بینی کودک بیمار وارد دستگاه تنفس کودک سالم می‌شود و پس از10 تا 21 روز علائم بیماری در او ظاهر می‌گردد. علائم و درمان آبله مرغان در کودکان


 آبله مرغان کودکان آبله مرغان کودکان

آبله مرغان کودکان : آبله‌مرغان از بیماری‌های معمول کودکان است به خصوص کودکان زیر دوازده سال که در این بیماری جوش‌هایی تاول مانند و خارش دار سرتاسر نقاط بدن ظاهر می‌شوند و بیماری با علائمی مثل بیماری آنفولانزا بروز می‌کند. نشانه‌های آبله‌مرغان خودبه‌خود و بدون نیاز به درمان معمولاً از بین می‌روند، اما در تمام طول بیماری کودک مبتلا بایستی در خانه بماند و استراحت کند. آبله مرغان کودکان


بیماری آبله مرغان در کودکانبیماری آبله مرغان در کودکان

بیماری آبله مرغان در کودکان آبله مرغان عفونت ویروسی خفیفی است که با جوش های متمایز خارش دار و تب خفیف مشخص میشود. آبله مرغان از عفونت های شایع دوران کودکی است که عمدتا کودکان زیر 10 سال را مبتلا می کند. بالاترین میزان شیوع آن در اواخر زمستان و بهار است. بیماری آبله مرغان در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران