کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم
مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم ابتدا به کودک تصاویر، عکس ها و یافیلمی از بازی با کامیون و تریلی توسط کودک دیگری نشان دهید. او در این عکس ها و یا فیلم ها خواهد دید که کامیون و تریلر را می توان هل داد، با بستن نخ آنها را روی سرامیک کشاند، کامیون و تریلی با هم تصادف می کنند و واژگون می شوند.

مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم
هدف: کودک بتواند از یک اسباب بازی استفاده متنوع بکند.
علاقه کودک: کامیون کوچک
ارزیابی: کودک استفاده محدود از کامیون می کند و زمان طولانی را صرف تاب دادن چرخ کامیون می کند.
ابزار مورد نیاز: کامیون کوچک، ماشین دیگر شبیه به کامیون مانند تریلی، دو رشته نخ
رهنمودها: تصویری، دیداری و سپس کلامی و مستقیم
تقویت کننده ها: آفرین خیلی خوبه، داری موفق میشی و یا دادن محرک لذت بخش به کودک در پایان
مکان: اتاق کودک و یا هال و پذیرایی
اجرا
ابتدا به کودک تصاویر، عکس ها و یافیلمی از بازی با کامیون و تریلی توسط کودک دیگری نشان دهید. او در این عکس ها و یا فیلم ها خواهد دید که کامیون و تریلر را می توان هل داد، با بستن نخ آنها را روی سرامیک کشاند، کامیون و تریلی با هم تصادف می کنند و واژگون می شوند.
سپس وارد بازی با کودک شوید. ماشینی را که در اختیار دارید روی زمین مقابل دید کودک از سویی به سوی دیگر هل بدهید. به کودک نزدیک شوید. او را تشویق کنید به اینکه ماشینش را هل دهد.می توانید به او راهنمایی دستی کنید و سپس او را مورد تشویق قرار دهید. همچنین می توانید نخی را به ماشین که در اختیار خودتان است ببندید و ان را در مقابل دید کودک روی زمین بکشید. همین کار را با ماشین او انجام دهید و او را تشویق به کشیدن ماشین روی زمین کنید.
برای رسیدن به موفقیت عجله نکنید. همین میزان اندک ممکن است چند جلسه به طول انجامد. شما می توانید کاربردهای دیگری از ماشین، از قبیل گذاشتن شن و ماسه به کمک بیلچه پلاستیکی روی کامیون، انجام کارواش و یا شستن ماشین توسط یکی و خشک کردن توسط دیگری را به تدریج به او آموزش دهید.
همچنین یک یا دو تا از همسالان کودک را نیز به تدریج وارد بازی با او کنید و با تقسیم نقش ها تعاملات میان آنها را بیشتر کنید.
همواره به خاطر داشته باشید انتظارات شما از کودک حقیقی باشد. در رسیدن به هر هدفی مراحل را از ساده به دشوار طراحی کنید. برای مثال در رسیدن به هدف رشد بازی های تخیلی و یا نمادین در کودک می توانید از دکتر بازی شروع کنید، و از هر نوع پیچیده کردن بازی در  ابتدا اجتناب کرده و صرفاً به مفاهیم مریض و پزشک و معاینه بپردازید.
یا در بازی معروف به خاله بازی میان کودکان که فعالیت های آشپزی، مهمانداری، خانه داری و مراقبت از فرزند به طور نمادین اجرا می شود، در ابتدا تنها فعالیت مراقبت از کودک و خواباندن آن را آموزش دهید و به تدریج فعالیت های دیگر را وارد فضای بازی نمایید.
منبع: کودکان مبتلا به اوتیسم
مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم

چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسمچند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم

چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم هنگام پیاده روی در پارک همراه با کودکتان شروع به جمع کردن برگ ها و گل های خشک و یا شاخه های بسیار ریز و یا دانه های گیاهان کنید. هنگام جمع کردن او را به این کار تشویق کنید و در مورد کاری که می کنید با زبان ساده و روان با او صحبت کنید.


فعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسم خوراکی هایی (در مرحلۀ اول از خوراکی هایی که کودک به آنها علاقه دارد استفاده کنید) را داخل ظرف های کوچک بریزید. با چشم بسته مزۀ هر خوراکی را با کودک امتحان کنید و در مورد آن صحبت کنید. به تدریج مزه های هم نوع و نزدیک به مزۀ اصلی را امتحان کنید.


نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اولنشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول

نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول کودک آنلاین: در بحث از نشانه ها همواره به این نکته توجه داشته باشید که این نشانه ها در اکثریت این کودکان وجود دارد و نه به طور مطلق در همۀ آنها. از سوی دیگر، میزان و شدت آن در هر کودکی متفاوت از دیگری است. نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول


مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسممشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم

مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: هر کودکی از نظر میزان خواب با دیگری تفاوت دارد. میزان خواب در هر سنی متفاوت است. بر اساس پژوهش های انجام شده میزان خواب تا 18 سالگی به شرح زیر است: مشکلات خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران