کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
اختلالات بینایی کودکان – قسمت دوم
اختلالات بینایی کودکان تعداد زیادی از کودکانی که در سال های اول و دوم دبستان تحصیل می کنند قدرت تمرکز چشم هایشان رشد کامل نکرده است ، به طوری که نمیتوانند مدتی طولانی کتابی را از نزدیک بخوانند . اختلالات بینایی کودکان

اختلالات بینایی کودکان – قسمت دوم
تعداد زیادی از کودکانی که در سال های اول و دوم دبستان تحصیل می کنند قدرت تمرکز چشم هایشان رشد کامل نکرده است ، به طوری که نمیتوانند مدتی طولانی کتابی را از نزدیک بخوانند .
در چنین مواردی گذاشتن عینک سبب تمرکز چشم این کودکان می شود و آنها قادر خواهند وبد که با زدن عینک بدون خستگی ، مدتی کتابشان را بخوانند ، ولی بدون عینک از خواندن خودداری می کنند.
بعضی از این کودکان بدون عینک در موقع خواندن ممکن است به چشم های خود فشار آورند تا چشم های خود را متمرکز سازند و بتوانند کتاب خود را بخوانند ، بنابراین ، این کودکان دچار مشکل دیگری خواهند شد ، یعنی دچار نزدیک بینی می گردند.
چون عیب بینایی در کودکان شایع است و مشکلات بینایی بسیاری از کودکان معمولا شناخته نمیشود ، ممکن است حتی کودکی دچار دوبینی باشد و مدت ها تشخیص داده نشود .
 بنابراین از نظر سلامت کودک و موفقیت او در دوران تحصیل به پدران و مادران توصیه می گردد که از کودک خود در سن سه تا چهار سالگی معاینه ی چشم به عمل آورند و موقعی که عیب بینایی در کودکی تشخیص داده شد ، هر چه زودتر به درمان آن بپردازند تا عیب بینایی کودک شدیدتر نگردد و درمان آن مشکل تر نشود.
بعدا معاینه ی چشم کودک باید هر سال تکرار شود تا کودک به علت مشکلات بینایی دچار مسائل رفتاری و محرومیت تحصیلی نگردد.
مطالعاتی که در بعضی از کشورها انجام شده نشان داده است که در حدود 5 درصد کودکان در سال اول دبستان دچار اختلال بینایی هستند.
 مخصوصا مبتلا به نزدیک بینی می باشند و این نسبت به تدریج افزایش می یابد به طوری که در سال پنجک دبستان به 25 درصد می رسد ، ولی سپردن کودک در سن مناسب به مدرسه و درمان و اصلاح بینایی این کودکان سبب شده است که این نسبت به طور قابل توجهی کاهش یابد.

اختلالات بینایی کودکان


اختلالات بینایی کودکان

امتحان عمومی چشم کودکان :
اگر کودک مبتلا به لوچی و یا کمی دید باشد در همان سال های او مشخص خواهد بود ، ولی اگر کودک دچار عیب انکسار یعنی نزدیک بینی و دوربینی و یا آستیگماتیسم باشد ، در سال های اول عمر مشخص نخواهد بود و اغلب بعد از سن شش سالگی تشخیص داده میشود ، بنابراین باید از کودک در سن سه تا چهار سالگی و همچنین در هنگام شروع به تحصیل ، امتحان چشم به عمل آید.
برای امتحان چشم در کودکان کوچک که هنوز حروف را نمی شناسند ، از صفحه های مخصوص استفاده میشود و برای کودکانی که میتوانند حروف را بخوانند صفحه های دیگری به کار می برند.
بدین ترتیب که کودک را به فاصله ی سه متری صفحه قرار میدهند و در حالی که یک چشم کودک را می پوشانند از او سوال می کنند که جهت حروف را بگوید و یا مشخص نماید که کدام حروف را به خوبی می بیند.
به این ترتیب عیب انکسار چشم کودک را تشخیص می دهند.
امروزه با در دسترس بودن ماشین های مخصوص ، چشم پزشک متخصص چگونگی ضایعات قسمت های مختلف چشم ، چگونگی بینایی ، تعادل عضلات چشم و تمیز دادن رنگ ها از یکدیگر را به سادگی مورد بررسی و آزمایش قرار می دهد.
عدم تمیز دادن رنگ ها از یکدیگر نوعی اختلال بینایی است که ممکن است در تحصیل کودک مشکلاتی به وجود آورد و پزشک متخصص به سادگی میتواند آن را تشخیص دهد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
اختلالات بینایی کودکان
اختلالات بینایی کودکان
اختلالات بینایی کودکان – قسمت اولاختلالات بینایی کودکان – قسمت اول

اختلالات بینایی کودکان موقعی که کودک در مدرسه دچار مشکلی است ، باید چشم او از نظر بینایی مورد معاینه قرار گیرد. پدر و مادر باید همیشه از خود سوال کنند ( مخصوصا اگر پدر و مادر یا فامیل نزدیک آنها دچار عیب بینایی باشند ) که آیا کودکمان را که به مدرسه گذارده ایم ، از نظر بینایی سالم است؟ او میتواند کلمات را به طور واضح از فاصله ی نزدیک یعنی از روی کتاب و از فاصله ی دور یعنی از تخته سیاه ببیند؟ اختلالات بینایی کودکان


چشم و بینایی کودکچشم و بینایی کودک

چشم و بینایی کودک تنها نکته ای که کودک هم چنان در آن ضعیف می ماند و تا 7 – 8 – 9 سالگی هم ممکن است هماهنگی ها و هارمونی لازم را نداشته باشد ، چشم است. چشم و بینایی کودک


کودک مبتلا به اختلال بیناییکودک مبتلا به اختلال بینایی

کودک مبتلا به اختلال بینایی اگر از دیدگاه توانایی کودک ارای کارکرد در شرایط عادی، از جمله مدرسه به موضوع بنگریم، نابینایی نسبت به ناشنوایی معلولیت خفیف‌تری است. دلیل این امر آن است که زبان نقش عظیمی در یادگیری، و شکل‌گیری و حفظ روابط اجتماعی دارد. کودک نابینای شما می‌تواند یاد بگیرد. کودک مبتلا به اختلال بینایی


روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اولروند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول

روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول لحظاتی پس از تولد نوزاد چشم های خود را باز می کند. چشم های او باید توسط پزشک ، از نظر هر گونه نقص و یا بیماری مادرزادی معاینه شوند. با وجود ان که این گونه بیماری ها نادر هستند ، اما درمان و مراقبت های اولیه – در صورت مشاهده موردی خاص – بسیار مهم است. روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران