کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
کم‌کاری تیروئید کودکان – قسمت دوم
کم‌کاری تیروئید کودکان در حدود 65% از کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید به طور ارثی در آفریقای شمالی دارای تیروئید ناکافی یا تکامل ناقص آن ( تیروئید ) هستند ، 25% دارای غده ی تیروئید غیرطبیعی و در حدود 10% نقص در یکی از مراحل مورد نیاز برای ساخته شدن هورمون تیروئید دارند. کم‌کاری تیروئید کودکان

کم‌کاری تیروئید کودکان – قسمت دوم
در حدود 65% از کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید به طور ارثی در آفریقای شمالی دارای تیروئید ناکافی یا تکامل ناقص آن ( تیروئید ) هستند ، 25% دارای غده ی تیروئید غیرطبیعی و در حدود 10% نقص در یکی از مراحل مورد نیاز برای ساخته شدن هورمون تیروئید دارند.
موارد نادری از کم کاری تیروئید نوزادی ناشی از نظارت ناکافی در مورد ید دوران بارداری و داروهای ضد تیروئیدی دوران بارداری می باشد.
کم کاری تیروئید ممکن است در نتیجه ی بدکاری غده ی هیپوفیز و هیپوتالاموس به وجود آید و معمولا همراه با نشانه ها و علامت های دیگر است . یک علت نادر ، مقاومت بافت به هورمون تیروئیدی است که معمولا ناشی از نا به هنجاری در هسته گیرنده در این هورمون است.
شیوع :
کم کاری تیروئید یک اختلال شایع در بزرگسالان است. در یک تحقیق همه گیر شناسی ، 4/1 از زنان بزرگسال و در حدود 1/0 % از مردان بیمار بوده اند.
اگرچه 20-100 درصد کودکان یک شکل گذرا و موقتی از این اختلال دارند.
ناکامی تیروئید از کم کاری تیروئید مادرزادی است که میتواند به سه نمونه ی مختلف از نابهنجاری تیروئید نسبت داده شود. به طور تقریبی 40 درصد از کودکان فقدان یا کم رشدی غده ی تیروئید را دارند و به طور تقریبی 40 درصد علتی مربوط به آناتومی تیروئید دارند که در آن غده ی تیروئید سر جای خود قرار نگرفته است.
و 20 درصد باقیمانده نقص عملکردی دارند که با ترشح و شکل گیری غده ، هورمون تیروئید نرمال می شود و معمولا با سابقه جسمی خانوادگی ارتباط دارد.


کم‌کاری تیروئید کودکان


کم‌کاری تیروئید کودکان


پیش آگهی :
تشخیص زودرس به طور کلی یک پیامد خوب برای کودک در طول مدت رشد و توانایی ذهنی را به همراه دارد. نوزاد در طی یک و نیم ماه تشخیص و درمان میشود و هوش نرمال را به طور کلی توسعه می دهد.
فقدان هورمون تیروئید در طول زندگی نوزادی به ما یک چشم انداز ضعیفی از آینده رشد ذهنی می دهد.
درمان :
تشخیص اولیه ضروری است. اکثر آثار کم کاری تیروئید به آسانی بازگشت پذیر است. اگرچه رشد بحرانی در سیستم عصبی در ماه های نخست بعد از تولد رخ می دهد. فقدان هورمون تیروئید ممکن است منجر به زیان بازگشت ناپذیر به سیستم عصبی یا عقب ماندگی ذهنی گردد.
درمان جانشین سازی با تیروکسین رویکرد استانداردی برای درمان کم کاری تیروئید است. درمان جایگزینی باید به طور منظم و در بیشتر اوقات در طول زندگی تداوم داشته باشد.
رژیم غذایی باید شامل کالری پایین (( پروتئین کافی )) چربی ، مواد معدنی و ویتامین ها باشد. در کم کاری تیروئید میزان متابولیسم پایه کاهش می یابد آنقدر که 30 تا 40 % کالری ها باید نسبت به شرایط طبیعی کاهش یابند.
پروتئین برای نگه داشتن شرایط طبیعی باید کافی باشد. چربی اساسا باید از روغن گیاهی تشکیل شده باشد که ذاتا از لحاظ اسیدهای چرب غنی است. چربی نباید بیشتر از 30 گرم در هر روز باشد.
ویتامین ها و مواد معدنی باید دقیقا به اندازه کافی باشد تا نیازهای روزانه برآورده شود. اما کلرید سدیم به عنوان یک نمک معمولی باید در حداقل نگه داشته شود و از مواد غذایی مانند چیپس و ترشی اجتناب شود و در مورد گواتر نیز ید مکمل لازم است.
منبع : کتاب کودکان استثنایی ( سندرم ها )
کم‌کاری تیروئید کودکان
کم‌کاری تیروئید کودکان
کم‌کاری تیروئید کودکان – قسمت اول کم‌کاری تیروئید کودکان – قسمت اول

کم‌کاری تیروئید کودکان کم‌کاری تیروئید کودکان فقدان عملکرد تیروئید در نوزادی نتیجه ی نقص یا چند مشکل هورمون تیروئید است که ممکن است‌در طول مدت بارداری اتفاق بیفتاد و حاصل کم کاری تعمیم یافته ی فرایند متابولیکی باشد. کم‌کاری تیروئید کودکان کم‌کاری تیروئید کودکان


بیماری تیروئید در نوزادان و کودکانبیماری تیروئید در نوزادان و کودکان

بیماری تیروئید در نوزادان و کودکان کودک آنلاین: تیروئید در جلوی گردن واقع شده و به شکل یک غدۀ پروانه ای شکل است. ید غذایی که می خوریم توسط تیروئید جذب می شود و از آن در ساختن هورمون تیروئید (تیروکسین یا T4) استفاده می کند. بیماری تیروئید در نوزادان و کودکان


تیروئید در بارداریتیروئید در بارداری

تیروئید در بارداری در طول دوران بارداری یکسری تغییرات بر روی تمامی ارگان های بدن زن باردار صورت می‌پذیرد . یکی از تأثیراتی که ممکن است بارداری بر روی شخص داشته باشد تغییر تنظیمات غده تیروئید می‌باشد . به همین دلیل توصیه می‌شود که در طول بارداری آزمایشاتی برای شخص باردار از سوی پزشک درخواست گردد و یکی از آزمایشات رایج در دوران بارداری درخواست آزمایش تیروئید می‌باشد . تیروئید در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران