کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
سرخک کودکان
سرخک کودکان سرخک ، که زمانی بیماری شایعی در میان کودکان بود ، یک عفونت ویروسی است که موجب تب و نوعی جوش خاص می شود. خود بیماری معمولا وخیم نیست ، اما کودک مبتلا به سرخک نوعا بسیار احساس ناخوشی می کند. سرخک کودکان

سرخک کودکان
سرخک ، که زمانی بیماری شایعی در میان کودکان بود ، یک عفونت ویروسی است که موجب تب و نوعی جوش خاص میشود. خود بیماری معمولا وخیم نیست ، اما کودک مبتلا به سرخک نوعا بسیار احساس ناخوشی می کند.
احتمال اندکی نیز وجود دارد که این بیماری موجب عوارض وخیمی شود ، خصوصا در کودکانی که بیماری مزمن قلبی یا ریوی دارند یا دستگاه ایمنی آنها ضعیف است. سرخک بسیار مسری است ، اما ایمن سازی گسترده این بیماری را در کشورهای توسعه یافته تبدیل به یک بیماری نادر ساخته است.
جوش سرخک :
جوش سرخک 3 تا 4 روز بعد از نخستین علائم بیماری ظاهر میشود. در آغاز ، به شکل نقطه های جداگانه است ، اما بعدا این نقطه ها به هم می پیوندند و پوست را به صورت لکه لکه درمی آورند.
علائم بیماری چیست؟
علائم اولیه ی ویروس سرخک که بعد از یک دوره ی نهفتگی 10 تا 14 روزه پدید می آیند عبارتند از :
*تب
*سرخی و آب دادن چشم ها
*آب ریزش بینی
*سرفه های خشک
سپس علائم زیر که خاص بیماری سرخک هستند پدیدار میشوند :
*نقطه های ریز سفیدرنگ با قاعده ی سرخ ( جوش کوپلیک ) که گاهی 1 یا 2 روز پس از بروز نخستین نشانه ها در داخل گونه ها ظاهر میشود.
*جوش سرخ رنگ مسطح و لکه مانند که 3 تا 4 روز بعد از شروع بیماری پدیدار میشود. این جوش ابتدا روی صورت و پشت گوش ها ظاهر میشود و سپس به کل بدن گسترش می یابد.
جوش بعد از 3 یا 4 روز شروع به محو شدن می کند. در این زمان تب کودک نیز فروکش می کند و حال او بهتر می شود. در اکثر موارد ، جوش ظرف یک هفته ناپدید می شود.
عوارض بیماری چیست؟
شایع ترین عوارض عبارتند از عفونت گوش میانی و ذات الریه . در حدود 1 در هزار از موارد سرخک ، یک عارضه ی خطرناک به نام آنسفالیت رخ می دهد. آنسفالیت ( تورم مغز ) از گسترش عفونت به مغز با واکنش غیرعادی دستگاه ایمنی بدن نسبت به ویروس سرخک ناشی می شود .
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر مشکوک به سرخک شدید ، ظرف 24 ساعت کودک را نزد پزشک ببرید. اگر کودک هر یک از علائم زیر را دارد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید : گوش درد ، تنفس سریع در حد غیرعادی ، خواب آلودگی ، تشنج ، سردرد شدید ، یا استفراغ.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک برای اطمینان از تشخیص ، کودک را معاینه می کند. برای آماس گوش میانی یا ذات الریه ، آنتی بیوتیک تجویز میشود. اگر پزشک مشکوک به آنسفالیت شود ، ترتیب بستری شدن کودک در بیمارستان را می دهد.
چه کمکی میتوانم بکنم؟
بگذارید خود کودک تصمیم بگیرد که می خواهد در بستر بخوابد یا نه. استامینوفن برای کاهش تب و مایعات فراوان به کودک بدهید.
بیماری تا حدود 5 روز پس از بروز جوش ، مسری است . سعی کنید کودک را از کسانی که احتمال ابتلا دارند دور نگه دارید. اما تلاش در جدا کردن خواهران و برادران کودک از او شاید بیهوده باشد ، زیرا غالبا قبل از اینکه بیماری تشخیص داده شود ، آنها آلوده شده اند.
چشم انداز بیماری چگونه است؟
بیشتر کودکان مبتلا به سرخک ظرف حدود 10 روز از بروز علائم کاملا بهبود می یابند. عموما هر کس که یک بار به سرخک مبتلا شود ، تا آخر عمر از آن مصون خواهد بود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
سرخک در کودکان

بیماری سرخک در کودکانبیماری سرخک در کودکان

بیماری سرخک در کودکان بیماری سرخک یکی از بیماریهای حاد و واگیردار می باشد. قبل از تهیه و تزریق واکسن سرخک همه ی کودکان به این بیماری مبتلا میشدند ولی خوشبختانه با تزریق واکسن در سن 12 ماهگی و 4 تا 6 سالگی این بیماری در کشور ما به ندرت دیده میشود. بیماری سرخک در کودکان


 تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)

تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) کودک آنلاین: بیماری سرخک، بیماری مسری، تب دار توام با آبریزش از چشم و بینی است که دانه هایی در تمام بدن به وجود می آورد. در این بیماری ممکن است حال عمومی کودک بسیار بد گردد. تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران