کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
جراحات رایج در کودکان
جراحات رایج در کودکان محل سوختگی را به مدت بیست دقیقه یا تا زمان برطرف شدن درد ، در آب سرد قرار دهید. به این منظور میتوانید محل سوخته را زیر شیر آب سرد بگیرید و یا در کاسه ای حاوی یخ و آب قرار دهید. یخ را به تنهایی به کار نبرید ؛ زیرا موجب افزایش صدمه به پوست می شود. جراحات رایج در کودکان

جراحات رایج در کودکان
سوختگی ها :
محل سوختگی را به مدت بیست دقیقه یا تا زمان برطرف شدن درد ، در آب سرد قرار دهید. به این منظور میتوانید محل سوخته را زیر شیر آب سرد بگیرید و یا در کاسه ای حاوی یخ و آب قرار دهید. یخ را به تنهایی به کار نبرید ؛ زیرا موجب افزایش صدمه به پوست می شود.
کره یا چربی های دیگر را روی محل سوختگی نگذارید ؛ گرما را درون پوست نگه می دارد و صدمه را بیشتر می کند. تاول های به وجود آمده را نترکانید ؛ بلکه با تکه ای گاز بپوشانید.
قرمزی و تورم مختصر ، نشانه ی سوختگی درجه یک ( کم خطرترین ) هستند. تاول و ورم قابل توجه نشان دهنده سوختگی درجه دو ، و مناطق سفید یا سوخته ی سیاه شده نشانه ی سوختگی درجه سه است.  در صورت مشکوک شدن به سوختگی درجه دو یا سه فورا به پزشک مراجعه کنید.
خوردن سم :
مواد سمی را از دسترس کودک دور کنید. چنانچه کودک سم بلعیده و هنوز چیزی از آن در دهان دارد ، آن را با انگشت هایتان خارج کنید و هر آنچه را خارج کرده اید، برای بررسی و تجزیه بعدی نگه دارید.
به منظور مشاهده هر یک از علائم زیر کاملا دقت کنید :
تحریک و ساییدگی شدید گلو ، آب ریزش از دهان ، مشکلات تنفسی ، خواب آلودگی یا بیهوشی. در صورت مشاهده هر یک از این علائم ، اورژانس یا مرکز کنترل سموم محله تان را خبر کنید. آنها میتوانند با استفاده از شربت ایپکاک ، کودک را به استفراغ وادار سازند.
بدون مشورت با مرکز کنترل سموم به کودک خود شربت ایپکاک نخورانید ؛ بعضی سموم بر اثر استفراغ صدمات بیشتری وارد می کنند. گاهی نیز خنثی کردن سم با خوراندن لیوانی شیر یا کربن فعال امکان پذیر است.
شن در چشم :
مراقبت کنید  کودک از مالیدن چشم هایش خودداری کند ، زیرا اشک چشم معمولا شن را بیرون می راند. در غیراین صورت ، با شستن چشم با یک محلول سالین میتوانید به کودک کمک کنید . در صورت غیر موثر بودن همه این کمک های اولیه ، با پزشکتان تماس بگیرید.
نیش کنه :
هر چه زودتر کنه را خارج کنید ، احتمال ابتلای کودک به بیماری ناشی از گزش کمتر خواهد بود. در صورت امکان محل را با الکل یا با آب تمیز کنید. در غیر این صورت این مرحله را نادیده بگیرید .
با استفاده از انگشت ها ( زیرا استفاده از موچین به احتمال زیاد موجب شکسته شدن نیش و باقی ماندن بخشی از آن در پوست میشود ) نیش را مستقیما رو به بالا ، از پوست بیرون بکشید. کنه را نگه دارید تا در صورت لزوم به پزشک نشان دهید.
محل نیش زدگی را با خودکار علامت بگذارید و تا چند روز به آن نقطه توجه کنید. قرمزی محل نیش نشانه بیماری لایم است که با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. همچنین باید مراقبت لازم از کودک صورت گیرد. علائم این بیماری ، تب ، تب بُثوری راکی ماونتین ( وجود دانه و کهیر در دست ها و پاشنه و تب ) است.
بریدگی ها :
 خونریزی را با فشار مستقیم به محل بریدگی بند بیاورید. چنانچه لبه های بریدگی در وسط نسبت به انتهای آن فاصله بیشتری از یکدیگر دارند و بریدگی عمیق است یا در صورت وجود خاک و خاشاک و خرده شیشه در آن ، به پزشک مراجعه کنید.
محل بریدگی را با آب و صابون کاملا شست و شو دهید ، پماد آنتی بیوتیک بمالید و چسب زخم روی آن قرار دهید. اگر بریدگی خیلی عمیق یا طویل نباشد ، احتمالا خود به خود بسته خواهد ماند و در غیر این صورت از پوشاندن با نوار چسب معمولی ، لبه های زخم را به هم آورده و با باند پروانه ای پانسمان کنید.
خراشیدگی ها:
محل را با آب سرد و صابون بشویید. با پارچه تمیزی خشک کنید ، پماد ضدعفونی بمالید و پانسمان کنید. در صورت عمیق بودن خراشیدگی ، خونریزی شدید یا فرو رفتن دانه های شن یا خاک در آن یا در صورت مشاهده افزایش قرمزی یا چرک و عفونت به پزشک مراجعه کنید.
منبع : کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یکسالگی
جراحات رایج در کودکان

سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنهاسوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها

سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها سوختگی شایع ترین آسیب کودکان کوچک تر از 4 سال است که ناشی از تماس بدن آنها با آب داغ و چای داغ ، مایع سوزاننده ، حرارت ، بخار و وسایل الکتریکی می باشد. سوختگی با مایعات داغ معمولا هنگام غذا خوردن اتفاق می افتد. کودک در آشپزخانه است ناگهان زنگ تلفن به صدا در می آید و مادر از کودک دور می شود و کودک با دست زدن به وسایل آشپزخانه دچار سوختگی میشود. سوختگی کودکان و تدابیر پیشگیری از آنها


شکستگی استخوان کودکانشکستگی استخوان کودکان

شکستگی استخوان کودکان استخوان های کودکان به سادگی استخوان های سخت تر بزرگسالان نمی شکنند. شایع ترین شکستگی در کودکان ، شکستگی ترکه ای است که در آن به جای اینکه استخوان بشکند ، خم میشود و در آن صدمه ی جزئی به بافت اطراف وارد میشود. شکستگی استخوان کودکان


گزیدگی حشرات در کودکانگزیدگی حشرات در کودکان

گزیدگی حشرات در کودکان کودکان غالبا دچار گزش حشرات مختلف مانند پشه و زنبور میشوند . معمولا گزش حشرات فقط باعث خارش یا درد موضعی میشود. اما بعضی از کودکان ، خصوصا کودکان مبتلا به حساسیت (آلرژی ) ممکن است واکنشی شدید و شاید کشنده نشان دهند. گزیدگی حشرات در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران