کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
فتق کودکان
فتق کودکان فتق کودکان عبارت‌ است‌ از بیرون‌زدگی یک عضو ‌ داخلی‌ شکم ‌ از ‌ یک‌ منطقه ‌ ضعیف‌ یا وجود یک‌ سوراخ‌ در عضلات‌ اطراف‌ آن نقطه . به زبان ساده تر به بیرون زدگی های غیرطبیعی جدار شکم فتق گویند. فتق کشاله ران فتق رانی فتق ناف فتق برشی فتق در شیرخواران و کودکان نیز بدلیل اینکه پوشش اطراف ارگانهای درون محفظه شکم در دوران جنینی بصورت مناسبی تکمیل نشدن و باعث بروز فتق در نوزادان میگردد فتق کودکان

فتق کودکان

کودک آنلاین : فتق‌ ( Hernia) عبارت‌ است‌ از بیرون‌زدگی  یک عضو ‌ داخلی‌ شکم ‌ از ‌ یک‌ منطقه ‌ ضعیف‌ یا وجود  یک‌ سوراخ‌ در عضلات‌ اطراف‌ آن نقطه . به زبان ساده تر به بیرون زدگی های  غیرطبیعی جدار شکم فتق گویند.
انواع فتق
-  فتق کشاله ران : اینگونه  فتق باعث برجسته شدن در قسمت  کشاله ران و درون کیسه بیضه خواهد شد  و این نوع از فتق در آقایان  بیشتر از  زنان دیده میشود .
-  فتق رانی : بیرون زدن  قسمت بالای ران که در خانمها بیشتر از آقایان دیده می شود.
- فتق ناف :ایجاد  برجستگی اطراف ناف را گویند  و بخاطر اینکه عضلات اطراف ناف نمی تواند کاملاً آن ناحیه را بپوشانند ایجاد میگردد .
-فتق برشی :زمانیکه  در محل عمل جراحی  روی جدار شکم برشی ایجاد میشود  و بعلت جدا شدن عضلات از همدیگر در محل عمل جراحی پیشین ممکن است بیرون زدگی بوجود بیاید .
علل بروز فتق
بروز فتق علت مشخصی  ندارد،اما در برخی موارد به دلیل بلند کردن اجسام سنگین ممکن است بوجود بیاید .
فتق در شیرخواران و کودکان نیز بدلیل اینکه پوشش اطراف ارگانهای درون محفظه شکم در دوران جنینی بصورت  مناسبی تکمیل نشدن و باعث بروز  فتق در نوزادان  میگردد .حدود 5%  کودکان  دارای فتق نافی هستند (پسران بیشتر از دخترها).بعضی ممکن است تا زمان بلوغ علامتی نداشته باشند.
علائم و نشانه های بیماری
-   احساس درد در قسمت  کشاله ران و یا درد در زیر شکم  با بلند کردن اجسام و یا بهنگام خم شدن به جلو که درد را بیشتر کند .
-   وجود تورم و برجستگی در کشاله ران و یا کیسه بیضه و یا شکم  که با لمس دردناکتر می شود.
-  وجود برجستگی بدون علامت درد در کودکان
تشخیص فتق توسط پزشک :
 فتق معمولا بوسیله معاینات بالینی توسط پزشک تشخیص داده میشود .برجستگی در حین سرفه کردن ،خم و راست  شدن،بلند کردن اجسام ،یا زورزدن بزرگتر شود .فتق (برآمدگی) در کودکان و نوزادان  ممکن است  بجز زمان گریه یا سرفه مشخص نباشد.
اگر دارای هر یک از موارد زیر هستید،شانس فتق بیشتر است:
سابقۀ خانوادگی فتق
فیبروز سیستیک
بیضۀ پایین نیامده
وزن زیاد
سرفه مزمن
یبوست مزمن،فشار حین اجابت مزاج
پروستات بزرگ،فشار حین ادرار کردن
اقدامات درمانی فتق
معمولا  فتق  را میتوان به حفرۀ شکمی مربوطه بازگرداند . با وجود این اگر نتوان فتق را با فشار به درون حفرۀ شکمی برگردانید،ممکن است تبدیل به یک طناب مرده از بافت روده گردد.اگر بدون درمان رها شود،این بخش از روده بعلت کمبود خونرسانی خواهد مرد.
تقریباً تمامی انواع  فتق نیاز به جراحی دارند و بهتر است پیش از اینکه عوارض جدی رخ دهد ،جراحی فتق انجام شده و به سر جایش برگردانده شود .جراحی فتق چگونه است

-    بیهوشی یا بیحسی موضعی بیمار
-    ایجاد یک برش کوچک بروی پوست
-    برگرداندن روده به دورن حفره شکم
-    بخیه زدن عضلات و بافتهای درونی و سپس پوست خارجی شکم
-    نصب یک توری پلاستیکی جهت تقویت عضلات دیواره شکم
-    پانسمان جای زخم عمل فتق
جراحی فتق کودکان

اگر کودک  فتق نافی کوچکی داشته باشد ممکن است با افزایش سن بتدریج اصلاح شود . درغیر اینصورت درموارد فتق کشاله ران یا فتق نافی بزرگ حتما باید مورد عمل جراحی قرار گیرد زیرا ممکن است تحت فشار روده نیز مسدود گردد و مشکلات بزرگتری برای کودک پیش آید.

آیا بستن فتق کودکان با فتق بند کار درستی است ؟
خیر! فتق کودکان بایستی توسط جراح معاینه شود و در صورت لزوم جراحی فتق برای کودک  تجویز میگردد .
پس از جراحی نیز استفاده از فتق ‌بند مضر است  و از ترمیم زخم عمل جلوگیری مینماید وباعث چسبندگی‌ درون شکم و ساک فتق شده و نهایتاً عواقب بعدی به همراه داشته باشد.
در موارد زیر تماس با  پزشک ر ا در اولویت قرار دهید :
 افرادی که دارای فتق هستند و محتویات شکم آنها  با فشار کم  وارد شکم نمیشود.
علایمی مانند  تهوع،استفراغ یا تب بهمراه  فتق .
تغییر رنگ فتق به قرمز صورتی یا کبود رنگ
بروز درد کشاله ران،تورم یا برآمدگی .
فتق نافی که  تا سن ۵ سالگی کودکتان بهبود نیابد.
فتق کودکان
فتق یا پارگی در کودکانفتق یا پارگی در کودکان

فتق یا پارگی در کودکان فتق ناف هنگامی که جای بند ناف خوب می شود، در عمق ناف و همسطح جدار عضلانی شکم، معمولاً سوراخی باقی می ماند که عروق بند ناف از آن عبور می کرده اند. هنگامی که کودک به شدت گریه می کند، قسمتی از این روده از این سوراخ خارج می شود و زیر پوست ناحیه بند ناف می آید و آن را برجسته می کند.


دل درد کودکاندل درد کودکان

دل درد کودکان یکی از شکایات شایع کودکان دل درد می باشد.هرکودکی از نظر تحمل و تصور درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد.معمولا دل درد به صورت حاد یا مزمن تظاهر می نماید. دل درد کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران