کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
ارزیابی اوتیسم در کودک توسط والدین در بازی
ارزیابی اوتیسم در کودک توسط والدین در بازی کودک آنلاین: بسیاری از والدین قبل از مراجعه به متخصص، به دنبال روشی هستند تا کودک را بهتر بشناسند. این شناخت علاوه بر اینکه بسیاری از ابهامات و تردیدهای آنها را در مورد مشکل کودک حل می کند، موجب می شود تا با اتفاق نظر و شناخت بیشتر به متخصص مراجعه کنند. ارزیابی اوتیسم در کودک توسط والدین در بازی

ارزیابی اوتیسم در کودک توسط والدین در بازی
کودک آنلاین: بسیاری از والدین قبل از مراجعه به متخصص، به دنبال روشی هستند تا کودک را بهتر بشناسند. این شناخت علاوه بر اینکه بسیاری از ابهامات و تردیدهای آنها را در مورد مشکل کودک حل می کند، موجب می شود تا با اتفاق نظر و شناخت بیشتر به متخصص مراجعه کنند.
بازی یکی از روش هایی است که والدین می توانند رفتار کودک را در آن به دقت مورد مشاهده و ارزیابی قرار بدهند. مشاهده از طریق بازی یک تست یا شیوۀ غربالگری نیست، بلکه فرآیندی است ساختار یافته که در آن رفتارهای اجتماعی، ارتباطی و قدرت تخیل کودک مورد مشاهده قرار می گیرد.
مشاهدۀ رفتار کودک در بازی یکی از مؤثرترین شیوه های مطالعه رفتار، به ویژه برای گروه زیر شش سال است. بهترین مشاهده از طریق بازی می تواند توسط روانشناس کار آزموده در اتاق مراقبت های کودک و یا در مرکز بالینی کودکان انجام شود.
اما والدین خود با انجام مراحل زیر می توانند به یک شناخت نسبی از نشانه های اوتیسم در کودک دست یابند. در زیر نمونه ای از ارزیابی کودک در بازی توصیف شده است.
مدت زمان بازی : 15- 10 دقیقه
ابزارها: یک جعبه ابزار شامل قرقره و نخ، یک گوشی تلفن که دارای دکمۀ فشار باشد، عروسک هایی که پوشش آنها قابلیت حرکت دادن و درآوردن را داشته باشند، فنجان و دو عدد قاشق، دو عدد توپ کوچک، یک ماشین، وسایل کششی مانند قطار و کامیون، جورچین، قالب ها، حلقه ها و دیگر وسایل بازی
روش
- با کودکتان شروع به بازی کنید. رفتار آنها را در بازی با دقت مشاهده کنید.
- کنار جعبه ابزار بنشینید. چنانچه کودک درگیر فعالیت با جعبه نیست، وسیله ای را بردارید و به او نشان دهید و با نام بردن اسمش، او را ترغیب کنید تا کنارتان بنشیند. چنانچه پاسخی به اسم خود نداد، یکی از والدین کودک را در کنار جعبۀ ابزار می نشاند.
- تلفن، بشقاب و یا قاشق را به کودک نشان بدهید. چنانچه شروع به بازی نکرد، یا برای مثال با تلفن تماس نگرفت و یا صحبتی نکرد، یک نفر نمادین تلفن زدن و صحبت کردن را انجام دهد، و یا از کاسه و بشقاب غذای نمادین را بخورد. سپس از کودک مجدداً بخواهید تا با آن وسایل بازی کند.- یکی از والدین کتابی را به کودک نشان بدهد. چنانچه به کتاب نگاهی نکرد، تصویری از داخل آن را به او نشان داده و دربارۀ آن صحبت کنید. چنانچه به تصویر نگاه کرد، بدون آنکه هدایتش بکنید رفتار او را به زیرکی دنبال کنید.
- کودک را با گفتن نامش مورد خطاب قرار دهید و وسیله ای را در اتاق به او نشان دهید. چنانچه به آن نگاه نکرد، یک نفر بازوهای کودک را بگیرد، مجدداً با نام او را مورد خطاب قرار دهد، و به او کمک کند تا به آن وسیله نگاه کند.
- در ضمن بازی وانمود کنید که دست شما آسیب دیده است. انگشت خود را بگیرید و فریاد بزنید و بگویید آخ، ببینید کودک توجه نشان می دهد؟ با کنجکاوی نگاه می کند؟ ناراحت است یا بی تفاوت؟
- درِ شیشه ای که داخل آن حباب دارد را باز کنید تا حبابی بیرون بیاید و بعد درش را ببندید و جلویتان نگه دارید. منتظر شوید و ببینید کودک چگونه پاسخ می دهد. آیا تقاضای انجام دوبارۀ آن را از شما دارد؟ چگونه؟ پس از آنکه مطمئن شدید درِ آن را محکم بسته اید، آن را به دست کودک بدهید. آیا او تقاضای کمک می کند؟ چگونه؟
فرم مشاهدۀ بازی کودک
کنار هر آیتمی که اتفاق افتاده است، علامت بزنید.
- مهارت های ارتباطی
کودک از ژست ها در طی بازی استفاده کرده است؟
استفاده از لغات داشته است؟
از والدین تقاضا و یا سؤال داشته است؟
- مهارت های اجتماعی
جستجو برای تماس با والدین داشته است؟چگونه؟
نگاه به صورت والدین داشته است؟ به چه میزان و با چه کیفیتی؟
پاسخ به نام داشته است؟ چگونه و بعد از چند بار مورد خطاب قرار دادن؟
- مهارت های رفتاری و تخیلی
تقلید از رفتار دیگران و بازی خیالی داشته است؟ چگونه؟
بی قرار و پر جنب و جوش است؟
به جایی خیره می شود؟
رفتارهای کلیشه ای دارد؟
با اشیاء بازیِ فعال می کند؟ (یا به عبارتی استفادۀ گوناگون از اشیاء می کند)
نتیجه:
اوتیسم دارد                      مشکوک است                         علائم اوتیسم کاملاً آشکار است.
منبع: کودکان مبتلا به اوتیسم
ارزیابی اوتیسم در کودک توسط والدین در بازی

چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسمچند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم

چند مثال از بازی های آزاد برای کودک مبتلا به اوتیسم هنگام پیاده روی در پارک همراه با کودکتان شروع به جمع کردن برگ ها و گل های خشک و یا شاخه های بسیار ریز و یا دانه های گیاهان کنید. هنگام جمع کردن او را به این کار تشویق کنید و در مورد کاری که می کنید با زبان ساده و روان با او صحبت کنید.


مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسممثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم

مثالی از یک بازی هدفمند برای کودک مبتلا به اوتیسم ابتدا به کودک تصاویر، عکس ها و یافیلمی از بازی با کامیون و تریلی توسط کودک دیگری نشان دهید. او در این عکس ها و یا فیلم ها خواهد دید که کامیون و تریلر را می توان هل داد، با بستن نخ آنها را روی سرامیک کشاند، کامیون و تریلی با هم تصادف می کنند و واژگون می شوند.


فعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های چشایی کودک مبتلا به اوتیسم خوراکی هایی (در مرحلۀ اول از خوراکی هایی که کودک به آنها علاقه دارد استفاده کنید) را داخل ظرف های کوچک بریزید. با چشم بسته مزۀ هر خوراکی را با کودک امتحان کنید و در مورد آن صحبت کنید. به تدریج مزه های هم نوع و نزدیک به مزۀ اصلی را امتحان کنید.


اوتیسم و علائم آن در کودکاناوتیسم و علائم آن در کودکان

اوتیسم و علائم آن در کودکان اوتیسم یک مشکل ارتباطی است. به عبارتی کودک مبتلا به این سندرم خوب صحبت نمی‌کند، یا اصلاً صحبت نمی‌کند و در ارتباط خصوصاً با همسالانِ خود، مشکل دارد. از وسایل یا مواردی که ترس ندارد، می‌ترسد و از منابع ترسناک ترسی ندارد. اوتیسم و علائم آن در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران