کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
اختلالات بینایی کودکان – قسمت اول
اختلالات بینایی کودکان موقعی که کودک در مدرسه دچار مشکلی است ، باید چشم او از نظر بینایی مورد معاینه قرار گیرد. پدر و مادر باید همیشه از خود سوال کنند ( مخصوصا اگر پدر و مادر یا فامیل نزدیک آنها دچار عیب بینایی باشند ) که آیا کودکمان را که به مدرسه گذارده ایم ، از نظر بینایی سالم است؟ او میتواند کلمات را به طور واضح از فاصله ی نزدیک یعنی از روی کتاب و از فاصله ی دور یعنی از تخته سیاه ببیند؟ اختلالات بینایی کودکان

اختلالات بینایی کودکان – قسمت اول
مشکلات ناشی از اختلالات بینایی و عدم موفقیت در مدرسه
موقعی که کودک در مدرسه دچار مشکلی است ، باید چشم او از نظر بینایی مورد معاینه قرار گیرد. پدر و مادر باید همیشه از خود سوال کنند ( مخصوصا اگر پدر و مادر یا فامیل نزدیک آنها دچار عیب بینایی باشند ) که آیا کودکمان را که به مدرسه گذارده ایم ، از نظر بینایی سالم است؟ او میتواند کلمات را به طور واضح از فاصله ی نزدیک یعنی از روی کتاب و از فاصله ی دور یعنی از تخته سیاه ببیند؟
چه بسا کودکانی که ظاهر چشم آنها طبیعی است و قدرت بینایی آنها هم خوب است ( به طوری که حروف کوچک را از فاصله ی سه متری می بینند یعنی دید 20/20 دارند ) و تشخیص اولیه این است که چشم هایشان سالم است ، ولی آزمایش دقیق بینایی که از این کودکان به عمل می آید مشخص می سازد که دچار عیب بینایی می باشد.
آزمایش بینایی که از کودکان به عمل می آید باید شامل آزمایش های زیر باشد : آیا کودک میتواند با هر دو چشم به صورت هماهنگ به نقطه ای نگاه کند و چشم ها را به آن نقطه تمرکز دهد؟آیا او میتواند شیئی به شیء دیگر نگاه کند؟
هنگامی که شیئی را از فاصله ای به طرف صورت او می آوریم ، او میتواند آن شیء را با چشم های خود دنبال کند؟ اگر شیئی را در مسیر یک دایره حرکت دهیم ، کودک میتواند آن شیء متحرک را در مسیر دایره دنبال کند؟
چطور کودک دست ها و چشم هایش را با هم به کار می برد؟ و بالاخره آیا کودک مهارت های لازم بینایی را که در هنگام تحصیل در کلاس درس ضرورت دارد ، دارا می باشد؟

اختلالات بینایی کودکان


اختلالات بینایی کودکان

اگر کودک این مهارت های چشمی را نداشته یا به طور ضعیف داشته باشد ، دچار اشکال در خواندن می باشد و در نتیجه دچار مشکلات رفتاری نیز خواهد شد. متاسفانه در اغلب موارد به چنین کودکانی که دارای این مشکلات هستند می گویند علاقه ای به تحصیل ندارند و یا تنبل می باشند.
اگر کودکی دچار عیب یا ضعفی در یکی از مهارت های چشمی ذکر شده باشد ، اولین اقدام پدر و مادر این است که او را در کلاسی که متناسب با توانایی اوست بگذارند ، نه کلاسی که بر حسب سن او تعیین شده است.
دومین موضوع ، اصلاح مشکل بینایی کودک می باشد که باید زیر نظر پزشک متخصص بر حسب نوع مشکل بینایی او درمان گردد ، به طور مثلا پسر بچه ی هفت ساله ای که از مدرسه رفتن خوش نمی آمده و در کلاس دوم دبستان نیز مردود شده است ، مورد مطالعه ی پزشکی قرار می گیرد.
این کودک بارها به مادرش گفته است : (( کلماتی را که معلم روی تخته سیاه می نویسد درست نمی بینم)).آزمایش معمولی که از چشم او به عمل می آید مشخص می سازد که کودک در حرکت دادن چشم هایش از یک نقطه به نقطه دیگر ضعیف است و نمیتواند یک شیء را در هنگام حرکت با چشم خود دنبال کند.
کودک تحت درمان قرار می گیرد و به او آموزش داده میشود که چطور چشم هایش را در هنگام نگاه کردن به کار ببرد. پس از درمان کودک به مدرسه و تحصیل علاقه مند می گردد و موفقیت او نیز در مدرسه بیشتر می شود.
دختر بچه ی هشت ساله ی دیگری که باهوش نیز بوده است ، بارها معلم او به علت به هم زدن کلاس ، او را از کلاس بیرون و به خانه می فرستاده است. موقعی که از کودک بررسی به عمل می آید مشخص می گردد که کودک قادر نیست تکالیف خود را از روی تخته سیاه بنویسد و همین مسئله سبب میشود که در کلاس اختلال به وجود آورد ، ولی کودک میتوانسته از روی کاغذ و کتاب کپی کند.
با تشخیص دادن علت و درمان آن ، رفتار کودک که سبب به هم زدن کلاس می شده است طبیعی می گردد و به تحصیل خود ادامه می دهد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
اختلالات بینایی کودکان
اختلالات بینایی کودکان
اختلالات بینایی کودکان – قسمت دوم اختلالات بینایی کودکان – قسمت دوم

اختلالات بینایی کودکان تعداد زیادی از کودکانی که در سال های اول و دوم دبستان تحصیل می کنند قدرت تمرکز چشم هایشان رشد کامل نکرده است ، به طوری که نمیتوانند مدتی طولانی کتابی را از نزدیک بخوانند . اختلالات بینایی کودکان


روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اولروند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول

روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول لحظاتی پس از تولد نوزاد چشم های خود را باز می کند. چشم های او باید توسط پزشک ، از نظر هر گونه نقص و یا بیماری مادرزادی معاینه شوند. با وجود ان که این گونه بیماری ها نادر هستند ، اما درمان و مراقبت های اولیه – در صورت مشاهده موردی خاص – بسیار مهم است. روند رشد و تکامل بینایی در کودک – قسمت اول


کودک مبتلا به اختلال بیناییکودک مبتلا به اختلال بینایی

کودک مبتلا به اختلال بینایی اگر از دیدگاه توانایی کودک ارای کارکرد در شرایط عادی، از جمله مدرسه به موضوع بنگریم، نابینایی نسبت به ناشنوایی معلولیت خفیف‌تری است. دلیل این امر آن است که زبان نقش عظیمی در یادگیری، و شکل‌گیری و حفظ روابط اجتماعی دارد. کودک نابینای شما می‌تواند یاد بگیرد. کودک مبتلا به اختلال بینایی


چشم و بینایی کودکچشم و بینایی کودک

چشم و بینایی کودک تنها نکته ای که کودک هم چنان در آن ضعیف می ماند و تا 7 – 8 – 9 سالگی هم ممکن است هماهنگی ها و هارمونی لازم را نداشته باشد ، چشم است. چشم و بینایی کودک


قدرت بینایی نوزادقدرت بینایی نوزاد

قدرت بینایی نوزاد معمولا تصور می شود که نوزاد قادر به دیدن و شنیدن نیست و تنها کاری که از او بر می آید ، خوردن و خوابیدن است. اما اخیرا دریافته اند که نوزاد میتواند چیزهای زیادی را ببیند و بشنود و در واقع توانایی او بیش از آن است که ما فکر میکنیم. قدرت بینایی نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران