کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
یبوست کودک
یبوست کودک یبوست واژه ای است که جهت تشریح سفتی مدفوع به کار می رود و به نظم و دفعات دفع مدفوع مرتبط نمی باشد. احتمال ابتلا به یبوست در دوران شیرخوارگی کودک ، هم‌در شیرخوار تغذیه شده با شیرمادر و هم‌در شیرخوار تغذیه شده با بطری ، خیلی ضعیف است ، و ممکن‌است با شروع غذاهای جامد به یبوست تبدیل شود ( البته اگر به رژیم‌غذایی کودک به اندازه ی کافی میوه ی تازه ، سبزیجات و مایعات افزوده نشود). یبوست کودک

یبوست کودک
یبوست واژه ای است که جهت تشریح سفتی مدفوع به کار می رود و به نظم و دفعات دفع مدفوع مرتبط نمی باشد. احتمال ابتلا به یبوست در دوران شیرخوارگی کودک ، هم‌در شیرخوار تغذیه شده با شیرمادر و هم‌در شیرخوار تغذیه شده با بطری ، خیلی ضعیف است ، و ممکن‌است با شروع غذاهای جامد به یبوست تبدیل شود ( البته اگر به رژیم‌غذایی کودک به اندازه ی کافی میوه ی تازه ، سبزیجات و مایعات افزوده نشود).
هنگامی که کودک به خاطر بیماری تب دار است و یا استفراغ می کند ، حتی اگر مدفوعش سفت و خشک باشد ، یبوست او واقعی به حساب نمی آید.در چنین شرایطی ؛ بدن دفع مایع از طریق استفراغ یا تب را ، با جذب آب از مدفوع جبران می کند و حرکات روده نیز پس از پایان بیماری به وضعیت طبیعی باز می گردد.
آیا خطرناک است؟
یبوستی که گاه به گاه پیش می آید ، خیلی جدی نیست و میتوان با رژیم‌غذایی‌غنی از فیبر از آن دوری کرد. یبوست مزمن میتواند جدی باشد ؛ زیرا ممکن‌است‌در زندگی آینده ی فرد ، مشکلاتی ایجاد کند.
خون‌در مدفوع نشانه ی یک بیماری زمینه ای است و همیشه باید نگرانی ایجاد کند.
علائم :
* مدفوع سخت ریگ مانند.
* درد در قسمت تحتانی شکم.
* مشاهده ی خون‌در پوشک یا شورت.

یبوست کودک


یبوست کودک

اولین کاری که باید انجام دهم چیست؟
1 . در صورتی که کودک هنگام دفع مدفوع زور میزند و از درد شکایت میکند ، سفتی مدفوعی که دفع می کند را ارزیابی کنید.
2 . چنانچه کودک از درد معده شکایت میکند و این درد در سمت راست شکمش شدیدتر است ؛ زیر ناف را از نظر احتمال ابتلا به آپاندیسیت بررسی کنید.
آیا باید با پزشک مشورت کنم؟
چنانچه کودک از درد هنگام مدفوع شکایت می کند ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در پوشک یا شورت کودک خون مشاهده کردید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
عبور مدفوع حجیم و خشک‌ممکن‌است به مجرای مقعد آسیب برساند ، و موجب ایجاد اختلالی شود که به آن شقاق مقعد گفته میشود. چنانچه به وجود آپاندیسیت مشکوک هستید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
پزشک چه کاری انجام میدهد؟
* ممکن‌است‌پزشک یک ملین خفیف تجویز کند که جهت مصرف کوتاه مدت برای کودک بی خطر است.
* در صورتی که پزشک به شقاق مقعد مشکوک باشد ، مقعد کودک را معاینه می کند و چنانچه شکاف کوچکی موجود باشد ، به آرامی مجرای مقعد را چرب می کند تا به ترمیم پوست کمک نماید.
من چه کمکی میتوانم بکنم؟
* هرگز به کودک ملین ندهید ، به جز در مواردی که پزشک توصیه کند.
* در رژیم‌غذایی‌کودک ، تا حد امکان غذاهای طبیعی و غیرکنسروی با مقداری فیبر به شکل دانه های سبوس دار مانند نان سبوس دار ، میوه و سبزیجات تازه بگنجانید. البته اینکه سبوس را در‌تمام وعده های غذایی کودک بیفزایید ، صحیح نیست.
این کار سبب کاهش مواد معدنی خاص‌در رژیم‌غذایی میشود. مقداری آلوی خشک بخارپز یا انجیر خشک میتواند مدفوع را در‌عرض 24 ساعت نرم کند.
* مطمئن شوید که کودک به اندازه ی کافی مایعات می نوشد.
منبع : کتاب بهداشت کودک
یبوست کودک
یبوست کودک
یبوست نوزادان زیر یک سال یبوست نوزادان زیر یک سال

یبوست نوزادان زیر یک سال کودک آنلاین :یبوست نوزادان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. شدت یبوست بستگی به سن و رژیم غذایی دارد.یکی از رایج‌ترین آن‌ها یبوست درزمان معرفی غذای جامد به نوزاد است. در هفته اول نوزاد در هر روز 8 تا10 بار مدفوع شل میکندکه در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش می‌یابد. یبوست نوزادان زیر یک سال


یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آنیبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن

یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن :ممکن است کودک شما در طول مدت زمانی معین و یا در فواصل زمانی از یبوست رنج ببرد. ماساژ ناحیه شکم او می‌تواند راهی موثر باشد هم برای آرام کردن و تسکین دادن به نوزاد و هم برای جلوگیری از یبوست او. یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن


یبوست کودکانیبوست کودکان

یبوست کودکان کودکی که به یبوست مبتلا باشد دفعات اجابت مزاج او کم به صورت سفت و خشک می شود. کم بودن دفعات اجابت مزاج به تنهایی نشانه ی یبوست نیست زیرا کودکان در عادات روده ای با هم تفاوت دارند. تعداد طبیعی اجابت مزاج از چهار بار در روز تا هر چهار روز یک بار متغیر است. یبوست معمولا کوتاه مدت است اما گاهی نیز دوام می یابد. یبوست کودکان


یبوست دوران شیرخوارییبوست دوران شیرخواری

یبوست دوران شیرخواری کودک آنلاین: بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند، ولی ممکن است کودکی هر 36 تا 48 ساعت یک بار عمل دفع را انجام دهد. اگر مدفوع کودک نرم باشد و به راحتی دفع کند، اهمیت ندارد و یبوست نیست. یبوست موقعی است که مدفوع خشک و هنگام دفع موجب ناراحتی و زجر کودک گردد. یبوست دوران شیرخواری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران