کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
علل لکنت زبان در کودکان
علل لکنت زبان در کودکان : در واقع لکنت زبان عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیرارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجا معمولاً همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک درآوردن، لرزش فک، لب‌ها و یا کج کردن سر دیده می‌شود. علل لکنت زبان در کودکان

علل لکنت زبان در کودکان


در واقع لکنت زبان عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیرارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجا معمولاً همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک درآوردن، لرزش فک، لب‌ها و یا کج کردن سر دیده می‌شود.

لکنت زبان از چه زمانی شروع می‌شود؟
شروع لکنت زبان به طور شایع در سنین 7 – 2 سالگی می‌باشد.معمولاً بعد از 12سالگی ابتلا به لکنت زبان دیده نمی‌شود  مگر در مواردی که  سانحه مغزی جدی اتفاق افتاده باشد.
چرا کودک من لکنت دارد؟

لکنت زبان از طریق عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی که  روی هم تأثیر متقابل دارند به وجود می‌آید. بعضی کودکان برای ابتلا به لکنت زبان زمینه آسیب‌پذیری موروثی دارند. اضطراب و تنش، باعث تشدید لکنت زبان می‌شود ولی به نظر نمی‌رسد که  در ایجاد آن نقشی داشته باشد.

برای کمک به بهبود لکنت زبان کودک  ما به عنوان والدین چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

با آرامش کامل به آنچه کودک می‌گوید گوش دهید نه به اینکه  چگونه می‌گوید.

بگذارید خودش حرفش را تمام کند  شما جمله او را کامل نکنید.هنگام صحبت کردن با او تماس چشمی داشته باشید.

کودک زمانی که  خودش آغاز به صحبت می‌کند  راحت تر از زمانی است که  از او سؤالی پرسیده می‌شود  پس برای اینکه  خودبه‌خود سر صحبت را باز کند  با او در مورد فعالیت‌هایی که  به آن‌ها علاقه‌مند است صحبت کنید و در فواصل چند لحظه سکوت کنید تا اگر مطلبی دارد بیان کند.

برای پاسخ دادن به سؤال به کودک فشار نیاورید.

پس از اینکه  صحبتش تمام شد  با آرامش و با به کار بردن تعدادی از لغات خودش به او پاسخ دهید.

هرگز هنگام صحبت کودک از عباراتی چون زود باش، الان صحبت نکن کار دارم استفاده نکنید.

هرگز به  او نگویید که  چه کار کند تا لکنت زبان نداشته باشد. عباراتی نظیر یواش، آهسته، نفس عمیق بکش، آرام تر صحبت کن از این قبیل‌اند.

حداکثر روزی 15 دقیقه را به صحبت آرام با کودک اختصاص دهید. مثلاً برای او کتاب بخوانید.

کودک را در فعالیت‌هایی که  به خوبی از عهده آن‌ها بر می‌آید شرکت دهید و توانایی‌های او را تشویق کنید.

کودکانی که  لکنت زبان‌دارند  معمولاً وقتی در گروه قرار می‌گیرند و همراه سایرین مطالبی را بیان می‌کنند یا شعر یا آوازی را از بر می‌خوانند  مشکلی ندارند  این موقعیت‌ها را برای کودک فراهم کنید.

کودک را در بهترین شرایط بدنی نگه‌دارید  بیماری جسمی به احتمال زیاد باعث افزایش لکنت زبان می‌شود.

علل لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکانلکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان :شروع لکنت زبان معمولاً بین دو تا چهار سالگی است و به ندرت پس از هفت سالگی آغاز می‌شود. شیوع آن در پسرها لااقل در سنین جوانی سه برابر دخترهاست. لکنت زبان در کودکان


روش هایی برای بهبود لکنت زبان در کودکانروش هایی برای بهبود لکنت زبان در کودکان

روش هایی برای بهبود لکنت زبان در کودکان برای اینکه کودکان دچار لکنت زبان نشوند و یا اگر احیانا مبتلا به لکنت غیر وراثتی می باشند برای بهبود آنها بایستی به نکاتی چند توجه لازم مبذول داشت نکاتی مانند : روش هایی برای بهبود لکنت زبان در کودکان


اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)

اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان) کودکان، موقع به حرف آمدن، شیرین زبان شده، برخی حروف را به خوبی ادا نمی کنند که این امر موجب می شود جذاب تر و قشنگ به نظر آیند. در نتیجه، اطرافیان از این طرز صحبت، لذت برده یا با خنده و تاکید بر تکرار آن، این رفتار را در کودک تقویت می کنند و یا تلفظ درست آن را به او گوشزد کرده، اصرار می کنند که آن را اصلاح کند.


عوامل مؤثر در رشد تکلم کودکعوامل مؤثر در رشد تکلم کودک

عوامل مؤثر در رشد تکلم کودک کودک آنلاین: عوامل بی‌شماری را می‌توان نام برد که در پیشرفت نیروی سخن‌گویی کودک، مؤثر و در تسریع و یا توقف سرعت آن دخیل است. عمده‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: - رشد عمومی :کودکان ازنظر رشد، دارای تفاوت‌هایی می‌باشند. یکی از رشد عمومی کندتر و دیگری از رشد سریع‌تری برخوردار است. رشد حرکتی و جسمی، در رشد گفتار تأثیر بسزایی دارد و بین آن‌ها ارتباط مستقیمی وجود دارد. عوامل مؤثر در رشد تکلم کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران