کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
کژپشتی در کودکان
کژپشتی در کودکان انحنای غیرعادی ستون فقرات به طرفین ، کژپشتی یا اسکولیوز نام دارد. معمولا کژپشتی علت شناخته شده ای ندارد. ندرتا این عارضه به دلیل ناهنجاری ساختمانی یک یا چند مهره از ستون فقرات یا ضعف یکی از عضلات مربوطه است. کژپشتی در کودکان

کژپشتی در کودکان
انحنای غیرعادی ستون فقرات به طرفین ، کژپشتی یا اسکولیوز نام دارد. معمولا کژپشتی علت شناخته شده ای ندارد.  ندرتا این عارضه به دلیل ناهنجاری ساختمانی یک یا چند مهره از ستون فقرات یا ضعف یکی از عضلات مربوطه است. کژپشتی بیشتر برای دختران رخ می دهد ، و در حدود زمان قد کشیدن بلوغ پیش می آید.
علائم :
علائم اصلی عارضه عبارتند از :
*انحنای جانبی ستون فقرات
*هم سطح نبودن شانه ها
*برجسته بودن یکی از سینه ها
انحنای ستون فقرات احتمالا وقتی که فرد با راست نگه داشتن زانوها به جلو خم شود تا انگشتان پایش را لمس کند، آشکارتر است.
درمان چیست؟
اگر تصور می کنید که کودک شما به کژپشتی دچار است ، باید به پزشک مراجعه کنید . پزشک پس از معاینه ی کودک او را به جراح ارتوپد معرفی خواهد کرد.
جراح کودک را تحت نظارت قرار خواهد داد تا ببیند که انحنا رو به بیشتر شدن است یا خیر. انحنای خفیفی که پیشرونده نیز نباشد معمولا نیاز به هیچ درمانی ندارد. در موارد پیشرونده ، ممکن است نگهدارنده ی پلاستیکی محافظی به کودک پوشانده شود که مانع از بدتر شدن انحنای ستون فقرات گردد.
چشم انداز
در صورتی که مراجعه به پزشک زود انجام شود ، کژپشتی قاعدتا بدتر نخواهد شد و بعید است که کودک دچار عوارض دراز مدت گردد. اگر کژپستی پیشرونده درمان نشود ، ممکن است در بعضی از کودکان نهایتا موجب تغییر شکل شدید ستون فقرات و قفسه ی سینه شود.
این تغییر شکل ممکن است منجر به اشکالات تنفسی و عفونت مکرر سینه شود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
کژپشتی در کودکان

وضعیت نامناسب بدنی کودکوضعیت نامناسب بدنی کودک

وضعیت نامناسب بدنی کودک اگر به طور مداوم می گویید : (( سارا ، صاف بایست)) یا (( رضا ، اونجوری قوز نکن. شانه هاتو عقب بده.)) سخن بی جایی نمیگویید. ممکن است کودک شما صاف تر نیز بایستد اما پس از چند لحظه دوباره قوز خواهد کرد. وضعیت نامناسب بدنی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران