کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان
بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان مونونوکلئوز عفونی ، که تب غدد نیز نامیده میشود یک عفونت ویروسی است که نوعا موجب تب شدید ، ضعف و تورم غدد لنفاوی میشود . این بیماری از ویروس اپستاین – بار عارض میشود . مونونوکلئوز عفونی ممکن است در هر سنی رخ دهد اما در جوانان و نوجوانان شایع تر است. بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان

بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان
مونونوکلئوز عفونی ، که تب غدد نیز نامیده میشود یک عفونت ویروسی است که نوعا موجب تب شدید ، ضعف و تورم غدد لنفاوی میشود . این بیماری از ویروس اپستاین – بار عارض میشود . مونونوکلئوز عفونی ممکن است در هر سنی رخ دهد اما در جوانان و نوجوانان شایع تر است.
علائم بیماری چیست؟
مونونوکلئوز عفونی پس از یک دوره ی نهفتگی حدودا یک ماهه ، نوعا موجب علائم زیر میشود :
* کم اشتهایی و کاهش وزن
* ضعف
* گلودرد ، که ممکن است شدید باشد
* تورم غدد لنفاوی گردن یا جاهای دیگر بدن یا هر دو
* گاهی درد عضلانی
* گاهی جوشهای برآمده یا مسطح
عوارض بیماری چیست؟
هپاتیت شایع ترین عارضه ی این بیماری است. عوارضی همچون سینه پهلو ، پارگی طحال و اشکالات دستگاه عصبی ، خونی ، و تنفسی نیز ندرتا ممکن است بروز کند.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر احتمال می دهید کودکتان به مونونوکلئوز عفونی مبتلا شده است ، باید او را نزد پزشک ببرید.
پزشک ممکن است بیماری را فقط از روی علائم کودک تشخیص دهد یا ترتیب آزمایش خون بدهد تا معلوم شود که کودک به همین بیماری مبتلاست یا یکی از عفونتهای دیگری که علائم مشابه این بیماری را دارند.
درمان پزشکی خاصی برای مونونوکلئوز عفونی وجود ندارد ؛ داروهای آنتی بیوتیک کمکی نمیکنند و ممکن است فقط موجب ظهور جوشها شوند.
چه کمکی میتوانم بکنم؟
به کودک استامینوفن بدهید تا تب کاهش یابد و مایعات فراوان به او بنوشانید . کودک میتواند اگر بخواهد روزها نیز در بستر بماند . اما شاید با نشستن روی مبل یا صندلی راحتی راحت تر باشد.
چشم انداز بیماری چگونه است؟
بیشتر کودکان پس از دو هفته به قدر کافی بهبود می یابند تا به مدرسه بروند . اما ممکن است کودک تا چند هفته ی دیگر نیز نیاز به استراحت داشته باشد.
تا یک ماه پس از بهبودی ، باید از ورزش های سنگین احتراز شود زیرا ممکن است منجر به خستگی شدید شود. اقلیت ناچیزی از کودکان دچار خستگی مزمن میشوند.
یک علامت شایع :
کودکانی که به مونونوکلئوز عفونی دچار میشوند اغلب غدد لنفاوی گردن آنها متورم میشود. این غده ها را درست زیر فک میتوان حس کرد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
بیماری مونونوکلئوز عفونی کودکان

بیماری ژیاردیاز در کودکانبیماری ژیاردیاز در کودکان

بیماری ژیاردیاز در کودکان مصرف غذا یا آب آلوده به انگل تک سلولیِ Giardia lamblia میتواند منجر به ژیاردیاز شود ، که یک بیماری عفونی روده ی کوچک است . این بیماری که زمانی محدود به نواحی استوایی بود ، اکنون در کشورهای معتدل نیز دیده می شود و بیشتر در کودکان پیش از سن مدرسه بروز می کند. بیماری ژیاردیاز در کودکان


بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکانبزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکان

بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن بعضی از پدر و مادرها به پزشک مراجعه و ابراز نگرانی میکنند که در زیر فک و جلو یا پشت گوش و ناحیه ی پشت سر کودک آنان برجستگی های کوچک یا بزرگ وجود دارد. بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن


بیماری مخملک در کودکان بیماری مخملک در کودکان

بیماری مخملک در کودکان مخملک معمولا با گلودرد ، استفراغ ، تب و سردرد شروع می شود. دانه ها یکی دو روز بعد بیرون می ریزند. این دانه ها ابتدا در نواحی گرم و مرطوب بدن یعنی پهلو ها ، کشاله های ران و پشت کودک که روی آن می خوابد پیدا میشوند. بیماری مخملک در کودکان


بیماری PKU کودکان – بخش اولبیماری PKU کودکان – بخش اول

بیماری PKU کودکان فنیل کتونوری یا PKU یک بیماری ارثی متابولیکی است که اگر در کودکی درکان نشود، منجر به عقب ماندگی ذهنی و سابر ناتواناییهای رشدی می‌شود. بیماری PKU کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران