کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بزرگ شدن آدنوئیدها در کودکان
بزرگ شدن آدنوئیدها در کودکان آدنوئیدها تکه های بافت لنفاوی در پشت بینی هستند که بخشی از امکانات دفاعی بدن را برعلیه عفونت تشکیل می دهند. در بعضی از کودکان ، پس از عفونت های مکرر، آدنوئیدها بزرگ می شوند. در نتیجه ممکن است مانع عبور هوا یا تخلیه ی گوش میانی از طریق لوله های استاش شوند. بزرگ شدن آدنوئیدها در کودکان

بزرگ شدن آدنوئیدها در کودکان
آدنوئیدها تکه های بافت لنفاوی در پشت بینی هستند که بخشی از امکانات دفاعی بدن را برعلیه عفونت تشکیل می دهند. در بعضی از کودکان ، پس از عفونت های مکرر، آدنوئیدها بزرگ می شوند. در نتیجه ممکن است مانع عبور هوا یا تخلیه ی گوش میانی از طریق لوله های استاش شوند.
علائم
علائم احتمالی عارضه شامل موارد زیر است :
•    خرناس کشیدن در خواب
•    بیدار شدن مکرر در شب به دلیل اشکالات تنفسی ، که منجر به خستگی بیش از حد در روز بعد میشود.
•    نفس کشیدن از دهان
•    صدای تو دماغی
اگر لوله های استاش با بزرگ شدن آدنوئیدها مسدود شوند کودک ممکن است دچار عفونت های مکرر گوش شود که ممکن است به التهاب گوش ترشحی و آسیب شنوایی منجر شود.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر علائم کودک شما خفیف باشد ، معمولا هیچ درمانی لازم نیست ، زیرا آدنوئیدها با بالا رفتن سن به طور طبیعی منقبض میشوند.  اگر کودک شما دچار خرناس شدید در خواب یا اختلالات گفتاری شده است ، یا مکررا به عفونت گوش مبتلا میشود باید وقت ملاقات پزشکی بگیرید.
پرشک ممکن است کودک شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی معرفی کند. متخصص اندازه ی آدنوئیدها را با استفاده از تصویر رادیوگرافی ملاحظه خواهد کرد. ممکن است برداشتن آدنوئیدها با جراحی توصیه شود. این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
چه کمکی میتوانم بکنم؟
برای تخفیف خشکی دهان در اثر تنفس مداوم از طریق دهان ، هوای اتاق کودک را مرطوب نگه دارید . کودک را تشویق کنید به پهلو یا به رو بخوابد ، زیرا در این وضعیت های خواب ، احتمال خرناس کشیدن کمتر است.
چشم انداز
اگر آدنوئیدها برداشته نشود ، معمولا حدود 7 سالگی علائم شروع به فروکش می کند ، زیرا در این سن آدنوئیدها شروع به انقباض میکنند. تا نوجوانی ، احتمالا آدنوئیدها کاملا ناپدید میشوند. اگر آدنوئیدها برداشته شود ، قاعدتا کودک کمتر به عفونت های تنفسی مبتلا میشود و احتمال ابتلا به عفونت های گوش نیز کمتر است.
محل آدنوئیدها از بافت لنفاوی تشکیل میشوند و پشت حفره ی بینی و بالای لوزه ها واقع اند. بافت لنفاوی سرشار از سلول های سفید خون است که با عفونت ها مبارزه میکنند.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر....
بزرگ شدن آدنوئیدها
مشکلات لوزه در کودکانمشکلات لوزه در کودکان

مشکلات لوزه در کودکان تورم لوزه ها با میکروبی به نام استرپتوکوک ایجاد می شود. کودک به شدت احساس کسالت می کند و تا چند روز تب و سردرد شدیدی دارد و استفراغ می کند. لوزه های کودک قرمز و متورم می شوند و بعد از دو روز، لکه های سفید روی آن دیده می شوند. بچه های بزرگتر ممکن است از گلو درد هم شکایت کنند.


لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکانلوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان

لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان :به طور طبیعی در دو طرف حلق هر کودکی دو توده نسج لنفاوی که آن را لوزه می‌نامند وجود دارد. لوزه‌ها در شیرخواران کوچک می‌باشند. در دوران قبل از سنین مدرسه به طور طبیعی بزرگ هستند و با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ کاملاً از بین می‌روند. لوزه‌ها در حلق کودکان ممکن است به صورت برجستگی‌های پایه‌دار و یا فرورفته وجود داشته باشند. لوزه‌های حلق و لوزه‌ی سوم (آدنوئید) در کودکان


جراحی لوزه در کودکان جراحی لوزه در کودکان

جراحی لوزه در کودکان : لوزه‌ها بخشی از غدد لنفاوی هستند که مسئول سیستم دفاعی بدن می‌باشند.اما آنچه جالب توجه است این است که برداشتن آن‌ها موجب کاهش سیستم ایمنی بدن نمی‌شود و بقیه اجزای این سیستم به طور جبرانی نبود لوزه‌ها را پوشش می‌دهند. جراحی لوزه در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران