کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
ورم ملتحمه چشم کودکان
ورم ملتحمه چشم کودکان ورم ملتحمه یعنی آماس و تورم، قرمزی سطح داخلی پلک‌ها (ملتحمۀ پلکی) و قسمت سفید کرۀ چشم (ملتحمۀ چشمی). ورم ملتحمه ، شایعترین بیماری چشم کودکان است و ممکن است درنتیجۀ آلرژی، عفونت (ویروس و میکروب‌ها) و مواد شیمیایی بوجود آید. ورم ملتحمه چشم کودکان

ورم ملتحمه چشم کودکان
ورم ملتحمه یعنی آماس و تورم، قرمزی سطح داخلی پلک‌ها (ملتحمۀ پلکی) و قسمت سفید کرۀ چشم (ملتحمۀ چشمی). ورم ملتحمه ، شایعترین بیماری چشم کودکان است و ممکن است درنتیجۀ آلرژی، عفونت (ویروس و میکروب‌ها) و مواد شیمیایی بوجود آید.
1- ورم ملتحمه آلرژیک
در این نوع ورم ملتحمه ، چشم؛ قرمز، دچار آبریزش و مخصوصاً خارش شدید است. کودک به آلرژیهای دیگرمانند آبریزش زیاد از حد بینی و عطسۀ مکرر (آلرژی بینی) نیز مبتلا می‌باشد.
درمان ورم ملتحمه آلرژیک: جلوگیری از برخورد کودک با گرد و خاک محیط خارج و داخل خانه، مخصوصاً هنگام نظافت اتاق خواب که دارای عوامل حساسیت زا مانند مو، پَر، حشرۀ بید و گرد و خاک می‌باشد، به بهبود کودک کمک خواهد کرد.
آنتی هیستامین خوراکی و داروهایی که موجب انقباض عروق چشم می‌شود، همچنین کمپرس آب سرد چشم نیز کمک می‌کند. در بعضی از مواقع چشم پزشک برای درمان، داروهای کورتیکواستروئید چشمی توصیه و تجویز می‌نماید.
2- ورم ملتحمه ویروسی
بیشترین علت ورم ملتحمه ، ویروس‌ها می‌باشند. ویروس سرماخوردگی شایعترین ویروسی است که ایجاد ورم ملتحمه می‌نماید. در این نوع ورم ملتحمه ، چشم‌ها مختصری قرمز و آبکی است و در کودک نشانه‌های سرماخوردگی نیز دیده می‌شود. در این‌نوع ورم ملتحمه ، ممکن است غدد لنفاوی جلوی گوش بزرگ گردد.
درمان ورم ملتحمه ویروسی: این نوع ورم ملتحمه ، به هیچ درمانی نیاز ندارد و خود بهبود می‌یابد و فقط شستن مرتب چشم با آب نمک استریل چشمی کافی است.3- ورم ملتحمۀ میکروبی
میکروبهای مختلفی ممکن‌است در شیرخواران و کودکان ایجاد ورم ملتحمه نماید. میکروبها به وسیلۀ تماس مستقیم یا از طریق سرفه، عطسه، دست‌های آلودۀ افراد و همچنین حولۀ افراد مبتلا به میکروب، به فرد دیگر انتقال می‌یابند.
زمانی که طول می‌کشد تا میکروب ایجاد تورم نماید، بسته به نوع میکروب دارد و معمولاً بین 2 تا 7 روز می‌باشد. نشانه‌های ورم ملتحمۀ میکروبی عبارت است از: قرمز شدن سفیدی چشم، تورم پلک‌ها، وجود ترشح چرکی زرد مایل به سبزدر چشم مخصوصاً به‌هنگام صبح.
چون ترشح زیاد در چشم‌ایجاد می‌شود، مژه‌ها و پلک‌های کودک بهم می چسبند، به‌طوری که کودک صبح قادر نیست پلک‌های خود را باز کند. کودک چشم‌خود را می‌خاراند و خاراندن سبب می‌شود که چشم بیشتر تورم کند. عفونت معمولاً ابتدا در یک چشم ایجاد می‌شود، سپس به چشم دیگر سرایت می‌نماید.
درمان ورم ملتحمۀ میکروبی: در مواردی که ورم ملتحمه میکروبی وجود دارد و چشم پر از ترشح چرکی است، پدر و مادر باید چشم کودک را زود به زود با گلولۀ پنبۀ استریل و کلرور سدیم چشمی یا با آب جوشیدۀ ولرم یا با آب چای بشویند.
اگر ترشح زیاد است و پلک‌ها کاملاً بهم چسبیده است، پس از چند بار شستن، ترشحات مرطوب می‌شود و کودک قادر خواهد بود پلک‌هایش را باز کند. سپس باید او را هرچه زودتر نزد پزشک ببرند. پزشک معمولاً قطره با پمادهای آنتی بیوتیک چشمی تجویز می‌کند.
 روش به کار بردن قطره به این صورت است که اگر کودک بزرگ است، به او بگویید چکاندن قطره برای مدت کوتاهی موجب سوزش چشم می‌شود. ابتدا پلک پایین را به آرامی کمی پایین بکشید و یک قطره از دارو را در داخل فضای ایجاد شده بچکانید، یا کودک را روی تخت به پشت بخوابانید و به او بگویید به بالا نگاه کند و یک قطره از دارو را در چشم‌او بچکانید.
روش دیگر این است که کودک را روی تخت بخوابانید و به او بگویید پلک‌های‌خود را کاملاً ببندد و یک قطره دارو را در گوشۀ داخلی چشم او بچکانید، سپس پلک او را پایین بکشید و به او بگویید پلک‌هایش را چند بار باز کند و ببندد، در اینصورت دارو داخل چشم او خواهد شد.
داخل کردن پماد در چشم کودک نیز به همین صورت انجام می‌گیرد، یعنی باید پلک پایین را به آرامی پایین بکشید و مقداری به اندازۀ یک گندم از پماد را داخل چشم او نمایید. پماد را مخصوصاً در هنگام شب به کار ببرید تا پلک‌های کودک در هنگام صبح بهم نچسبد.
مدت درمان: درمان باید 5 تا 7 روز ادامه یابد. اگر یک چشم مبتلاست، بهتر است دارو را در هر دو چشم استفاده نمایید، زیرا چشم دیگر نیز ممکن است مبتلا شود. ورم ملتحمۀ میکروبی رژیم غذایی مخصوصی ندارد. کودک مبتلا باید از رفتن داخل استخر یا حوض خودداری نماید.
پیشگیری از ورم ملتحمه میکروبی
برای جلوگیری از انتشار عفونت، مادر باید دست‌های‌خود را بعد از هر نوبت دارو کردن در چشم کودک، کاملاً بشوید و به کودکان بزرگ باید توصیه شود چشم‌های‌خود را نخارانند. لباسهای کودک و مخصوصاً حولۀ او باید هر روز جداگانه شسته شود تا ترشح چشم کودک قطع گردد.
4- ورم ملتحمه شیمیایی
داخل شدن آب صابونهای قوی‌در چشم هنگام شستن سر و صورت کودک، سبب قرمزی و سوزش چشم می‌شود. شنا کردن کودک در آب استخری که به آن کلر اضافه شده باشد، رفتن دود در چشم و چکاندن قطرۀ نیترات دَژران‌در چشم نوزادان ایجاد ورم ملتحمه شیمیایی می‌نماید. ورم ملتحمه شیمیایی درمانی لازم ندارد و خود بهبود می‌یابد.
منبع: من و کودک من
چشم کودکان
ورم ملتحمه چشم کودکان
التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان

التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان گاهی اوقات غشاء نازک و شفافی که سفیدی چشم ها را می پوشاند و پلک ها روی آن می لغزند ( ملتحمه ی چشم ) ملتهب می شود. نوزادان ممکن است در اثر عفونت با میکروبهایی که به صورت عادی در مجرای زایمان وجود دارد دچار التهاب ملتحمه ی چشم شوند. التهاب ملتحمه ی چشم در کودکان


عارضۀ چشمی در نوزادانعارضۀ چشمی در نوزادان

عارضۀ چشمی در نوزادان چشم های بسیاری از نوزادان چند روز پس از تولد کمی ورم می کنند. این عارضه به این دلیل ایجاد می شود که بلافاصله پس از تولد، برای جلوگیری از عفونت چشمی، در چشم های کودک دارو می ریزند.


تنبلی چشم کودکانتنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم کودکان بسیاری از پدر و مادرها فقط در ایام مهرماه وضعیت چشم بچه خود را بررسی می‌کنند درحالی‌که باید از ابتدای تولد به بررسی وضعیت چشم کودک خود اهمیت بدهند تا درصورتی‌که مشکلی در سیستم بینایی وجود داشت به‌موقع آن را درمان کنند. تنبلی چشم کودکان


چسبندگی چشم نوزادچسبندگی چشم نوزاد

چسبندگی چشم نوزاد چسبندگی چشم عفونت خفیفی است که طی اولین هفتۀ زندگی شیرخوار بروز می‌کند. این حالت تقریباً همیشه ناشی از ورود مواد خارجی به چشم مانند قطره مایع آمنیوتیک یا خون طی زایمان می‌باشد چسبندگی چشم نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران