کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری فیبروز کیسه ای در کودکان
بیماری فیبروز کیسه ای در کودکان فیبروز کیسه ای بیماری موروثی خطرناکی است که موجب عفونت مکرر سینه و عدم جذب مواد مغذی در روده ها می شود. عفونت های مکرر سینه منجر به آسیب پیشرونده در ریه ها می شود. هر چند فیبروز کیسه ای از زمان تولد وجود دارد گاهی تا چند ماه یا چند سال مشخص نمی شود و ممکن است در طول این مدت آسیب به ریه ها آغاز شده باشد. بیماری فیبروز کیسه ای در کودکان

بیماری فیبروز کیسه ای در کودکان
فیبروز کیسه ای بیماری موروثی خطرناکی است که موجب عفونت مکرر سینه و عدم جذب مواد مغذی در روده ها می شود. عفونت های مکرر سینه منجر به آسیب پیشرونده در ریه ها می شود. هر چند فیبروز کیسه ای از زمان تولد وجود دارد گاهی تا چند ماه یا چند سال مشخص نمی شود و ممکن است در طول این مدت آسیب به ریه ها آغاز شده باشد.
فیبروز کیسه ای تقریبا از هر 2000 کودک در یک نفر وجود دارد.
علت چیست؟
فیبروز کیسه ای از یک ژن معیوب ناشی می شود. اگر این ژن از هر دو والدین به کودک برسد به این اختلال مبتلا خواهد شد (والدین ناقل ژن هستند اما علائم بیماری را ندارند).
ژن معیوب موجب ترشح مخاط چسبنده ای می شود که نمیتواند به راحتی در مجاری هوا جریان یابد و در نتیجه کودک مرتب دچار عفونت سینه میشود. ژن معیوب موجب ترشح ناکافی آنزیم های لوزالمعده ( که به هضم غذا کمک میکنند) نیز می شود که موجب اسهال می گردد.
علائم
علائم اصلی این عارضه عبارتند از :
•    نداشتن رشد و وزن طبیعی
•    سرفه ی مداوم
•    اسهال مزمن و نوعا کمرنگ ، چرب و بدبو
در صورت وجود هر یک از این علائم باید کودک را نزد پزشک ببرید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
اگر پزشک احتمال فیبروز کیسه ای را بدهد کودک را برای آزمایش به متخصص اطفال معرفی میکند. نمونه ای از عرق بدن کودک به آزمایشگاه ارسال می شود زیرا در فیبروز کیسه ای مقدار نمک در عرق بدن بیش از حالت عادی است.
ممکن است آزمایشهای ژنتیکی نیز انجام شود. اگر آزمایش ها وجود فیبروز کیسه ای را تایید کند پزشک پانکراتین تجویز میکند ( ماده ای جایگزین آنزیم های لوزالمعده) . مصرف این ماده همراه با غذا موجب می شود که غذا درست هضم شود.
رژیم غذایی غنی از نظر کالری و پروتئین توصیه میشود و ممکن است ویتامین های دارویی نیز تجویز شود. برای درمان عفونت های سینه و کمک به پیشگیری از بیماری مزمن ریوی ، آنتی بیوتیک و ورزش درمانی (فیزیوتراپی) منظم توصیه خواهد شد.
چه کمکی میتوانم بکنم؟
پس از آموزش دیدن از یک متخصص ورزش درمانی باید هر چه زودتر ورزش درمانی منظم سینه را آغاز کنید.ضروری است به محض مشاهده ی هر گونه علائم بیماری با پزشک تماس بگیرید تا درمان مناسب به سرعت انجام شود.
در صورت ابتلای کودک به عفونت سینه باید ورزش درمانی به دفعات بیشتری نسبت به حالت عادی انجام شود. برای کمک به جذب مواد مغذی کافی برای رشد طبیعی کودک را به خوردن غذاها و تنقلات پر کالری بین وعده های غذایی ترغیب کنید.
چگونه از فیبروز کیسه ای پیشگیری کنیم؟
برای افرادی که فرزند مبتلا به فیبروز کیسه ای دارند یا ناقل این بیماری هستند و میخواهند بچه دار شوند ممکن است مشاوره ی ژنتیکی ترتیب داده شود. میتوان قبل از تولد کودک آزمایش انجام داد و اگر جنین مبتلا باشد امکان سقط جنین را بررسی نمود.
درمانی برای این اختلال وجود ندارد اما اخیرا به دلیل تشخیص سریع تر و روش های درمانی جدید چشم انداز بهتری برای آینده ی بیماران ایجاد شده و بیشتر مبتلایان امروزه تا بزرگسالی ادامه ی حیات می دهند. اندکی از کودکان مبتلا به مورد حاد بیماری مورد پیوند ریه یا پیوند قلب و ریه قرار گرفته اند کیفیت زندگی و امید به زنده ماندن آنها بهتر شده است.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
بیماری فیبروز کیسه ای در کودکان

عفونت ادراری کودکان عفونت ادراری کودکان

عفونت ادراری کودکان عفونت ادراری بیماری است که در کودکان نیز دیده میشود 3 تا 5 درصد دختران وتقریبا 1% پسران در دوران کودکی دچار عفونت ادراری میشوند .عفونت ادراری بیشتردر زمان نوزادی و سنین کمتر از 2 سال است . عفونت ادارای بیماری بسیار جدی است که در صورت تشخیص پزشک بایستی بسرع درمان شود .علایم عفونت ادراری کودکان درمان عفونت ادراری


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان


عفونت های قارچی در کودکانعفونت های قارچی در کودکان

عفونت های قارچی در کودکان پوست ، مو و ناخن ها ممکن است به عفونت های قارچی مبتلا شوند. آشناترین این عفونت ها کچلی و عارضه ی قارچی پا می باشد. کچلی در کودکان مدرسه ای رخ می دهد و ممکن است پوست سر یا پوست بدن یا صورت را مبتلا سازد. نوجوانان بیشتر در معرض ابتلا به عارضه ی قارچی پا هستند که معمولا پوست بین انگشت ها را مبتلا می سازد. عفونت های قارچی در کودکان


عفونت های مجرای ادراری کودکانعفونت های مجرای ادراری کودکان

عفونت های مجرای ادراری کودکان عفونت های مجرای ادراری در کودکان شایع است ، خصوصا در دختران . اما نوزادان پسر بیش از نوزادان دختر در معرض این عفونت ها قرار دارند. عفونت ممکن است در میز راه ، مثانه ، یا کلیه ها رخ دهد. درمان سریع عفونت های مجرای ادراری برای پیشگیری از آسیب کلیه ، که بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد ، ضروری است. عفونت های مجرای ادراری کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران