کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
فعالیتهایی برای مشکلات لمسی کودکان – بخش اول
مشکلات لمسی کودکان : از اشیاء جالبی استفاده کنید که کودک دوست دارد به‌آنها دست بزند. یک روش که اغلب برای کودکانی دارای حساسیت لمسی، مفید واقع می‌شود این است که از فعالیتهایی که دارای جذابیت دیداری بالا هستند و تجارب لمسی فراهم می‌کنند، استفاده شود.

فعالیتهایی برای مشکلات لمسی کودکان – بخش اول
•    فعالیت‌هایی برای کودکانی که دچار حساسیت لمسی هستند
- کودک را ترغیب کنید که اشیاء مورد علاقه‌اش را لمس کند. فرصت‌هایی به‌منظور لمس و دست زدن به‌اشیاء برای کودک در خانه فراهم کنید. برای کودک مکان‌های بسته و امن درست کنید و در آنجا اشیاء سنگین مثل عروسک‌های بزرگ، چراغ قوه و گوی‌های آرامش قرار دهید. از اشیایی مثل صندلی راحت‌های محکم و بالشت‌های سنگین که فشار عمقی به‌بدن وارد می‌کند، استفاده نمایید.
- به‌کودک‌تان کمک کنید که بازی‌هایی را که مستلزم تماس فیزیکی است، تحمل کند. کودک‌تان را به‌انجام بازیهایی که نیاز به‌تماس زیاد با دیگران دارد، تشویق کنید تا کودک بتواند به‌شیوه‌ای که از لحاظ اجتماعی پذیرفته‌تر است، کناره‌گیری کند.
برای مثال بازی‌ای به‌نام زمین لرزه برای این کار مناسب است. کودک شما زیر بالشت‌ها دراز می‌کشد. او بدنش را آرام و بی‌حرکت نگه میدارد تا شما به‌او بگویید زمین لرزه شروع شد و او بالش‌ها را می‌لرزاند تا همۀ آنها از رویش کنار بریزد.
بازی در یک کارتن مقوایی بزرگ (کارتن یخچال، گاز یا بخاری)، در یک چادر سفری که بالشت‌های نرمی در آن قرار داده شده یا بالا رفتن از تیوپ‌های پلاستیکی، همگی روشهای خوبی برای تماس فیزیکی با محیط است.
- از اشیاء جالبی استفاده کنید که کودک دوست دارد به‌آنها دست بزند. یک روش که اغلب برای کودکانی دارای حساسیت لمسی، مفید واقع می‌شود این است که از فعالیتهایی که دارای جذابیت دیداری بالا هستند و تجارب لمسی فراهم می‌کنند، استفاده شود.
برای مثال چسباندن برچسب‌های زیبا به‌قسمتهای مختلف بدن. بازیِ پوشیدن لباسهای جالب یا بازی با اسباب بازیهای کوچک در زمین شنی، روش‌های خوبی برای تلفیق حواس لامسه و بینایی است.
شما می‌توانید از حس شنوایی نیز به‌همین شکل استفاده کنید. برای مثال برداشتن یک تکه چوب و کشیدن آن به‌نرده‌ها برای تولید صدا، میتواند حس لامسه را با حس شنوایی ترکیب کند.
- حرکت و حس لمس را در بازیها ترکیب کنید. برای کودکانی که حرکت و جنبش را دوست دارند، حس لمس را با حرکت تلفیق کنید. برای مثال، در حالیکه کودک روی یک حوله نرم دراز کشیده، او را روی زمین بکشید.
 یا کودک را روی یک پتو قرار دهید و دو سر پتو را بگیرید و او را به‌صورت جلو و عقب تاب دهید و بعد او را آرام روی کوسن ها که روی زمین گذاشته‌اید، پرتاب کنید.
- بافت‌های زمخت و ناصاف را به‌کار گیرید تا بدن کودک نسبت به‌لمس این نوع بافت‌ها، حساسیت زدایی شود. بافتهای خراش دار مانند آجر یا سمباده گاهی برای کودکانی دارای حساسیت لمسی، جذاب است چرا که این بافتها بیشتر از یک سطح صاف، تحریک حسی فراهم می‌کنند. همچنین بازی در جعبۀ شن یا سطل برنج به‌حساسیت زدایی کودکان کمک می‌نماید.
- از وسایل بازی‌ای که نیاز به‌فشار عمیق و مقاومت دارد، استفاده کنید. اسباب بازیهایی که مقاومتی است مانند خمیر بازی و گل‌رُس میتواند فشار عمیقی به‌پوست و مفاصل وارد کند. کودک را وادارید که یک حلقۀ پلاستیکی را بکشد. دستانش را درون ظرف لوبیاها بکند و اشیاء کوچک را از آنجا در بیاورد و نان را با ورز دادن، خمیر کند.
- برای اینکه کودک احساس آرامش کند، او را با فشار محکم ماساژ دهید و اجازه دهید او این تماس فیزیکی را تجربه و تحمل کند؛ شب‌ها به‌جای نوازش قبل از خواب، کودک‌تان را با حرکات فشار دادن – رها کردن ماساژ دهید.
اگر کودکتان از این کار هم خوشش نمی‌آید، فقط دست‌تان را بی‌حرکت روی کمر، ران یا بازوی او بگذارید و در همین حال برایش کتاب بخوانید، با هم موسیقی گوش کنید، یا برایش داستان تعریف کنید. اگر کودک فقط لمس شدن در ناحیۀ کمر یا پهلو را میتواند تحمل کند، پس شما باید برای تماس لمسی با کودک از همین نواحی شروع کنید.
- نکاتی برای مراقبت روزانه: موقع مسواک زدن از مسواک برقی استفاده کنید یا با استفاده از نوک مسواک لثه‌های کودک را ماساژ دهید تا حساسیت او در این ناحیه، از بین برود.
اگرکودک موقع لباس پوشیدن خیلی احساس ناراحتی می‌کند، یک دستتان را روی بازو، پا یا کمر او بگذارید و تا وقتی شلوار یا لباس او را به‌تنش می‌کنید، دستتان را همان جا نگه دارید.
موقع حمام، برای شستن کودک از لیف نرم استفاده نکنید چون او واکنش شدیدی نشان میدهد. بهتر است برای تمیز کردن کودک، از وسایلی استفاده کنید که کودک بهتر میتواند تحمل کند. برای مثال، به‌منظور خشک کردن کودک، بهتر است از یک حولۀ گرم استفاده کنید و به‌جای اینکه حوله را محکم دور او بپیچید، بهتر است اجازه دهید حوله آزاد و شل باشد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
مشکلات لمسی کودکان

فعالیتهایی برای مشکلات لمسی کودکان – بخش دومفعالیتهایی برای مشکلات لمسی کودکان – بخش دوم

مشکلات لمسی کودکان : اجازه دهید کودک با روش خودش، لمس کردن را شروع کند. به‌این کاری نداشته باشید که او چقدر با اسباب‌بازیهای پشمالو بازی می‌کند، در فعالیتهای لمسی شرکت می‌نماید یا با دیگران تماس برقرار می‌کند. سیستم عصبی کودک او را هدایت خواهد کرد.


لمس محیط اطراف در کودک یکسالهلمس محیط اطراف در کودک یکساله

لمس محیط اطراف در کودک یکساله کودک یکساله شما دائما در حال آموختن است و یکی از راه های آموختن برای او ، لمس ، احساس حرکت و دست زدن به اشیای موجود اطرافش است. اگر میل دارید ذهن او را فعال و در ضمن سرگرم کنید کودک خود را روی کف آشپزخانه بنشانید و چند قاشق چوبی ، چند بشقاب نشکن و یک کاسه پلاستیکی پر از اسباب بازی های خودش را در اختیار او قرار دهید. لمس محیط اطراف در کودک یکساله


فعالیت هایی برای رشد مهارت های لمسی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های لمسی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های لمسی کودک مبتلا به اوتیسم فعالیت با لباس و پارچه : در زمان اوقات فراغت و یا در یک روز تعطیل همراه با کودک کمد لباسش را منظم کنید. او را ترغیب به دست زدن و لمس لباس ها از هر بافتی نمایید. کودک می تواند زیپ لباس ها و دکمه ها را باز و بسته کند،

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران