کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
آسیب‌های سرمازدگی در کودکان
آسیب‌های سرمازدگی در کودکان کودکانی که در خارج از منزل بازی می‌کنند، از خطرهای سرمازدگی مطلع نیستند. علائم اولیۀ سرمازدگی تا زمان پیشرفت آسیب، آشکار نمی‌شود. یکی از اولین علائم سرمازدگی احتمالی، احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه‌ای است که دچار سرمازدگی می‌شود و والدین باید به کودکان تأکید کنند تا در صورت شروع این احساس، در هرکجای بدن، خیلی سریع به منزل بازگردند. آسیب‌های سرمازدگی در کودکان

آسیب‌های سرمازدگی در کودکان
- سرمازدگی به علت قرار گرفتن طولانی‌مدت  در سرما ایجاد می‌شود.
- کودکانی که در شرایط اقلیمی سرد زندگی می‌کنند، باید به حد کافی لباس گرم بپوشند و مدت طولانی‌تری در خانه به سر برند.
کودکانی که در خارج از منزل بازی می‌کنند، از خطرهای سرمازدگی مطلع نیستند. علائم اولیۀ سرمازدگی تا زمان پیشرفت آسیب، آشکار نمی‌شود. یکی از اولین علائم سرمازدگی احتمالی، احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه‌ای است که دچار سرمازدگی می‌شود و والدین باید به کودکان تأکید کنند تا در صورت شروع این احساس، در هرکجای بدن، خیلی سریع به منزل بازگردند.
درصورتی‌که آسیب پیشرفت کند ناحیۀ سرمازده رنگ‌پریده و حتی حالت یخ‌زده و منجمد پیدا می‌کند. بچه‌هایی که قادر نیستند چنین احساسی را بیان کنند، باید در هنگام بازی به‌دقت زیر نظر والدین باشند. نوزادان و شیرخواران را در دمای صفر درجه، فقط برای مدت بسیار کوتاهی می‌توان به خارج از منزل برد.
علائم سرمازدگی عضو، در بسیاری از اوقات، پس از گرم کردن دوبارۀ آن پدیدار می‌شود. سرمازدگی ممکن است سطحی باشد که در این صورت فقط به پوست لطمه می‌زند. اما درصورتی‌که سرمازدگی عمیق باشد، به اعصاب، عروق خونی و حتی استخوان‌ها نیز آسیب می‌رساند.
درمان سرمازدگی گرم کردن عضو آسیب‌دیده است ولی این کار باید به ترتیب خاصی صورت گیرد. اگر شما به سرمازدگی مشکوک شدید، فوراً کودک را از محیط سرما دور کنید تا آسیب بیشتری نبیند. سپس عضو سرمازده را در داخل آب گرمی که درجه حرارت آن بیش از 42 درجه سانتی‌گراد نیست، فروببرید. درجه حرارت آب را با دماسنج بسنجید و بر اساس حدس و گمان عمل نکنید. استفاده از آب بسیار داغ باعث سوختگی می‌شود، زیرا ناحیۀ سرمازده فاقد احساس درد است.
عضو سرمازدۀ کودک را می‌توان در حوله یا ملافه‌ای گرم پیچید ولی از پیچیدن سخت عضو بپرهیزید، چون با این کار تخریب و آسیب بافتی بیشتر می‌شود. اجازه ندهید ناحیۀ سرمازده پس از گرم شدن دوباره یخ بزند، زیرا آسیب بافتی افزایش بیشتری می‌یابد.
بیشتر موارد سرمازدگی خفیف در خانه قابل‌درمان است. چنانچه پس از گرم شدن، پوست به رنگ طبیعی برگشت و تاولی هم تشکیل نشد، فقط با پزشک تماس بگیرید. اما در صورت باقی ماندن درد یا بی‌حسی در کودک پس از گرم کردن، باید سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید.
درصورتی‌که پس از گرم کردن کودک تاول ایجاد شود، به‌خصوص اگر تاول پر از خون باشد، نشان‌دهندۀ آسیب شدید بافتی است؛ هرچند که تا چند روز نمی‌توان به‌طور کامل به عمق آسیب پی برد.
درصورتی‌که پوست کودک به‌شدت آسیب‌دیده باشد به آنتی‌بیوتیک، حمام‌های گردابی خاص و حتی پیوند پوستی نیاز دارد. آسیب‌های استخوانی می‌تواند به از دست رفتن یک عضو منجر شود.
هیپوترمی (پایین آمدن درجه حرارت بدن)
از دست رفتن شدید حرارت بدن موجب افت دمای بدن و ایجاد هیپوترمی (دمای پایین بدن) می‌شود. نوزادان، شیرخواران و کسانی که به مدت طولانی در معرض سرما قرار می‌گیرند، درخطر هیپوترمی هستند. لرز دائم و از دست دادن هماهنگی بین اعضا از اولین علائم هیپوترمی است. اگر هیپوترمی پیش‌رونده درمان نشود، به مشکلات قلبی، بیماری‌های ریوی و سرانجام مرگ می‌انجامد. برای پیشگیری از هیپوترمی باید اقدامات زیر انجام گیرد.
-    مدت قرار گرفتن در سرما را به‌خصوص برای کودکان کوچک، محدود کنید.
-    به کودکان بیاموزید تا در صورت احساس لرز در هنگام بازی، خیلی سریع به داخل خانه بازگردند.
-    کودکان و حتی بزرگسالان باید دوبه‌دو ورزش‌هایی همچون هاکی روی یخ، اسکی و کوهنوردی بروند تا در صورت بروز حادثه فرد سالم بتواند به مصدوم کمک کند.
ایمنی در ورزش‌های زمستانی
از تمام کودکانی که به ورزش و فعالیت‌های زمستانی می‌پردازند، به‌دقت مراقبت نمایید. لباس‌های چندلایه به کودک بپوشانید تا حرارت بدن او خارج نشود. بیشترین اندام‌هایی که در معرض خطر سرمازدگی قرار دارد، دست، پا  و بخش‌هایی مثل گوش‌ها، بینی و انگشتان است که در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرند. بنابراین محافظت از این قسمت‌ها را با کلاه، دستکش، شال‌گردن و چکمه‌های ضد آب فراموش نکنید. به کودکان بیاموزید که لباس‌ها و چکمه‌ها را پس از خیس و مرطوب شدن تعویض کنند.
به سر گذاشتن کلاه ایمنی در تمام مدت  بازی بر روی یخ الزامی است. کودکان نباید روی پیست‌های مشکل و یا بدون علامت، اسکی کنند. کودکان اسکی‌باز باید در تمام مدت قادر به حفظ تعادل خود باشند.
اگر کودک خسته است او را مجبور نکنید ورزش کند. بسیاری از آسیب‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که خستگی بر کودک غلبه کرده و سرعت واکنش او نسبت به حوادث کاهش‌یافته است.
استفاده از سورتمه‌های موتوری برای نوجوانان خطرآفرین است. حداقل سن مجاز برای استفاده از این وسیله 16 سالگی است. در صورت استفادۀ نامناسب از این وسیله، علاوه بر آسیب‌های وارده به سر و سایر اندام‌ها، خطر غرق شدن نیز وجود دارد و بزرگ‌سالان باید از رانندگان نوجوان مراقبت کنند. برای پیشگیری از آسیب‌ها، نوجوانان موظف هستند اصول رانندگی صحیح را بیاموزند و همیشه آن را رعایت کنند.
منبع: دستورات ایمنی و مراقبت از آسیب‌های کودکان
آسیب‌های سرمازدگی در کودکان

گرمازدگی کودکانگرمازدگی کودکان

گرمازدگی کودکان مسئله ای بسیار مهم که با تب اشتباه می‌شود گرمازدگی است. گرمازدگی موقعیتی حاد و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد. گرمازدگی کودکان


واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان

اکثر متخصصین کودکان توصیه میکنند دارند که کودکان بالای شش ماه بایستی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند . انجمن متخصصین کودکان امریکا توصیه میکنند بجهت واکسیناسیون کودکان بعد از شش ماهگی بایستی دوبار واکسن آنفولانزا تزریق شود تا واکسن موثر واقع شود . وکسن هموفیلوس واکسن پنجگانه


درمان سرماخوردگی  خردسالان بدون دارودرمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو

درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو : با نزدیک شدن به فصل پاییز به شروع و شیوع بیماری‌های ویروسی نیز نزدیک می‌شویم.سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که دارای علائمی مانند آبریزش بینی گلو درد سرفه و عطسه می‌باشد.بیش از200 نوع ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارند و بنابراین علائم آن بسته به نوع ویروس ایجادکننده می‌تواند کاملاً متفاوت باشد . درمان سرماخوردگی خردسالان بدون دارو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران