کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
مسمومیت های غذایی در کودکان
مسمومیت های غذایی در کودکان کودکان نیز همچون بزرگسالان در اثر خوردن غذاهای آلوده بیمار می شوند و علائمی را چون استفراغ ، اسهال و دل درد ظاهر می سازند. این بیماری را مسمویت غذایی می نامند. عوامل باکتریایی و ویروسی ، سموم باکتریایی ( مواد شیمیایی که به وسیله ی باکتری ها تولید می شود) و سموم تولید شده در غذاها مسمومیت های غذایی ایجاد می کنند. مسمومیت های غذایی در کودکان

مسمومیت های غذایی در کودکان
کودکان نیز همچون بزرگسالان در اثر خوردن غذاهای آلوده بیمار می شوند و علائمی را چون استفراغ ، اسهال و دل درد ظاهر می سازند. این بیماری را مسمویت غذایی می نامند. عوامل باکتریایی و ویروسی ، سموم باکتریایی ( مواد شیمیایی که به وسیله ی باکتری ها تولید می شود) و سموم تولید شده در غذاها مسمومیت های غذایی ایجاد می کنند.
مسمومیت غذایی دسته جمعی هنگامی روی می دهد که عده ای همزمان از یک غذای آلوده استفاده کرده باشند. برخی از باکتری ها به سرعت در غذاهایی خاص رشد کرده و یا سم تولید میکنند که این گاهی ممکن است با تغییر مزه و بوی غذا همراه باشد.
علت های باکتریایی
گونه های بسیاری از باکتری ها موجب آلودگی غذاها می شوند. از این میان باکتری سالمونلا رایج ترین عامل مسمومیت غذایی است که به سرعت در شیر ، تخم مرغ ، مرغ و گوشت قرمز رشد میکند. اگر این غذاها به صورت خام و یا نیم پخته مورد مصرف قرار گیرند و یا از شیر پاستوریزه نشده استفاده شود مسمومیت غذایی روی می دهد بنابراین کودکان باید از خوردن این نوع غذاها و همچنین غذاهایی که بیش از یک ساعت خارج از یخچال مانده اند خودداری کنند.
باکتری استافیلوکوک از دیگر باکتری هایی است که مسمومیت غذایی ایجاد می کند. این باکتری در عفونت های پوستی و عفونت های ناشی از سوختگی وجود دارد. اگر افرادی که دارای چنین عفونت هایی در دست یا صورت خود هستند به غذا دست بزنند عفونت آنها به غذا منتقل شده و باکتری استافیلوکوک به سرعت در غذا تکثیر می شود.
نگهداری غذا خارج از یخچال سرعت تکثیر باکتری را افزایش می دهد و باعث تولیدن سمی می شود که هنگام خوردن غذا دستگاه گوارش را تحریک می کند. توجه داشته باشید که پختن غذا نمیتواند این سم را از بین ببرد.
هاگ برخی از باکتری ها نیز میتوانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند. اگر پس از هر بار توالت رفتن دست ها با صابون شسته نشوند آلودگی به هاگ باکتری های روده ای در دست ها باقی می ماند و به هنگام آشپزی غذا را آلوده می کند. هاگ باکتری با پختن غذا از بین نمی رود بلکه در محیط غذایی به سرعت رشد کرده و سم تولید می کند.
سم تولید شده نیز نسبت به حرارت پخت مقاوم است و با خوردن غذا مسمومیت ایجاد میکند.
بوتولیسم یکی از انواع مسمومیت های غذایی است که در اثر یکی دیگر از باکتری هایی که هاگ تولید میکنند ایجاد می شود. هاگ این باکتری در اثر بسته بندی غیر بهداشتی کنسروها و موادغذایی سم تولید میکند . اگر مواد غذایی به هاگ این باکتری آلوده باشند نیم پخته ماندن آنها ( کمتر از چند ساعت جوشیدن ) پیش از بسته بندی به تولید سم منجر میشود.
برای پیشگیری از این مسمومیت باید پیش از مصرف این غذاها آنها را گرم کرد( پانزده تا بیست دقیقه جوشیدن) زیرا در غیر این صورت سم موجود در غذا از بین نمیرود و در سیستم گوارشی و عصبی نوعی ناراحتی ایجاد میکند که به بوتولیسم معروف است.
عسل نیز ممکن است دارای این هاگ ها باشد. خوردن چنین عسلی در نوزاد بوتولیسم ایجاد میکند. افراد بالغ میتوانند با خیال راحت از عسل های بسته بندی شده استفاده کنند اما از دادن عسل به نوزادان کمتر از یک سال باید خودداری کرد زیرا ممکن است باعث بوتولیسم کشنده ی نوزادان شود.
علت های غیر باکتریایی
بسیاری از قارچ های وجشی سمی هستند. خوردن این قارچ ها در چند دقیقه تا چند ساعت انسان را مسموم میکند. همچنین خوردن برخی از گیاهان که میوه ، برگ و یا گل های سمی دارند در کودکان مسمومیت ایجاد میکند. بسیاری از گونه های ماهیان نیز دارای سمومی هستند که از روی بو یا مزه شان نمیتوان آنها را تشخیص داد.
بیشتر این سموم توسط حرارت پخت از بین می روند. مسمومیت اسکومبروید ( در ماهیان خانواده تن) نوعی فساد باکتریایی ماهی است که در اثر سرد نگه نداشتن ماهی پس از صید به وجود می آید. در این ماهیان سمی شبیه هیستامین تولید شده و موجب بیماری شدید فرد مصرف کننده می شود همچنین ویروس های روده ای و ویروس هپاتیت آ نیز گاهی به دلیل پخته نشدن ماهی به اندازه کافی مسمومیت ایجاد میکنند. توجه داشته باشید که آب پز کردن ماهی این ویروس ها را از بین نمی برد.
نشانه های بیماری
علائم بیماری به طور معمول از چند دقیقه تا 48 ساعت ( نسبت به نوع مسمومیت) پس از مصرف غذای سمی پدیدار می شود. اسهال ، استفراغ و دل پیچه از علائم اصلی بیماری هستند همچنین عفونت های سالمونلایی گاهی با تب و اسهال خونی همراه اند.
در مسمومیت اسکومبروید چند دقیقه پس از مصرف غذای آلوده کهیر آشکار میشود. یکی از علائم بوتولیسم ، استفراغ فرد مسموم است. دیگر علائم این مسمومیت بین دوازده تا 36 ساعت پس از مصرف غذا در سیستم عصبی نمایان میشوند که عبارت اند از :
•    دوتایی دیدن اشیا
•    اشکال در بلع
•    خشکی دهان
•    اشکال در تنفس
•    فلج شدن عضلات گوناگون بدن
بوتولیسم نوزادان به طور معمول با یبوست آغاز می شود و با علائمی دیگر چون ضعف در مکیدن و فرو دادن ، افتادگی پلک ها ، گریه ی ضعیف و ضعف عمومی نیز همراه است. بوتولیسم یک بیماری خطرناک است و چنانچه فردی گرفتار این بیماری شود باید به سرعت او را به بخش فوریت های پزشکی رساند و بستری کرد تا مورد درمان قرار گیرد. بیشتر مسمومیت های غذایی از یک روز تا یک هفته ادامه می یابد اما گاهی در بیماری بوتولیسم بهبود سیستم عصبی ماه ها به طول می انجامد.پیشگیری از بیماری
باید تمامی سبزی ها و میوه ها ، پیش از مصرف به درستی شسته شده و مرغ ، تخم مرغ ، گوشت قرمز و غذاهای دریایی به طور کامل پخته شوند.
هرگز به کودکان خود اجازه ندهید غذاهای خام یا شیر غیر پاستوریزه مصرف کنند.
از مصرف کنسروهایی که باد کرده هستند خودداری کنید و از غذاهایی که خارج از یخچال نگهداری میشوند نیز استفاده نکنید.
بلافاصله پس از پختن غذاها آنها را مصرف کنید و اگر میخواهید غذاهای فاسد شدنی را بیش از دو ساعت نگه دارید آنها را در سایه قرار داده و روی آنها را بپوشانید. همچنین میتوانید غذاها را روی اجاق گاز گرم نگه داشته و یا در یخچال سرد نگه دارید. سالاد الویه و چنین غذاهایی را بلافاصله پس از تهیه کردن در یخچال بگذارید.
دیگر اقدامات پیشگیری عبارتند از :
-    شستن دست ها ، پیشخوان آشپزخانه و تخته ی گوشت خردکنی ، پس از آماده کردن گوشت خام برای پخت.
-    خودداری از تهیه و حمل غذا چنانچه در دست یا صورت شما زخمی وجود دارد مگر این که به طور کامل زخم ها را بپوشانید.
-    استفاده از دستکش در صورت وجود زخم باز در دست.
-    شست و شوی دست ها با صابون پس از هر بار توالت رفتن.
-    خودداری از درست کردن غذا برای فرزندتان و پرهیز از خوردن غذا در یک بشقاب مشترک با او در صورت داشتن اسهال ، استفراغ و دل پیچه.
رعایت نظافت شخصی و نظافت آشپزخانه از اقدامات اساسی هستند.
والدین چه کمکی میتوانند بکنند
-    در انتخاب ، تهیه و نگهداری غذا دقت کنید.
-    بهداشت فردی و خانوادگی را رعایت کرده و آشپزخانه را تمیز نگاه دارید.
-    غذاها را به طور کامل بپزید و خام مصرف نکنید.
-    هرگز به کودک زیر یکسال عسل ندهید.
-    هرگز به کودک خود شیر غیر پاستوریزه نخورانید.
-    از خرید کنسروهای بادکرده خودداری کنید.
-    از خوردن غذاهایی که در خارج از منزل نگهداری میشوند بپرهیزید.
-    مواظب باشید کودک به هنگام بازی ، میوه ، گل یا برگ نخورد.
پزشک چه کمکی میتواند بکند.
-    پرسش از والدین درباره ی جزئیات نشانه های بیماری.
-    پرسش در مورد این که (( آیا سایر اعضای خانواده نیز همزمان به این بیماری مبتلا هستند؟))
-    پرسش درباره ی غذاهای مصرفی کودک ، خوردن غذای دریایی یا خوردن غذا در رستوران به هنگام سفر.
-    تجویز دارو و توصیه به مصرف حداقل غذا تا زمانی که علائم بیماری تخفیف یابند و برطرف شوند.
-    آزمایش مدفوع پس از نمونه گیری.
منبع : کتاب کلیدهایی برای بیماری های کودکان
مسمومیت های غذایی در کودکان
مسمومیت با سرب در کودکانمسمومیت با سرب در کودکان

مسمومیت با سرب در کودکان کودک آنلاین: کسانی که دارای فرزند هستند، ممکن است با درخواست پزشک مبنی بر انجام آزمایش اندازه‌گیری سرب خون برخورد کرده و تعجب کرده باشند که این چه آزمایشی است. اگرچه انجام این آزمایش به‌تازگی درخواست می‌شود، مسمومیت با سرب در کودکان


آلرژی غذایی در کودکانآلرژی غذایی در کودکان

آلرژی غذایی در کودکان منظور از عدم تحمل غذا بروز علائمی در واکنش به یک غذای خاص یا یکی از اجزای آن است. عدم تحمل غذا با حساسیت غذایی که واکنشی منفی و نادر به غذا در اثر پاسخ نامناسب دستگاه ایمنی بدن است فرق دارد. برخی انواع شایع این اختلال ذیلا تشریح شده است . اگر احتمال می دهید کودکتان این اختلال را دارد با او را نزد پزشک ببرید شیرخواران را ظرف 24 ساعت از بروز علائم باید نزد پزشک برد. آلرژی غذایی در کودکان


نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت دومنکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت دوم

نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت دوم ماهی دارای مقدار قابل توجهی فسفر و نمک های معدنی است و مصرف آن به دلیل مقدار چربی خیلی کم آن ، بر گوشت ارجحیت دارد. معمولا میتوان از پنج ماهگی به بعد مقدار کمی ماهی به کودک داد ، ولی بهتر است که دادن ماهی را هنگامی شروع کنید که کودک کمی بزرگتر شده است. نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران