کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم
فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، چهار دست و پا راه بروید.

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم
•    راه رفتن های مختلف
همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، چهار دست و پا راه بروید. همچنین کودک را به ترغیب به راه رفتن روی سطوح مختلف، حصارها، پوشش ها، شکاف ها، حاشیۀ جداول و یا روی یک خط مستقیم، پله ها و نردبامها بکنید.
•    تعقیب و گریز
همراه با کودک عملیات تعقیب و گریزی را انجام دهید. یکی از شما دو نفر، دیگری را تعقیب کنید. زمانی که تعقیب شونده روی یک پا می ایستد و یا در یک جایگاه مخصوص قرار می گیرد، تعقیب کننده متوقف می شود. گاهی می توان موسیقی را همراه این حرکت کرد، به محض توقف موسیقی تعقیب شونده می ایستد و به محض شروع آن حرکت می کند.
•    حرکات تقلیدی
همراه با کودک حرکات تقلیدی انجام دهید. می توانید به صورت مدل درآیید، حرکت های گوناگونی را انجام دهید و کودک را ترغیب به تقلید از خودتان کنید. شبیه یک کودک بخزید و یا چهار دست و پا راه بروید و یا مانند پیرزن و پیرمرد و یا یک فرد معلول راه بروید.
همچنین می توانید حرکات تقلیدی از حیوانات مختلف که کودک آنها را می شناسد به نمایش بگذارید. شکل انواع نشستن ها مانند دو زانو و یا چهار زانو زدن، ایستادن، گشاد نشستن و نظیر آن را انجام دهید و از کودک بخواهید آنها را انجام دهد.
فعالیت های دیگری مانند سوار قایق شدن و پارو زدن، پرواز پرنده ها و حرکت های حیوان ها را نیز می توان انجام داد و از آن تقلید کرد.•    بازی پل و تونل
ابتدا در مورد تونل ها، پل ها و کارشان با کودک صحبت کنید. خودتان را به شکل پل درآورید و از کودک بخواهید از روی شما عبور کند. همچنین از او بخواهید از زیر شما که تونل شده اید رد شود. حالا از او بخواهید پل و تونل شود، تا شما بتوانید ماشینی را از زیر و یا روی او عبور دهید. این فعالیت را می توانید به یک فعالیت جذاب تبدیل کنید.
•    عبور از مانع
در بیرون از فضای خانه، داخل باغ یا حیاط و به کمک برخی از وسایل مستعمل خانه، در سر راه کودک موانعی ایجاد کنید. به او کمک کنید تا از موانع بالا برود، داخل آنها برود، از رویشان بپرد و یا آنها را دور بزند. می توانید از طناب ها و نردبام ها نیز استفاده کنید. زمانی که کودک به خوبی با نحوۀ بازی آشنا شد، می تواند به صورت عقب عقب از موانع عبور کند.
•    غلت خوردن در سراشیبی
در پارک، سراشیبی سرسبزی را پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید هیچ شیء تیزی وجود ندارد. این کار را می توان در سراشیبی پوشیده از برف نیز انجام داد. به بالای سراشیبی بروید، هم شما و هم کودک به موازات سراشیبی با دست ها و پاهای کشیده دراز بکشید و به آرامی بغلتید و مانند وردنه از سراشیبی به پایین قل بخورید.
•    رول سوسیس
این فعالیت برای کودکانی که علاقه به فشارهای عمیق دارند، و یا گاهی سر می کوبند و آسیب به خودشان می زنند مناسب می باشد. پتویی را روی زمین پهن کنید و کمک کنید تا کودک روی آن دراز بکشد.
سر کودک بیرون از پتو باشد. پتو را دور کودک بپیچید و مانند رول سوسیس او را غلت دهید. سپس بگویید حالا باید سوسیس را خرد کنیم. حرکاتی شبیه خرد کردن را روی او انجام دهید. پتو را کمی محکم تر بپیچید و بگویید حالا سوسیس را لای نان می گذاریم و می خوریم.
منبع: کودکان مبتلا به اوتیسم
فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های بویایی کودک مبتلا به اوتیسم روتین های داخل منزل کودک را درگیر فعالیت های حمام کردن، آشپزی و پختن کنید. ابتدا در مورد بوهایی مثل بوی صابون، شامپو و مواد غذایی بودار با او صحبت کنید. سپس با چشم های بسته آنها را بو کند و مادۀ مربوط به آن بو را تشخیص دهد.


مشکلات حسی دانش آموزان مبتلا به اوتیسم – بخش اولمشکلات حسی دانش آموزان مبتلا به اوتیسم – بخش اول

مشکلات حسی دانش آموزان مبتلا به اوتیسم – بخش اول کودک آنلاین: معلمان و مجریان آموزشی بایستی مشکلات حسی این دانش آموزان را در مدرسه و کلاس درس بشناسند. شناخت مشکل حسی دانش آموزان، موجب اتخاذ تدابیر و روش هایی از سوی معلمان و مجریان آموزشی، جهت پیشگیری از مشکلات رفتاری آنها چون اجتناب کردن، عدم همکاری و قشقرق می شود.


راهکارهایی برای رشد مهارت های زبان در کودک مبتلا به اوتیسمراهکارهایی برای رشد مهارت های زبان در کودک مبتلا به اوتیسم

راهکارهایی برای رشد مهارت های زبان در کودک مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: یکی از نشانه های بارز کودکان مبتلا به اوتیسم، مشکلات زبانی آنها است. بسیاری از آنها گفتار را آغاز و کلمات و یا جملات دو کلمه ای را نیز بیان کردند اما بعد از مدتی، آن را از دست داده اند.


نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اولنشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول

نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول کودک آنلاین: در بحث از نشانه ها همواره به این نکته توجه داشته باشید که این نشانه ها در اکثریت این کودکان وجود دارد و نه به طور مطلق در همۀ آنها. از سوی دیگر، میزان و شدت آن در هر کودکی متفاوت از دیگری است. نشانه های اوتیسم در سنین مختلف – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران