کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
تغذیه کودکان بهانه گیر
تغذیه کودکان بهانه گیر والدین برای تغذیه کودکان در سنین 5 تا 8 سال و گاهی بالاتر مشکل زیادی دارند. این کودکان معمولا هنگام صرف غذا بهانه گیر میشوند به بعضی از غذاها بی میلی و به برخی دیگر میل زیاد نشان می دهند. این بهانه گیری و بی میلی را باید امری عادی به حساب آورد و از نشان دادن واکنش تند خودداری کرد. تغذیه کودکان بهانه گیر

تغذیه کودکان بهانه گیر
والدین برای تغذیه کودکان در سنین 5 تا 8 سال و گاهی بالاتر مشکل زیادی دارند. این کودکان معمولا هنگام صرف غذا بهانه گیر میشوند به بعضی از غذاها بی میلی و به برخی دیگر میل زیاد نشان می دهند. این بهانه گیری و بی میلی را باید امری عادی به حساب آورد و از نشان دادن واکنش تند خودداری کرد.
عادت های غذایی و بهانه جویی هنگام غذاخوردن معمولا از زمان طفولیت آغاز میشود و بهتر است با آن با روی خوش و منطق کودکانه رو به رو شد.
برای از بین بردن این بی میلی و آشنا کردن کودک با طعم غذا مقدار کمی از غذا را برای چشیدن به او بدهید. این کار اگر با روی خوش و بدون پافشاری انجام گیرد ممکن است کودک را به طعم آن غذا علاقه مند نماید. برای از بین بردن عادت های بدغذایی هرگز با وعده جایزه کودک را به خوردن غذا تشویق نکنید.
جایزه دادن عادت بد را از بین نمیبرد بلکه میتواند شکل بدآموزی به خود بگیرد. مثلا اگر برای وادار کردن کودک به خوردن سبزی یا سالاد به او وعده شکلات یا پفک بدهید ارزش سبزی و سالاد را در برابر شکلات و پفک برای کودک پایین خواهید آورد.
خودداری کودک از خوردن بعضی غذاها مثل انواع خورشها گاهی برای جلب توجه اطرافیان است و ربطی به بی میلی کودک نسبت به آن غذا ندارد. گاهی کودک برای رسیدن به هدف ویژه ای مثلا وقتی میخواهد درباره برنامه غذایی حرف خود را به کرسی بنشاند از خوردن غذا خودداری میکند.
در این هنگام اگر مطابق میل کودک عمل کنید تسلیم خودخواهی او شده اید و دیگر نخواهید توانست برنامه صحیح خود را اجرا نمایید. برای این که کودک را از این خودسری و حالت آمرانه بیرون آورید بهتر است غذایی را که پخته اید بدون نشان دادن هرگونه واکنشی روی سفره یا میز غذاخوری بگذارید و با آرامی از او بخواهید که سر سفره حاضر شود.
البته برای این که غذا برای کودک اشتها آور باشد باید سلیقه و ذائقه ی او را نیز موقع تهیه غذا در نظر بگیرید اما نباید تنظیم برنامه غذایی همه افراد خانواده را برای تمام روزهای هفته در اختیار او بگذارید. باید به کودک یاد بدهید که از میان غذاهای موجود غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند و از سختگیری و بهانه جویی دست بردارد.
اگر در برابر کودک بهانه گیر آرامش خود را حفظ کنید و او را به خوردن غذایی که به آن بی میل است وادار نکنید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. کودک با اراده ی خود و از روی کنجکاوی با چشیدن یا امتحان کردن غذاهای مختلف رفته رفته به آنها میل پیدا خواهد کرد و از بهانه جویی دست برخواهد داشت.
روش های دیگری نیز برای جلب توجه کودک به غذای مغذی وجود دارد. تزیین سفره یا میز غذا با سبزی های گوناگون ، سفره و ظرفهای خوش رنگ و روشن روش خوبی برای تحریک اشتهاست. برای چیدن یک سفره رنگین میتوانید از سبزیهایی مثل تربچه ، پیازچه ، تره ، جعفری و سالادهای تزیین شده حتی از میوه هایی مانند انگور ، گوجه فرنگی ، پرتقال و سیب قاچ شده استفاده کنید.
بریدن لقمه های کوچک به شکلهای جالب مثل مثلث و دایره برای کودکان جالب تر و استها آورتر از لقمه ها و ساندویچ های معمولی است.
با اضافه کردن مواد خوراکی مغذی به چند غذای معدود و مورد علاقه کودک نیز میتوان ارزش غذایی آنها را بالا برد. مثلا میتوان با اضافه کردن شیرخشک ، تخم مرغ ، سبزی خردشده ، جوانه گندم به غذاهای آب پز ، ماکارونی و انواع خوراکی ها مقدار پروتئین ، کلسیم و ویتامین های A,B آنها را بالا برد.
همانطور که گفته شد در تغذیه کودک باید از هر شش گروه اصلی مواد غذایی استفاده شود تا مشکل غذایی برای او پیش نیاید. اگر فرزندتان کم غذاست و مثلا ناهارش را خوب نمیخورد سعی کنید تندی و عصبانیت از خود نشان ندهید. بهترین روش برای به راه آوردن این کودکان ، صبر و بردباری است با تندخویی و خشونت کاری از پیش نخواهید برد.راهنمای تغذیه بچه های بهانه گیر و بدغذا
مشکل خودداری از خوردن شیر :
•    برای خوش طعم کردن شیر به آن مقداری وانیل اضافه کنید.
•    شیر را در لیوان یا فنجان خوش نقش و مورد علاقه کودک بریزید.
•    شیر را با تنقلاتی مانند بیسکوییت ، نان سوخاری و سریال مخلوط کنید.
•    ماست و پنیر را که از گروه لبنیات هستند میتوان به جای شیر مصرف کرد.
مشکل میل زیاد به خوردن شیر :
•    شیر را فقط بعد از غذا به کودک بدهید.
•    کودک را به خوردن آب میوه ها و آب تشویق کنید تا عطش و میل او به شیر کم شود.
بی میلی به خوردن گوشت :
•    به کودک گوشت نرم مثل مرغ و ماهی که جویدن آن آسان است بدهید.
•    با استفاده از ادویه های مورد علاقه کودک گوشت را خوش طعم و اشتهاآور کنید.
•    سایر مواد پروتئینی مانند تخم مرغ ، حبوبات و ارده ی بادام زمینی جایگزین خوبی برای گوشت هستند.
مشکل خودداری از خوردن سبزی ها و میوه ها :
•    از میوه های رنگارنگ میتوان سالاد میوه ای درست کرد که برای کودک جالب و اشتهاآور باشد.
•    سبزی پلو ، باقلا پلو ، استانبولی پلو هم میتواند کمبود سبزی را برطرف کند.
•    به ژله های مورد علاقه کودک میوه های تازه ، کشمش و برگه های میوه اضافه نمایید تا ارزش غذایی آنها بالاتر برود.
بی میلی به نان و سریال ها :
•    از بین نان های گوناگون ، نان مورد علاقه کودک را پیدا کنید.
•    نان را به شکل های هندسی جالب ببرید. با اضافه کردن کشمش به سریالها آنها را اشتهاآور کنید.
میل شدید به شیرینیها :
•    خریدن شیرینی و آبنبات را از برنامه خرید خود حذف کنید تا کودک به آنها میل پیدا نکند.
•    او را به خوردن شیرینیهای طبیعی مانند میوه های تازه و خشکبار مثل کشمش و خرما تشویق کنید.
•    هرگز به عنوان جایزه به او وعده شیرینی ، آبنبات و شکلات ندهید.
منبع : کتاب بهترین کلیدهای تغذیه برای کودک و نوجوان
تغذیه کودکان بهانه گیر
اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اولعلل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول


شش توصیه برای کودکان بدغذاشش توصیه برای کودکان بدغذا

شش توصیه برای کودکان بدغذا : بدغذایی در کودکان نوپا امر بسیار رایج است . بسیار دیده‌شده پدرها و مادرانی که ابتدا با مهربانی و خواهش و سپس با معامله کردن-باکودک و پس از آن با تهدید و ارعاب سعی در غذا دادن به کودک خود می‌کنند و بعضاً تمامی این کارها بی‌فایده و ناکارآمد خواهد بود و نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت که در برخی موارد نتیجه عکس نیز خواهد داد. شش توصیه برای کودکان بدغذا


جو فراست و بدغذایی کودکانجو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران