کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

8
غذاهای مناسب رشد مغز کودکان
غذاهای مناسب رشد مغز کودکان رشد مغز در دوران کودکی بیشتر از سالهای دیگر زندگی است و هرچقدر در این دوران به خوردنیها و همینطور مهارتهای ذهنی و فکری توجه شود در سالهای آیند فرد میتواند از مغز خود استفاده بهتری نماید . انواع ویتامینها و املاح معدنی میتواند به رشد مغز و برقراری اتصالات شبکه عصبی مغز کمک بیشتری نماید . در این بین ویتامین‌های گروه B برای رشد بافت مغز بسیار ضروری بنظر میرسند ، و همچنین این ویتامین ها بعنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می‌کنند.


غذاهای مناسب رشد مغز کودکان
رشد مغز در دوران کودکی بیشتر از سالهای دیگر زندگی است و هرچقدر در این دوران به خوردنیها و همینطور مهارتهای ذهنی و فکری توجه شود در سالهای آیند فرد میتواند از مغز خود استفاده بهتری نماید . انواع ویتامینها و املاح معدنی میتواند به رشد مغز و برقراری اتصالات شبکه عصبی مغز کمک بیشتری نماید . در این بین ویتامین‌های گروه B برای رشد بافت مغز بسیار ضروری بنظر میرسند ، و همچنین این ویتامین ها بعنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می‌کنند.

تخم مرغ منبع پروتئین
تخم مرغ سرشار از پروتئین میباشد که زرده تخم مرغ دارای ماده  کولین است. کولین یک ماده تغذیه ای بسیار پر اهمیت  برای تقویت مغز و حافظه  بشمار می‌رود. بهتر است تخم مرغ در وعده غذایی روزانه کودکان جای داده شود مخصوصا اینکه در وعده مهم صبحانه و پیش از شروع درس کودکان تخم مرغ مصرف نمایند .
کره بادام زمینی سرشار از آنتی اکسیدان
معمولا کودکان به کره بادام زمینی علاقه دارند . شما میتوانید این ماده غذایی مناسب حاوی ویتامین E  را که دارای  آنتی اکسیدانی است که از غشاء عصبی محافظت می‌کند  بهمراه کمی شکلات صبحانه و نان تست بعنوان یک میان وعده برای کودکان آماده کنید همچنین این ماده غذایی دارای  تیامین یا ویتامین ۱ Bهم  می‌باشد که برای رشد  مغزی کودکان مفید است. گلوکز موجود در آن نیز انرژی کافی برای مغز را  فراهم میآورد .

استفاده از مغزها و آجیل
مغزها میان وعده‌های فوق‌العاده‌ای هستند . گردو،‌ بادام و بادام زمینی سرشار از چربی‌های انرژی‌زا، فیبر و پروتئین هستند. آجیل‌ها و تخمه‌ها همچنین حاوی بسیاری از ترکیبات دیگر هستند که سلامت کودکان  را افزایش می‌دهند. برای مثال، این مواد منابع خوبی از پروتئین، فیبر، ویتامین E (یک آنتی‌اُکسیدان قوی)، منیزیم و روی هستند. برای رشد کودکان بهتر است بجای تنقلات غیر مفید مانند چیبس و پفک و بیسکوییت از انواع آجیل به کودکان بدهید .

 گوشت کم چربی
گوشت قرمز منبع خوب آهن است که در تأمین انرژی و تمرکز کودکان نقش مهمی دارد. علاوه براین، حاوی روی نیز هست باعث تقویت حافظه نیز میگردد . میتوانید برای کودکان از گوشت گوساله یا گوشت ماهیچه در سوپ آنها استفاده نمایید .
غلات کامل
غلات کامل مانند  نان دارای سبوس  حاوی گلوکز هستند و انرژی مغز را بخوبی  تأمین می‌کنند. غلات کامل دارای ویتامین ۱ B نیزمیباشند  که برای بهبود عملکرد  دستگاه عصبی مفید بنظر میرسد.از غلات  جو هم بسیار مفید است و باعث تامین  انرژی و سوخت مغز میگردد . جو فیبر فراوانی دارد که باعث  سیری و پُری کودک شده و از این رو مانع از هله هوله خوری کودکان  بخصوص  در مدرسه می‌شود. علاوه براین، منبع بسیار خوب ویتامین‌های گروه B و روی می‌باشد که نقش مهمی در عملکرد مغزی کودکان دارند.

ماهی چرب دریای آزاد
انواع ماهی‌ چرب دریای آزاد مانند ماهی  سالمون منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب اُمگا ۳ هستند که  برای رشد و عملکرد مغزی مورد نیازند. دریافت مقادیر کافی این اسیدهای چرب موجب تقویت مهارت‌های ذهنی کودکان می‌شود. ساندویچ ماهی با نان گندم سبوس دار می‌تواند بعنوان یک وعده غذایی خوب و مقوی برای مغز کودکان  در برنامه غذایی کودک گنجانده شود .

خانواده توت فرنگی
خانواده توت فرنگی ها  بعلت  داشتن ویتامین C و آنتی اکسیدان‌ نقش مهمی در بهبود حافظه دارند. بنابراین پیشنهاد  می‌شود میوه‌های این گروه  مانند  توت فرنگی، تمشک و شاه توت را در رژیم غذایی کودکان قرار دهید . هر چقدر این میوه‌ها پر رنگ‌تر باشند مواد مغذی بیشتری دارند.

عدس و لوبیا
عدس و لوبیا بعلت  داشتن مقادیر زیادی  پروتئین، کربوهیدرات‌های پیچیده، فیبرفراوان ، ویتامین ها  و مواد معدنی در رشد و سلامت مغز کودکان نقش بسزایی دارند. این دسته از مواد  غذایی انرژی زیادی را تأمین می‌کنند. لوبیای قرمز در مقایسه با انواع دیگر حاوی اسیدهای چرب اُمگا۳ بیشتری است که در سلامت مغزی کودک ضروری می‌باشد.

 شیر و ماست
ویتامین‌های گروه B برای رشد بافت مغز بشدت  ضروری بنظر میرسد ، علاوه براین آن‌ها به عنوان یک ناقل عصبی و آنزیم نیز عمل می‌کنند. محصولات لبنی مواد غذایی  خوبی برای تامین این گروه ویتامینی بشمار می‌روند. شیر کم چرب یا ماست کم چرب منبع خوب پروتئین بشمار میروند . این گروه دارای  ویتامین D نیز هستند. باید خاطر نشان شود که نیاز به ویتامین D در کودکان و نوجوانان در مقایسه با افراد بزرگسال  بیشتر است.
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARAمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA کودک آنلاین: در سال های حساس رشد، تعداد زیادی از کودکان مواد غذایی مناسب دریافت نمی کنند. منظور ما سوء تغذیۀ شدید نیست که موجب بیماری یا توقف رشد می شود، بلکه منظور ما مشکلات تغذیه ای خفیفی است که در بین کودکان شایع است.


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهنمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن کودک آنلاین: وقتی از کمبود آهن صحبت م شود، احتمالاً به یاد کم خونی می افتید. با وجود این، کمبود آهن در نوزادان ممکن است رشد مغز را کُند نماید. چرا آهن برای مغز مهم است؟ مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – یدمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید کودک آنلاین: کمبود ید که روز به روز در مادران شیرده و کودکان بیشتر می شود تاثیر بسیار منفی در مغز کودک می گذارد. ید در تولید هورمون های غدۀ تیروئید نقش مهمی دارد. هورمون های غدۀ تیروئید، سوخت و ساز و رشد را تنظیم می کنند. مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران