کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
تغذیه در کودکان
تغذیه در کودکان کودک تا سن 11-12 سالگی بهتر است که 4 یا 5 نوبت غذا در روز صرف کند. مخصوصا در این ایام غلات و برنج نقش مهمی در رشد فرزندان دارد. اما شیرینی هیچ نقشی نداشته و عامل مضر و مزاحم خواهد بود. نمک و چربی هم تا آنجایی که ممکن است باید کمتر مصرف شود. تغذیه در کودکان

تغذیه در کودکان
کودک تا سن 11-12 سالگی بهتر است که 4 یا 5 نوبت غذا در روز صرف کند. مخصوصا در این ایام غلات و برنج نقش مهمی در رشد فرزندان دارد. اما شیرینی هیچ نقشی نداشته و عامل مضر و مزاحم خواهد بود. نمک و چربی هم تا آنجایی که ممکن است باید کمتر مصرف شود.
کودک از 4 سالگی به بعد و در دنیای امروز تحت تاثیر تبلیغات تلویزیونی ، غذاهایی را انتخاب می کند ، و حتی سلیقه و ذائقه او به خاطر این تبلیغات دگرگون میشود.
بنابراین در حالی که باید برای او آنچه را که علاقه مند است خرید ، باید با غذای خوب و خوشمزه ی خانه ، آن هم به موقع او را کمک کرد که بتواند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کرده و آن را داشته باشد.
هم چنین می دانیم وقتی که از کودکان می خواهیم تا غذای منزل را به مدرسه ببرند ، احساس کودکی و ناچیزی می کنند.
بنابراین اگر او ترجیح می دهد که از غذای مدرسه استفاده کند ( اما به شرطی که غذای مدرسه سالم ، مناسب و قوی و مغذی باشد) ، باید به او فرصت چنین کاری را داد ، و به دلیل سالم بودن یا مناسب بودن ، فقط غذای خانه را با او نداد ، مخصوصا زمانی که ممکن است به آن توجه و علاقه ای نداشته باشد ، و حتی از خوردن آن سرباز بزند یا وقتی که کیف یا آنچه را که شما به او دادید باز میکند ، به دلیل بازی یا مسخره بازی بچه های اطرافش ، احساس بدی داشته باشد ، تغذیه ی او را دچار اشکال می کند.
آداب غذا خوردن
در مورد آداب غذا خوردن و یا غذاخوردن توجه شما را به این نکات جلب می نماییم :
خوردن غذا با همه ی اعضای خانواده بدون تردید یک عادت و یک انتخاب بسیار خوب ، مفید و با ارزش است. در این باره کوچکترین تردیدی وجود ندارد. زیرا یکی از ایام خوب و خوش زندگی انسان (( خوردن )) آن هم در کنار عزیزان و فامیل و دوستان خواهد بود.
اما به این شرط که دو اتفاق سر میز ناهار و یا شام نیفتد :
یکی اینکه هیچ کس به خاطر دیگری گرسنه و منتظر نماند و باید سر موقع باشد و هنگام خوردن ناهار و شام گرسنه باشند ، نه این که احساس سیری کنند.
دوم اینکه سر میز ناهار یا شام هیچگونه بحثی ، گفت و گویی ، سخنی ، پندی ، اندرزی ، نصیحتی که بچه ها را در شرایط بد و با احساس نامناسبی همراه کند ، نباشد.یعنی وقت غذا ، وقت هیچ نوع توصیه و کار تربیتی نیست. جز شادی ، جز لذت ، جز تعریف ، جز تشویق و ایجاد ارتباط مطلوب . اگر این دو شرایط رعایت شود معلوم است که خوردن غذای خانواده با هم یکی از بهترین کارهایی است که میتوانند انجام دهند.
کودک 4 ساله مایل است هنگام چیدن میز به پدر و مادر کمک کند. در حالی که بچه ی 4.5 ساله معمولا در این زمینه آن قدرها کمکی نخواهد کرد. حدود 4.5 سالگی ، معمولا بچه ها وقتی که سر میز غذا می آیند ، به یکباره به یادشان می افتد که باید دستشویی بروند ، و در این سن و سال است که درست وقت خوردن غذا ، راهی دستشویی میشوند.
حدود 5 سالگی در اشتهایشان افزایشی دیده میشود ولی به دلیل این که بسیار حرف می زنند ، معمولا وقت خوردن ، با اشکالاتی همراه میشوند. اما خوشبختانه دقیقا در این سن و سال است که آن ها آماده هستند ، تا آداب غذا خوردن را بیاموزند.
بچه ها در 6 سالگی به بهانه های مختلفی از سر میز راهی کارهای دیگری میشوند. غالب اوقات به همه جا سر می زنند و در خوردن غذا دچار تردید و اشکال هستند. مگر اینکه غذای بسیار خوشمزه ای باشد و آن ها هم سخت گرسنه باشند.
بنابراین بچه های 6 ساله را باید کمی گرسنه نگه داشت ، تا خاطر ما آسوده باشد که سر میز خواهند ماند. در مورد دختر بچه های 6 ساله معمولا این احتمال وجود دارد که صبح وقتی از خواب بیدار میشوند ، به این نتیجه برسند که اصلا اشتهایی ندارند.
برخی اوقات حالت تهوع و حال به هم خوردگی دارند و بهتر این است که همان موقع به آنها غذایی ندهیم ، بلکه غذایی را به آنها هر اندازه کم باشد، بدهیم ؛ تا آن زمانی که در مدرسه و وقت زنگ تفریح احساس کردند گرسنه هستند، اگر مایل بودند آن را استفاده کنند و یا شرایطی را فراهم کنیم که در میانه ی روز بتوانند غذایی را داشته باشند.
به هر حال با مهربانی و خوش رویی ، با نوعی میل به همکاری و کمک میتوان بچه ها را برای خوردن ، به حال و شرایطی رساند که از این خوردن لذت ببرند ، از این رابطه بهره بگیرند ، و احساس خوبی هنگام غذا خوردن داشته باشند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
تغذیه در کودکان
اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 سالهاصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله

اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله درصورتی‌که کودک مایل است با دست غذا بخورد نباید ممانعت شود و برای تقویت احساس استقلال یک قاشق به دست کودک داده و با قاشق دیگر به او غذا داده شود. اصول رفتار در تغذیه کودکان 1 تا 3 ساله


راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستانراهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان

راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان وضع تغذیه و غذاخوردن کودکان در سنین پیش دبستانی نامنظم است. اشتهای این کودکان نسبت به غذا دچار تغییراتی می شود که میتوان آن را به کند شدن یا شتاب گرفتن رشد آنها نسبت داد. کودکی که مدتی از وقت خود را با پرستار بچه در منزل می گذراند یا بیرون از منزل در مهد کودک یا پانسیون روزانه با دوستان خود سر میکند معمولا میل زیادی به غذا و تنقلات نشان نمیدهد. راهنمای تغذیه کودک قبل از دبستان


ده فرمان تغذیه کودکده فرمان تغذیه کودک

ده فرمان تغذیه کودک تعریف و تمجید ، بهترین پاداش برای کودک است بنابراین از هر رفتار مثبت او بلافاصله تعریف و تمجید کنید و این کار را به تعویق نیندازید . خوراکی های کم خاصیت را برای رشوه دادن به کودک به کار نبرید. ده فرمان تغذیه کودک


اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکاناثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان

اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان تنها مادۀ غذایی که در هر شرایطی اضطراب را افزایش می‌دهد، کافئین است. باید از خوردن کافئین اجتناب کرد؛ زیرا دستگاه عصبی سمپاتیک را که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می‌کند. درنتیجه نشانه‌های جسمانی‌ای تولید می‌کند که معمولاً با اضطراب همراه است. اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید