کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
پرورش کودکانی سالم – بخش سوم
پرورش کودکانی سالم تغذیۀ خوب، سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند و تغذیۀ بد آن را ضعیف می‌سازد. مواد غذایی‌ای که برای سیستم ایمنی حیاتی‌ست، چنین‌اند: پرورش کودکانی سالم

پرورش کودکانی سالم – بخش سوم
8- تقویت سیستم ایمنی کودک
تغذیۀ خوب، سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند و تغذیۀ بد آن را ضعیف می‌سازد. مواد غذایی‌ای که برای سیستم ایمنی حیاتی‌ست، چنین‌اند:
ویتامین ث: این مادۀ غذایی تولید گلبول‌های سفید و آنتی‌بادی‌ها را افزایش می‌دهد. منابع خوب ویتامین ث، فلفل شیرین، میوۀ گواوا، فلفل قرمز، خربزۀ درختی، توت فرنگی، کیوی، پرتقال، گریپ فروت و کلم بروکلی است. بهتر است ویتامین ث را از راه غذاها تامین کنید؛ نه از راه خوردن مکمل‌ها؛ زیرا وقتی مقدار زیادی از آن، از راه مکمل‌ها به بدن وارد می‌شود، بیشتر آن به شکل ادرار بیرون می‌رود.
ویتامین ای: منابع خوب این ویتامین، دانه‌های آفتاب گردان، روغن سبزیجات، بادام، کرۀ بادام زمینی، آرد مغز گندم، پورۀ سیب زمینی، آواکادو، هلو، سبوس گندم، حبوبات و غلات است.
بتاکاروتن: منابع خوب آن میوه‌های زرد، میوه‌ها و سبزیجات سبز پررنگ، برگۀ زردآلو، سیب‌زمینی شیرین، هویج، طالبی، هلو، کدو تنبل، برگ کلم، کدو زرد و انبه است.
روی: بهترین منابع آن، حبوبات غنی شده با روی، غذاهای دریایی مانند خرچنگ و صدف، گوشت گاو، بوقلمون و لوبیا سبز است.
اسید چربی امگا3: منابع غنی آن، ماهی‌هایی چون: ماهی آزاد و تن و روغن برزک است.
سلنیوم: این مادۀ معدنی در غذاهای دریایی، حبوبات، سبزیجات، زردۀ تخم مرغ، ماکیان، دانه‌های آفتاب گردان و آجیل یافت می‌شود که می‌تواند گلبول‌های سفید را بر ضد عفونت ها تقویت سازد.
آهن: بررسی‌ها نشان داده‌اند نوزادان و کودکانی که مدت‌های طولانی کمبود آهن داشته و درمان نشده‌اند، در آزمونهای ذهنی و عملکردهای جنبشی نمره‌های پایین‌تری می‌آورند. آهن مادۀ غذایی مهمی برای رشد بدن و مغز به شمار می‌آید. بهترین منبع آهن: شیر مادر، شیرخشک غنی شده با آهن، گوشت گاو و ماکیان، غذاهای دریایی، عدس، لوبیا، سیب زمینی با پوست، گوجه فرنگی، آلو، خمیر سویا و خشکبار است.فیتوها: فیتوها مواد شیمیایی‌ای هستند که رنگ میوه‌ها و سبزیجات را می‌سازند. به کودک‌تان بگویید همانگونه که فیتوها گیاه را سالم نگه می‌دارند، سلامتی بدن او را حفظ می‌کنند. فیتو به یاری سلولها می‌شتابد، تا خودشان را از راه تحریک و رها سازی آنزیم‌های حمایتی ترمیم سازند.
فیتو سیستم ایمنی را تقویت و به سلامتی اندام‌های بدن کمک می‌کند. پس دلیل استواری برای ترغیب کودکان به خوردن میوه و سبزیجات وجود دارد. غذاهای سرشار از این مادۀ غذایی، سویا، کلم بروکلی، طالبی، فلفل قرمز، روغن برزک، سیر، انگور قرمز، گوجه‌فرنگی و هندوانه است.
9- مادر و پدر، الگوی عادتهای غذایی سالم برای کودک
غذایی را که شما می‌خرید، کودک‌تان می‌خورد. غذایی را که شما آماده می‌کنید، او میخورد؛ اما مهمتر از همه غذایی را که شما می‌خورید، او نیز خواهد خورد. شما نخستین آموزگار تغذیۀ کودک هستید و با الگو بودن برایش بسیار تاثیر گذارید. بررسی‌ها نشان داده‌اند، که کودکان به سرعت عادت‌های غذایی پدر و مادر را تقلید می‌کنند.
اگر فرزندتان گله‌مند بود و پرسید: چرا دوستم غذایی رو میخوره که ما نمی‌خوریم؟ برایش توضیح دهید: ما تو خونواده‌مون – برای نمونه – ماهی بیشتر از همبرگر می‌خوریم. یا سالاد رو پیش از دسر می‌خوریم. بدین ترتیب او درمی‌یابد چه انتظاری از او دارید و معیارهای خانۀ شما چیست و کمتر در مدرسه، رستوران و خانۀ دوستانش غذاهای غیرمقوی خواهد خورد.
کودکان در چهار سالگی می‌توانند غذاهایی را بشناسند که به رشدشان کمک می‌کند؛ همچنین آنهایی را که به زیانشان است، تشخیص دهند.
تشویق کودک برای همواره ورزش کردن
امروزه بسیاری از کودکان چاق و بی‌تناسب اندام هستند و به اندازۀ کافی ورزش نمی‌کنند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، که ورزش نکردن به اندازۀ کافی، بیش از پرخوری بر چاقی می‌افزاید. چرا امروزه فعالیت بدنی کودکان کم شده است؟ عامل آن، بیش از هر چیز، شیوۀ سرگرمی آنان است.
تماشای تلویزیون و بازیهای کامپیوتری بسیار کمتر از فوتبال یا دیگر بازیهای ورزشی کالری می‌سوزاند. به راستی تلویزیون بر وزن و تناسب اندام کودکان تاثیر بد و دو جانبه‌ای دارد. افزون بر کاهش سوزاندن کالری، هله هوله‌های بیشتری هنگام تماشای تلویزیون خورده می‌شود. پس باید ابزاری جنبشی جلوی تلویزیون خانه بگذاریم.
منبع: دنیای کودکان موفق
پرورش کودکانی سالم
پرورش کودکانی سالم – بخش اولپرورش کودکانی سالم – بخش اول

پرورش کودکانی سالم یکی از کلیدهای مهم در موفقیت کودکان – که پدر و مادر نیز بر آن، تاثیر بسیار عظیمی دارند – سلامت کودک است. کودکان سالم انرژی خود رابرای رشد و یادگیری نگه می‌دارند؛ کمتر ممکن است ترک تحصیل کنند؛ پرورش کودکانی سالم


پرورش کودکانی سالم – بخش دومپرورش کودکانی سالم – بخش دوم

پرورش کودکانی سالم انسانهای لاغر عمر بلندتری دارند و سالم‌ترند. کودکان چاق از نظر عاطفی و بدنی وضعیت نامناسبی دارند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که کودکان چاق از خود، انگارۀ ضعیف‌تری دارند؛ برای گوشه‌گیری اجتماعی مستعدترند؛ و کمتر می‌توانند در بازیهای ورزشی به رقابت بپردازند. پرورش کودکانی سالم


تغذیه سالم در کودکانتغذیه سالم در کودکان

تغذیه سالم در کودکان به نظر می رسد که این روزها والدین کودکان یک تا چهار ساله جرات نمی کنند کودکان خود را بدون خوراکی های سبک و به اصطلاح هله هوله بگذارند. تغذیه سالم در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران