کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه

دسته بندی : تغذیه

0
مشکلات غذا دادن به کودک
مشکلات غذا دادن به کودک بعضی از کودکان بدغذایی میکنند اما در خیلی از موارد مشکل واقعی به پدر و مادری برمیگردد که انتظار دارند کودکان خود را با الگوی تغذیه ای که مناسب او نیست تطبیق دهند. اگر با مشکلات غذا خوردن کودک با نرمش و انعطاف بیشتری برخورد کنید این مشکلات به تدریج از بین میروند. مشکلات غذا دادن به کودک

مشکلات غذا دادن به کودک
بعضی از کودکان بدغذایی میکنند اما در خیلی از موارد مشکل واقعی به پدر و مادری برمیگردد که انتظار دارند کودکان خود را با الگوی تغذیه ای که مناسب او نیست تطبیق دهند. اگر با مشکلات غذا خوردن کودک با نرمش و انعطاف بیشتری برخورد کنید این مشکلات به تدریج از بین میروند.
البته در برخی موارد ممکن است یک مشکل واقعی و جدی وجود داشته باشد – مانند عدم تحمل مواد غذایی خاص یا آلرژی – و در این موارد شما باید حتما با پزشکتان مشورت کنید.هرگز سعی نکنید خودتان به تنهایی یک حساسیت غذایی را تشخیص دهید و آن غذا را از برنامه ی غذایی کودک حذف کنید.
ترجیح دادن بعضی از غذاها
در حدود دو سالگی کودک شما تمایل یا عدم تمایل را نسبت به بعضی از غذاهای خاص نشان میدهد. این کاملا معمولی است که کودکی در مراحل مختلف غذایی فقط یک نوع غذا را بخورد و بقیه را نپذیرد. برای مثال ممکن است یک هفته ی کامل فقط ماست و میوه بخورد و بعد ناگهان ماست را کنار بگذارد و فقط پنیر و سیب زمینی پوره شده بخواهد.
در این موارد به کودک فشار نیاورید و اصرار نکنید که غذاهای خاصی را بخورد. هیچ غذای واحدی به تنهایی برای او ضروری نیست و همیشه جایگزین های غذایی برای آن چیزهایی که او نمیخورد وجود دارد. مادامی که به کودک غذاهای متنوع بدهید او یک رژیم غذایی متعادل خواهد داشت و این خیلی بهتر است که او غذای مورد علاقه اش را بخورد تا این که اصلا هیچ چیز نخورد ( حتی اگر غذایی میخورد چیزی نباشد که شما تایید میکنید.) تنها چیزی که باید مواظب آن باشید این است که کودک هیچ یک از غذاهای یک گروه خاص از مواد غذایی – مثلا میوه و سبزیجات- را نخورد.
اگر چنین کند رژیم غذایی او نامتعادل خواهد شد.بنابراین شما باید با ترفندهای دیگری او را ترغیب کنید که میوه و سبزیجات نیز بخورد احتمالا با پختن  غذا به شکل و روشی دیگر یا با دادن این مواد غذایی به صورتی تزیین شده و جذاب.
اگر وقت صرف کنید و غذایی را بپزید که میدانید کودک شما علاقه ای به آن ندارد بدغذایی او شما را آزرده و عصبانی خواهد کرد پس با درست کردن غذایی که میدانید از آن لذت خواهد برد به خود و کودکتان آرامش دهید و زندگی را برای هر دو نفرتان راحت تر کنید.
سعی نکنید غذایی را که کودکتان دوست ندارد با مخلوط کردن با غذایی دیگر پنهان کنید و با او بر سر خوردن غذایی که دوست ندارد چانه نزنید چرا که آن وقت ممکن است به راحتی علاقه ی خود به غذاهای دیگر را هم از دست بدهد. اگر میخواهید غذای تازه ای به کودکتان بدهید این کار را زمانی انجام دهید که مطمئین هستید گرسنه است به این ترتیب او احتمالا راحت تر آن غذا را خواهد پذیرفت.
هرگز سعی نکنید کودک را مجبور کنید چیزی را که دوست ندارد بخورد.زیرا اگر احساس کند که این مسئله برای شما خیلی مهم است به سادگی از این موقعیت استفاده میکند و سعی میکند با غذاخوردن خود از شما باج بگیرد.


بدغذایی
غذانخوردن یک نشانه ی اولیه برای سالم نبودن یا بیمار بودن کودک است بنابراین در چنین مواقعی باید به دقت او را زیرنظر بگیرید.اگر رنگ پریده بی حال و ناراحت به نظر میرسد دمای بدنش را اندازه بگیرید و اگر نگران هستید با پزشکتان مشورت کنید.
گاهی اوقات ممکن است کودک شما قبل از وعده ی غذایی مقدار زیادی شیر یا غذای میان وعده خورده باشد و به همین دلیل اشتهای همیشگی اش را نداشته باشد. اگر غذاهای میان وعده مغذی باشند جای نگرانی نیست. اگر هم بدون هیچ دلیلی غذا نمیخورد خودتان را ناراحت نکنید کودکان همیشه به اندازه ی نیازشان غذا میخورند و اگر هم بخواهید با اصرار به او غذا بدهید زمان صرف غذا به مبارزه ای تبدیل خواهد شد که بازنده ی آن همیشه شما خواهید بود.
عدم تحمل غذا
ناتوانی هضم برخی غذاهای خاص با حساسیت غذایی تفاوت دارد. این مسئله کاملا متفاوتی است و به ندرت اتفاق می افتد. عدم تحمل غذا زمانی اتفاق می افتد که دستگاه گوارش نتواند آنزیم های ضروری برای تجزیه ی مواد غذایی را در درون بدن تولید کند.
عدم تحمل لاکتوز – یعنی عدم توانایی هضم قندهای شیرگاو- یکی از رایج ترین اشکال ناتوانایی هضم غذا در کودکان است. آنزیم ( در این مثال لاکتوز) مورد نظر ممکن است از زمان تولد در بدن وجود نداشته باشد و یا به دلیل یک اختلال دوره ای مانند عفونت های روده ای – گاستروآنژیت- تولید آن قطع شده باشد.
با این حال حساسیت به گلوتن یک آلرژی واقعی است و موجب التهاب روده میشود. علائم مشخص آن مدفوع بودار، حجیم و کم رنگ است و در اثر آن کودک وزن اضافی نمیکند و به غذا بی میل میشود.اگر او پیوسته علائمی مانند اسهال و تهوع دارد و یا بعد از خوردن غذای خاصی احساس درد میکند با پزشکتان مشورت کنید.
بهترین چاره حذف آن غذاست اما شما به توصیه های کارشناسانه ی پزشکی احتیاج دارید تا بتوانید دقیقا مشخص کنید که چه غذاهایی مسبب این آلرژی هستند و باید چه عواملی را که دخیل نیستند کنار بگذارید. حساسیت به گلوتن به نظارت و مراقبت دقیق پزشکی نیاز دارد.
منبع : کتاب اولین غذاها
مشکلات غذا دادن به کودک
جو فراست و بدغذایی کودکانجو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان


علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اولعلل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول


علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت دومعلل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت دوم

علل و رفع بدغذایی کودکان – به والدین کودکان بد غذا پیشنهاد می‌دهیم صبور باشند و هیچ‌گونه به اجباری را به کودک خود تحمیل نکنند آن‌ها بایستی پس از اتمام غذا بشقاب کودک را نیز به همراه سایر بشقاب‌ها بردارند با این روش ، کودک متوجه می‌شود که زمان غذا خوردن محدود است و همچنین باعث می‌شود کودک در وعده غذای بعدی خود ، به میزان کافی گرسنه باشد و با اشتهای بیشتری غذا بخورد.


اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران