کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
روشهایی برای رشد کودک – بخش دوم
روشهایی برای رشد کودک در برخورد با سه ساله ها، با توجه به روحیۀ آنها که به "من هم همین طور" اعتقاد دارند، اغلب می‌توانید آنها را با اشاره به کودکانی که کار درستی انجام می‌دهند تشویق کنید. پیشنهادهای مثبت بدهید. مثلاً به جای اینکه بگویید: ما روی میز نمی‌ایستیم به او بگویید: ما روی زمین می‌ایستیم. روشهایی برای رشد کودک

روشهایی برای رشد کودک – بخش دوم
•    سه ساله ها
در برخورد با سه ساله ها، با توجه به روحیۀ آنها که به "من هم همین طور" اعتقاد دارند، اغلب می‌توانید آنها را با اشاره به کودکانی که کار درستی انجام می‌دهند تشویق کنید. پیشنهادهای مثبت بدهید. مثلاً به جای اینکه بگویید: ما روی میز نمی‌ایستیم به او بگویید: ما روی زمین می‌ایستیم.
کودکان سه ساله در صورت قول پدر و مادر که در ازاء انجام کار به خصوصی به او جایزه ای خواهند داد، بسیار مثبت و مطابق خواستۀ پدر و مادر رفتار می کنند.
سه ساله ها نسبت به کلمات و حرفهای تشویق آمیز و تحریک کننده پاسخ مثبت می‌دهند. بسیاری از آنها می‌توانند به دلیل و منطق گوش فرا دهند. مثلاً بیا اسباب بازیها را جمع کنیم تا بعد از شام جای کافی برای ساختن خانه داشته باشیم.
بعضی از سه ساله ها به سؤالات تصوری جواب مثبت می‌دهند. مثلاً: آیا هیزم شکن می‌تواند ابن الوارها را قطع کند؟ روش غیر رسمی اغلب مؤثرتر است.
مثلاً می‌توانید با گفتن به کودک که می‌دانید جوراب او چه رنگی است (و البته همیشه و به ویژه در اوایل رنگ را اشتباه می‌گویند) او را تشویق کنید که لباسهایش را برای عوض کردن از تن بیرون بیاورد.
•    چهار ساله ها
کودک چهار ساله در مقایسه با دوران قبل زندگی خود، رفتارهای متفاوتی بروز می‌دهد. با توجه به این موقعیت می‌توانید در مواقعی بی‌ادب شدن او را بپذیرید. می‌توانید سرکشی‌ها و لجبازیهایش را قبول کنید. در بسیاری از موارد کودکان چهار ساله مبالغه گویی می‌کنند.
چهار سالگی دوران حیله و ماجراجویی و اقدام به کارهای مختلف است. از این موقعیت استفاده کنید. از علاقه کودک به اعداد استفاده کنید. در مقام تشویق و ترغیب او حرف بزنید: تا ده می‌شمارم اگر توانستی لباست را از تن بیرون بیاوری؟ و یا وقتی عقربۀ بزرگ ساعت روی عدد 3 قرار گرفت می‌توانی از رختخواب بیرون بیایی.
بسیاری از چهار ساله ها به معاشران خیالی خود علاقه مند هستند. این علاقه می‌تواند آنها را به سازگار شدن ترغیب کند.•    5.5 ساله
با توجه به اینکه واکنش اولیۀ کودک در این سن‌وسال نه این کار را نمی‌کنم است پدر و مادر مدبر می‌توانند از این علم و اطلاع در برنامه‌ریزی خود استفاده کنند.
اگر کودک در برخورد با حرف شما رفتاری بی‌ادبانه بروز داد، به جای اینکه به او یورش ببرید یا در صدد مجازاتش برآیید، خونسردیتان را حفظ کنید.
در دادن فرمان به کودکان 5 ، 6 ساله می‌توانید از همان سیاست برخورد با کودکان چهار ساله استفاده کنید. مثلاً به او بگویید تا 10 ، 20 و یا 30 می‌شمارم اگر توانستی این کار را بکنی؟ اگر احساس می‎‌کنید که فرزند شما بیش از اندازه سرکشی می‌کند اعداد را به آرامی تمام بشمارید.
اغلب شش ساله‌ها از اینکه کسی موقع خواب با آنها حرف بزند لذت می‌برند. در این زمان شیطان‌ترین بچه‌ها نرم و آرام می‌شوند. در این زمان می‌توانید با فرزند خود دربارۀ فردا حرف بزنید تا به اندازۀ امروز ناراحتی تولید نشود.
•    هفت ساله ها
کودک هفت ساله هرگز به اندازه شش ساله‌ها سرکش نیست.در اغلب موارد او به حرف پدر و مادرش گوش می‌دهد و از این رو مشکلی در کار نیست. تنها مشکل بر سر این است که او همیشه و لزوماً کارش را تا به انتها انجام نمی‌دهد.
از آنجایی که هفت ساله‌ها می‌خواهند طبق درخواستی که از آنها شده رفتار کنند – خواندن، تماشای تلویزیون یا هر کار دیگر – اغلب والدین در ارتباط با فرزند خود به این نتیجه رسیده اند که اگر تقاضای خود را از قبل با فرزندشان در میان بگذارند نتیجۀ بهتری می‌گیرند.
می‌توانید مثلاً به فرزند خود بگویید وقتی درس امشبت را تمام کردی، ظرف زباله را بیرون ببر.بد، وقتی خواندن درس تمام می‌شود باید بردن ظرف زباله را به او خاطر نشان کنید. زیرا در غیراینصورت ممکن است آنرا فراموش کند و آنگاه باید دقت کنید که آیا او وظیفۀ محوله را به‌خوبی انجام داده است یا خیر.
از اینرو این موضوع را با او در میان بگذارید، یاداوری کنید و کنترل نمایید این امکان وجود دارد که کودک همه یا بخش اعظم درخواست شما را بدون اعتراض چندان زیاد انجام دهد.
منبع: رفتار کودک
روشهایی برای رشد کودک – بخش دوم

روشهایی برای رشد کودک – بخش اولروشهایی برای رشد کودک – بخش اول

روشهایی برای رشد کودک کودک آنلاین: استفاده از روشهای رشدی به ویژه اگر به موفقیت ختم گردد، اقدامی جالب است.اما شرط استفادۀ مؤثر از این روش، اطلاعِ به اندازه از ارگانیسم در حال رشد و چگونگی آن در سنین مختلف است. روشهایی برایِ رشد کودک


رشد کودک در زمان بلوغرشد کودک در زمان بلوغ

رشد کودک در زمان بلوغ بلوغ مرحله ی تغییر از کودکی به بزرگسالی است که معمولا سن 18 سالگی در نظر گرفته می شود. تغییرات جسمانی در پسران به طور میانگین در 12 سالگی آغاز می شود و بیضه ها شروع به رشد می کنند. رشد کودک در زمان بلوغ


اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودکاهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک

اهمیت همگام بودن والدین با رشد کودک کودک آنلاین: پا به پای اینکه کودک رشد می کند و به سن بلوغ می رسد، توانایی ها و علاقه ها و نیازهایش تغییر می کند؛ روش تربیتی نیز بر مبنای همین امر باید تغییر یابد. اگرچه اصول اساسی تربیت صحیح در سراسر دوران کودکی و نوجوانی ثابت می ماند، اما ...


پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی کودک آنلاین: در چهار سالگی، بچه ها معمولاً از خانه بیرون می آیند، دوستان جدیدی پیدا می کنند، اوقات خود را در محیط های مختلف می گذرانند و چیزهای جدید و هیجان انگیز بسیاری یاد می گیرند. پرورش هیجان همپای رشد کودک – 4 تا 7 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران